Jak zmniejszyć i zmienić rozmiar zdjęcia – Poradnik dla początkujących

 w Oprogramowanie, Poradniki,

Zmniejszenie bądź zmienianie rozmiaru zdjęcia, nie jest trudnym wyczynem, lecz bywa dla osób nie znających się na komputerach dość sporym wyzwaniem! Z artykułu dowiesz się w jaki sposób dokonać tego w przyjazny i przyjemny sposób. Artykuł przeznaczony jest dla osób początkujących i nie technicznych – a pracujących z komputerem.

Poznasz również programy offline i aplikacje online służące do szybkiej i bezproblemowej pracy na zdjęciach. Wszystkie aplikacje są darmowe i pozwalają na szybką zmianę rozdzielczości zdjęcia oraz formatu cyfrowego.


Wstęp – kilka słów dlaczego warto zmniejszać rozmiar zdjęcia w internecie

Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia oznacza skalowanie zdjęcia rastrowego (pikselowego) z określonej rozdzielczości do mniejszej – tym samym informacje zawarte w pikselach o kolorze mniej ważą i w rezultacie plik mniej waży na dysku czy stronie internetowej – rozmiar zależy również od kompresji zdjęcia, bogactwa kolorów, palety kolorów i przestrzeni barw (kanały).

W systemie Windows, najczęściej używany jest system plików NTFS – w którym klaster danych zajmuje minimalnie 4 KiB dlatego też obraz 500px i 320px zajmuje tyle samo na dysku.

Zdjęcie a rozmiar (kompresja 75% algorytm mozjpeg) (łabędź.jpg)

PlikRozdzielczośćRozmiar zdjęciaRozmiar w bajtachProcent zajmowanego
miejsca w folderze na dysku
Wszystkie zdjęciaWszystkie poniżej46.2 KiB47,295 bajtów100%
Łabędź (wymiar: 1920 x 1275 pikseli) Rozmiar zdjęcia w bajtach: 27,3851920px26.7 KiB27,385 bajty50%
Łabędź (wymiar: 1280 x 850 pikseli) Rozmiar zdjęcia w bajtach: 11,2511280px11.0 KiB11.251 bajty21.4%
Łabędź (wymiar: 720 x 478 pikseli) Rozmiar zdjęcia w bajtach: 4,376720px4.3 KiB4,376 bajty14.3%
Łabędź (wymiar: 500 x 332 pikseli) Rozmiar zdjęcia w bajtach: 2,695500px2.6 KiB2,695 bajty7.1%
Łabędź (wymiar: 320 x 213 pikseli) Rozmiar zdjęcia w bajtach: 1,588320px1,6 KiB1,588 bajty7.1%

Powiększenie powyższych zdjęć do rozdzielczości full HD

Piksel informacji zostaje rozszerzony – dpi (dots per inch – punkty obrazu na cal) powodując tzw. pikseloze. Kliknij w miniature by zobaczyć różnice


Skalowanie zdjęć a strony internetowe

Autorzy i właściciele stron internetowych nie zawsze zwracają uwagę na wymiary plików graficznych, konsekwencją jest wczytywanie się ogromnych stron internetowych dla użytkowników – w dobie internetu mobilnego z transferem określonym danych, wczytanie kilku zdjęć powoduję frustracje i stratę puli dostępnej do wykorzystania przez klienta – nie mówiąc już o konwersji użytkownika, dlatego skalowanie i optymalizacje zdjęć są dobrą praktyką w marketingu internetowym. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku aukcji i sklepów internetowych.

Przykładowa strona polskiego producenta AGD
Hykker.com

Skalowanie zdjęć a miniaturki

Kompresja zdjęć

Wielkość zdjęć na stronie


Programy do zmniejszania zdjęć

Oprogramowanie dostępne w internecie pozwala w prosty, przyjazny sposób zmniejszyć zdjęcia do odpowiednio wybranych rozmiarów. Wymienię kilka, najważniejszych z nich – z których moim zdaniem warto skorzystać!

Nazwa
programu
Rodzaj
programu
Zdjęcie
interfejsu
Opcje
programu
Poradnik
[pobierz]
Squoosh
Aplikacja
internetowa
squoosh - kompresja i optymalizacja zdjęcKompresja i zmniejszanie, zwiększanie zdjęcia. Prosty w obsłudze! PrzejdźPoradnik

Przejdźstrona
PhotopeaAplikacja
internetowa
Darmowy photoshop - PhotopeaProgram do edycji
i obróbki zdjęć. Darmowy klon Photoshopa
PrzejdźPoradnik

Przejdźstrona
Image Resizer Windows
Aplikacja do
pobrania
Image Resizer Windows - zmniejszanie zdjęćZmniejszanie, (dużej ilości)
Prosty w obsłudze!
PrzejdźPoradnik

PrzejdźPobierz
GIMP
Aplikacja do
pobrania
Gimp interfejs i skalowanie zdjęciaProgram do edycji i obróbki zdjęć. Skomplikowany
w obsłudze
PrzejdźPoradnik

PrzejdźPobierz
BASHLinia
poleceń
Bash zmniejszanie zdjęćOgromne, lecz program wymaga sporej wiedzy! Więcejinformacji

Zmniejszanie zdjęć krok po kroku

Poniżej poradnik z obsługi poszczególnych aplikacji, od ciebie będzie zależeć która przypadnie Ci do gustu i z której będziesz korzystać. Obsługiwane formaty graficzne zostały sprawdzone, również nieobsługiwane sprawdziłem – jeżeli formatu grafiki nie ma w poniższych zestawieniach to musisz spróbować sprawdzić czy działa dane rozszerzenie pliku graficznego!

Squoosh

Obsługiwane formaty: gif, jpg, jpeg, png, svg Nieobsługuje: pdf, tiff, hdr, psd, eps, emf

Aplikacja stworzona że programistów z firmy Google do optymalizacji rozmiaru zdjęć, pozwala na określenie najlepszej jakości zdjęcia do jej kompresji i rozmiaru w kB. Squoosh pozwala na optymalizacje plików. Korzysta z najnowszych rozwiązań algorytmicznych do kompresji obrazów (MozJPEG i format .webp)

Photopea

Obsługiwane formaty: psd, sketch, xd, xfc, raw, tiff, svg, pdf Nieobsługuje: hdr, exr, eps, emf
Photopea jest darmowym programem graficznym o wyglądzie zbliżonym do photoshopa, dlatego można go nazwać małym klonem tego programu. Najważniejszą jego zaletą jest to że został napisany w JavaScript – oznacza to że można z niego zacząć korzystać wchodząc bezpośrednio na adres strony internetowej https://www.photopea.com!

Aplikacja nie wymaga instalacji plików na dysku a praca w niej jest bardzo przyjemna. Obsługuje format .psd wraz z warstwami. Jest to idealne narzędzie dla pracowników sklepów internetowych, którzy wykorzystują szablony przygotowane przez grafików komputerowych!

Image Resizer Windows

Obsługiwane formaty: jpeg, gif, png, tiff, bmp Nieobsługuje: hdr, exr, eps, emf
Image Resizer Windows - zmniejszanie zdjęć

1. Przyjazny i łatwy w obsłudze interfejs
2. Poradnik obsługi programu

Opcje programu image resizer

Opcje programu

Kolejnym łatwy i przyjemnym programem do zmniejszenia rozmiaru zdjęcia jest Image Resizer Windows – jego zaletą jest to że po instalacji dodaje się do menu podręcznego systemu Windows – dzięki czemu zaznaczając odpowiednie pliki możemy zmniejszyć tyle plików ile zaznaczymy w folderze!

GIMP

Formaty: tiff, jpeg, gif, png, psd, tga, bmp, xwd, xpm, pix, cel, mng, ppm, pcx Nie: zdjęć z 16 i 32 bitową paletą!
Gimp zmniejszanie rozmiaru zdjęcia

Poradnik

Edytor zdjęć Gimp

Interfejs programu GIMP

Gimp jest darmowym, rozbudowanym programem do obróbki grafiki, który pozwoli w łatwy sposób zmniejszyć oraz wykadrować zdjęcie. Jest programem open source, i znaną aplikacją dla użytkowników systemów z rodziny UNIX (GNU/Linux). Program posiada frustrujący interfejs ale wielka baza użytkowników tworzy do niego dodatki oraz poradniki.

Bash

Obsługiwane formaty: praktycznie wszystkie – w zależności od użytego cli Nieobsługuje: brak informacji 🙂 

Bash, czyli powłoka systemu UNIX pozwala na łatwą operacje na plikach za pomocą komend linii poleceń, które można zainstalować z internetu. Najpopularniejsza z nich to ImageMagick, którego opcje pozwalają na pracę z grafikami. Jest to zaawansowana aplikacja do zmniejszania zdjęć, której nie polecam dla początkujących – jednak jego możliwości są praktycznie nieograniczone!


Podsumowanie i inne operacje na zdjęciach

W przypadku zmniejszania zdjęć, omówione tutaj aplikację wyczerpują ten temat, w najbliższym czasie przygotuje poradniki o tym jak przerabiać zdjęcia (np. dodając ramkę), z którym początkujący użytkownicy mają problemy (np. dodanie ramki do zdjęcia, czy połączyć zdjęcia). A może znasz inne programy do zmniejszania zdjęć? Zapraszam do dyskusji!

Zostaw komentarz