Sztuczna inteligencja to pojęcie, które w ostatnim roku stało się tematem rozmów nie tylko wśród specjalistów IT czy SEO, ale również zwykłych użytkowników Internetu. Czy to rewolucja? Czy stracimy pracę, gdy AI będzie wykonywać zadania szybciej i efektywniej od nas?
Takie pytania mogą zadawać sobie osoby pracujące przy komputerze. Sam często się nad tym zastanawiam, ponieważ codziennie korzystam z AI w mojej pracy i widzę, jak bardzo ułatwia mi to życie oraz zwiększa moją wydajność.
Dlatego postanowiłem napisać o 10 sposobach, w jaki sposób sam wykorzystuję to narzędzie w mojej pracy. Nie dotyczy to tylko pracy w SEO, ale ogólnie technicznej pracy przy komputerze. Jeśli Ty również wykorzystujesz to narzędzie w interesujący sposób – podziel się nim w komentarzu!
Co to jest ChatGPT?
ChatGPT jak sama nazwa wskazuje to aplikacja w formie czatu, gdzie wpisuje sie tzw. prompty, na podstawie których dostaje się odpowiedź. Umożliwia generowanie zdjęć, manipulacje danymi oraz wsparcie w odpowiedzi na każde pytanie, które go zapytamy.
Wpisując jakiekolwiek dane i informacje w aplikacje, dzielimy się nią z AI, która na naszych danych się uczy i wykorzystuje je dalej, dlatego dane poufne nie powinny być udostępniane takiemu narzędziu.
11 Sposobów na wykorzystanie ChatGPT
Tworzenie schematów (outline) tekstowych
Jeśli szukasz pomysłu na to, o czym można napisać na swoją stronę lub dla swojego klienta, odpowiednie zapytanie (prompt) wygeneruje tematy, które warto rozważyć.
prompt: Zaproponuj 5 tematów na artykuł o wysokim potencjale SEO dla mojego klienta fizjoterapeuta Białystok
Fraza kluczowa: ćwiczenia na rozciąganie do wykonania w domu dla początkujących. Dodaj frazy długiego ogona
Następnie, wykorzystując wybrany przez nas temat, można przygotować schemat tekstowy (outline) dla siebie lub copywritera co ułatwia napisanie tekstu.
Nie rekomenduję generowania tekstów przez ChatGPT i wykorzystywania ich w gotowej formie na swojej stronie internetowej. Google doskonale rozpoznaje wygenerowane treści i może to narazić Twoją stronę na kary.
Tworzenie estetycznych artykułów na stronę
Każdy twórca treści wie, że sam tekst to tylko połowa sukcesu. Aby osiągnąć pełny efekt, tekst musi być uzupełniony o grafiki, elementy reklamowe i pogrubienia, które poprawiają UX czytelnika i tym samym zwiększają jakość treści.
Jeśli mamy już gotowy, estetyczny tekst na naszym blogu, ChatGPT może pomóc w stworzeniu nowego, estetycznego szkicu na jego podstawie. Wystarczy wgrać do ChatGPT gotowy sformatowany tekst, i poprosić o wygenerowanie na wzór estetycznego nowego artykułu, uwzględniając grafiki i inne elementy wizualne.
Javascript
O ile wiele osób myśli o treści, w moim przypadku ChatGPT jest najważniejszy jeżeli chodzi o możliwości związane z programowaniem. Wielu moich klientów, posiada różne strony, różne CMS, które są w lepszym lub gorszym stopniu user-friendly.
Za pomocą Javascriptu i chataGPT możemy zrobić sobie odpowiednie nakładki na taką strone, które pozwolą nam szybciej i wydajniej pracować, np. wprowadzać lub wyklikiwać konkretne elementy na stronie.
Przykład: W bookmarkach Google Chrome możemy uruchamiać JavaScript. Klikając taki przycisk automatycznie otworzy nam się informacja do skopiowania 😊
Wyrażenia regularne i modyfikacja danych
ChatGPT doskonale nadaje się do tworzenia wyrażeń regularnych, które umożliwiają modyfikację dużych zestawów danych. Przykładowo, jeśli mamy listę stron w różnych formatach (https, www, folder), takich jak:
- www.wp.pl
- https://onet.pl
- www.google.com
i chcemy uzyskać listę domen bez przedrostka „www” ani folderu, wystarczy wpisać to w ChatGPT, aby otrzymać odpowiednie wyrażenie regularne.
I po wykorzystaniu wyrażenia regularnego w aplikacji tekstowej (np. w Notepad++) otrzymujemy poprawioną listę domen.
Frazy kluczowe oraz intencja użytkownika + podział na stronie
Frazy kluczowe liczone są w milionach, a w przypadku rekomendacji dla klienta warto je rozdzielić według intencji użytkownika – czy są to frazy zakupowe, czy związane z blogiem?
Wyobraź sobie, że musisz to robić ręcznie, podczas gdy AI może to zrobić w mgnieniu oka.
Na przykład, jeśli mamy 100 fraz dotyczących fizjoterapii, takich jak:
- Rehabilitacja fizjoterapeutyczna
- Terapia manualna
- Kinesiotaping
Wgrywając gotowy arkusz kalkulacyjny, AI zwróci nam wypełniony plik z odpowiednimi podziałami. Oczywiście weryfikację musimy przeprowadzić sami.
Streszczenie artykułów i dokumentów
Publikacje w internecie, szczególnie te tworzone przez wyszukiwarkę Google, są bardzo obszerne i zawierają wiele powtarzających się informacji. ChatGPT pozwala na tworzenie podsumowań artykułów, dokumentów, umów czy instrukcji, co oszczędza czas i pozwala na szybsze zrozumienie danego tematu.
Przykład publikacji: Google Blog on Core Update and Spam Policies
Streszczenie artykułu za pomocą aplikacji:
Tworzenie elementów HTML i CSS
ChatGPT może służyć do tworzenia elementów, które wykorzystamy na stronie klienta, takich jak sekcja reklamowa, krótka informacja sprzedażowa, podlinkowanie, czy skopiowanie rozwiązania, które nam się podoba ze strony konkurencji.
Po wklejeniu odpowiedniego promptu w ChatGPT uzyskamy kod, który możemy wykorzystać na naszej stronie internetowej. Jak widać poniżej, nie jest to idealna kopia, ale wystarczy kilka promptów, aby osiągnąć pożądany efekt! 😊
Przykład (zdjęcie wgrane do ChatGPT):
Po wklejeniu odpowiedniego promptu, uzyskamy kod, który możemy wykorzystać na naszej stronie internetowej. Jak widać poniżej, nie jest to idealna kopia, ale wystarczy kilka promptów, aby osiągnąć pożądany efekt! 😊
Opisy zdjęć oraz OCR
ChatGPT umożliwia wypełnienie znaczników ALTów oraz podpisów zdjęć. Wystarczy je wgrać, a AI samo wykona opis do zdjęcia. Dodatkowo, można go wykorzystać jako świetne narzędzie do generowania tekstu ze zdjęć – OCR.
Sam wykorzystuje to na konferencjach SEO – wykonuje zdjęcie ważnej informacji lub slajdu. Ułatwia to pracę, eliminując konieczność ręcznego przepisywania informacji ze zdjęcia.
Raporty, podsumowania, wnioski, porównania
Na podstawie danych, ChatGPT może przygotować estetyczny raport i napisać podsumowanie. Świetnym rozwiązaniem jest porównywanie wyników SEO raz na jakiś czas i analizowanie spadków oraz wzrostów. Narzędzie potrafi to wykonać bardzo szybko co pozwoli nam podjąć odpowiednie działania by poprawić wynik.
prompt: Wrzucam ci dwa pliki z Google Search Console, jeden z ostatnich 3 miesięcy, a drugi sprzed roku ostatnie 3 miesiące. Porównaj mi frazy kluczowe i ich kliknięcia tych dwóch okresach.
Nauka narzędzi i programowania
ChatGPT może służyć jako prywatny korepetytor w nauce. Możesz udostępnić kod, który napisałeś, a następnie spytać, jak by to poprawił i dlaczego. Każdy proces debugowania staje się o wiele prostszy – wystarczy podzielić się błędem, a ChatGPT sam zaproponuje rozwiązanie.
Podobnie, gdy szukasz wyjaśnienia danej metryki czy pojęcia, ChatGPT może szybko i klarownie wytłumaczyć, co oznacza i jak to zastosować. Dzięki temu nauka nowych narzędzi i programowania staje się bardziej efektywna i mniej frustrująca.
Przykład promptu: „Wytłumacz mi try i catch w javascript, gdzie to się stosuje i dlaczego warto, z przykładami„
Generowanie zdjęć
ChatGPT umożliwia tworzenie grafik w różnych formatach i stylach. Od malarstwa po grafiki pikselowe, które w zależności od licencji można wykorzystać w swoich projektach, jednak należy dokladnie przeczytać i zrozumieć licencje, ponieważ w wielu krajach, wytwory stworzone przez AI nie podlega prawu autorskiemu.
Poniżej przykład promptu: „Stwórz mi ładną grafikę na temat SEO w formacie pixel-retro 16:9” oraz promptu generującego opis ALT i podpis.
Podsumowanie
Podałem tylko kilka pomysłów na wykorzystanie tego narzędzia jeżeli chodzi o SEO, natomiast możliwości jest nieskończenie wiele.
Dzięki ChatGPT możemy tworzyć m.in:
- Gry i konkursy: Generowanie pomysłów na interaktywne gry i konkursy.
- Kreatywne pomysły: na nazwy postaci, firmy, planów, projektów.
- Krótkie informacje: Pisanie zwięzłych i wartościowych treści np. CTA,
- Grafiki: Generowanie opisów do grafik (ALT) lub tworzenie prostych wizualizacji za pomocą wbudowanych narzędzi.