Stojąc przed wyborem hostingu dla swojej strony internetowej, pewnie zastanawiasz się: jaki hosting www w Polsce będzie najlepszy?
Aby podjąć świadomą decyzję, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. W poniższym artykule podzielę się z Tobą mnóstwem przydatnych informacji, które będą szczególnie wartościowe jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem stron lub jesteś na średnim poziomie zaawansowania.
Chcę podkreślić, że ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny, a nie reklamowy. Opieram się na moim doświadczeniu oraz współpracy z ponad setką stron www, zarówno na serwerach polskich, jak i zagranicznych. Żadna firma nie finansowała tego wpisu ani promocji swoich usług. Dzięki niemu dowiecie się, które rozwiązania hostingowe polecam i na co zwracam uwagę przy wyborze hostingu www.
Jeśli reprezentujesz firmę hostingową, chętnie przetestuję Wasz serwer, ocenię go i umieszczę tutaj informacje o nim (z linkiem). Jeśli jednak uważasz mój wpis za nieobiektywny lub nieprofesjonalny, proszę napisz swoje uwagi i argumentację.
Na początku zapoznajmy się z zasadami wyboru hostingu
Potencjał oraz ruch na Twojej stronie czy sklepie internetowym
Rozważając potencjał oraz ruch (ang. traffic) na nowo tworzonej stronie – na przykład prostej stronie firmowej bazującej na jednym z popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) – warto określić, do jak licznej grupy odbiorców jest ona kierowana. To pozwoli na dobranie odpowiedniego pakietu hostingowego.
Jeśli nie planujecie inwestować w działania marketingowe, jak choćby pozycjonowanie czy inne formy promocji, najtańszy pakiet hostingu z 2017 roku będzie wystarczający. Nawet jeżeli zdecydujecie się na pewne działania promocyjne, może minąć kilka lat, zanim pojawi się potrzeba zmiany na bardziej wydajny hosting.
Sklepy internetowe i aplikacje to inna kwestia. Wszystko zależy od wielkości sklepu oraz użytego systemu e-commerce, który może znacząco obciążać serwer. W takich sytuacjach warto od razu zakładać, że wkrótce może być konieczne przeniesienie na mocniejszy pakiet hostingowy. Warto więc na początku upewnić się (lub zapytać dostawcę usług hostingowych), czy łatwo będzie przejść na bardziej zaawansowany pakiet.
Kiedy mówimy o aplikacjach internetowych, one mają swoje specyficzne wymagania. Jeżeli ktoś tworzy takie aplikacje, zazwyczaj wie, jakie wymagania hostingowe będą dla nich odpowiednie.
Oprogramowanie, panel administracyjny oraz możliwości
Dla osób początkujących te aspekty są kluczowe. Wygląd i funkcjonalność panelu hostingowego oraz dostępna dokumentacja i opis funkcji mogą zadecydować o użyteczności całego systemu.
Warto więc dokładnie przeanalizować ofertę i nie krępujcie się zadawać pytań. Warto jednak pamiętać, że dostawcy usług hostingowych codziennie otrzymują multum zapytań, więc odpowiedź może niekiedy trochę potrwać.
Typowe panele hostingowe oferują wiele funkcji, w tym:
- automatyczna instalacja oprogramowania (WordPress, PrestaShop oraz inne CMSy i systemy e-commerce),
- monitoring strony, obciążenia serwera, transferu danych oraz logów serwera,
- tworzenie kopii zapasowych,
- zarządzanie DNS i subdomenami,
- i wiele innych (przykłady można znaleźć na zdjęciach poniżej).
Najpopularniejsze aplikacje hostingowe to:
- Parallels Plesk Panel,
- cPanel,
- DirectAdmin.
Wielu hostingodawców posiada również własne autorskie panele – przykładem jest home.pl:
Oprogramowanie serwera i jego znaczenie
Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze hostingu jest oprogramowanie serwera, na którym jest on umieszczony, w tym wersje PHP oraz ilość zainstalowanych modułów PHP.
Warto pamiętać, że wiele systemów, takich jak Magento czy PrestaShop, ma konkretne wymagania odnośnie oprogramowania czy wersji PHP. Jeśli wybierzemy hosting, który nie spełnia tych wymagań, napotkamy problem.
Większość renomowanych firm hostingowych posiada odpowiednie oprogramowanie, które zapewnia sprawną pracę systemów. Niewielu dostawców ryzykowałoby utratę klienta z powodu niewłaściwej konfiguracji.
Bezpieczeństwo i kopie zapasowe
Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z wagi bezpieczeństwa i regularnego tworzenia kopii zapasowych. Większość solidnych firm hostingowych oferuje tę usługę i umożliwia pobieranie kopii zapasowych. Niemniej jednak, pewne firmy, dążąc do maksymalizacji zysków, ograniczają te funkcje. Jeżeli wydaje się to nieprawdopodobne, warto zasięgnąć informacji na ten temat.
Gdy coś pójdzie nie tak, każdy dzień bez działającej strony to strata klientów, dochodów i wartości SEO. Gdy inwestujesz w stronę własne środki, ryzykujesz ich utratę.
💡 Osobiście wykonuję dodatkowe kopie zapasowe swoich stron, niezależnie od tych oferowanych przez hosting. Polecam to również innym. Regularne tworzenie kopii w systemach takich jak WordPress jest proste, a w razie problemów strona może zostać szybko przywrócona.
Analiza dostawcy hostingu
Pod analizą rozumiem przestudiowanie informacji zamieszczonych na stronie firmy, w tym regulaminu, danych o jej doświadczeniu na rynku, dostępnych poradników, FAQ oraz cennika. Konkretne informacje o lokalizacji serwerów i ich kopiach zazwyczaj wskazują na wiarygodność firmy.
Opinie w sieci
Choć ten punkt może wydawać się żartobliwy, warto go rozważyć. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć w internecie rzetelne opinie. Marketing szeptany i inne taktyki to codzienność. Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony z usług hostingu, ale warto pamiętać, że zadowolonych klientów jest trudniej skłonić do dzielenia się pozytywnym zdaniem.
Promocje i reklamy – czy najwięksi są najlepsi?
Jeżeli spotkaliście się z reklamą danego hostingu w mediach, prawdopodobnie jest to oferta, na której nie zaoszczędzicie. Slogany takie jak „promocje” czy „rok za darmo” często nie przekładają się na realne korzyści dla klienta. Chociaż reklama jest istotnym elementem kapitalizmu, jej celem jest zysk, a nie konkurencyjność cen. Niestety, celem takich działań reklamowych są często osoby mniej doświadczone lub te, które są przekonane o swojej wiedzy w zakresie wyboru hostingu.
Wydajność i specyfikacja oferty
Kluczowym aspektem tego wpisu jest wydajność serwerowa, obciążenie oraz szczegóły oferty. Około 80% stron internetowych nie wymaga zaawansowanych funkcji, takich jak specjalistyczne bazy danych czy inne dodatki.
Uważam, że warto również zwrócić uwagę na lokalizację serwerów; powinny one być zlokalizowane w Polsce. Nie dysponuję analizą różnych pakietów hostingowych, dlatego trudno mi ocenić ich wydajność. Niemniej, to tylko jeden z aspektów. Równie istotna jest wydajność Waszej witryny. Jeśli jest ona odpowiednio przygotowana i zoptymalizowana, działać będzie sprawnie na większości serwerów.
Kluczowe elementy, na które zwracam uwagę, to:
- pojemność konta,
- limit transferu,
- typ dysku twardego (czy to SSD),
- wersja PHP,
- certyfikat SSL (czy oferują bezpłatny certyfikat SSL, np. Let’s Encrypt),
- dostęp do FTP/SFTP/SSH,
- kopie zapasowe (backup),
- bazy danych MySQL,
- możliwość przejścia na wyższy pakiet.
Uważam, że nie trzeba dyskutować o tych kwestiach, ponieważ większość dostawców hostingów oferuje podstawowe funkcje, które zaspokoją potrzeby większości klientów.
Profesjonalizm oraz wsparcie helpdesku i administratorów
Kooperacja i wsparcie są kluczowymi elementami oferty, ale mają swoje granice. Ważna jest zasada wzajemnego zaufania i szacunku. Administrator hostingu powinien monitorować serwery – to jest jego obowiązek. Jeśli Wasza strona nie działa, przyczyną jest zazwyczaj coś po Waszej stronie, lub ewentualnie po stronie firmy odpowiedzialnej za przygotowanie strony. Zanim wystawicie negatywną opinię, zastanówcie się, czy jest ona rzeczywiście uzasadniona.
Jakie cechy charakteryzują dobrą współpracę? Między innymi:
- szybka odpowiedź na pytania dotyczące przechowywania danych, co jest kluczowe przy wypełnianiu formularza GIODO,
- informacje na temat możliwości przejścia na wyższy pakiet,
- dostępność i skuteczność kopii zapasowych,
- jasne odpowiedzi na pytania dotyczące rozszerzenia oferty hostingu.
Cena hostingu
Kluczem w kwestii ceny jest to, by nie przepłacić. Dla nowej strony zazwyczaj nie potrzebujemy zaawansowanego pakietu hostingowego. Wystarczy najtańszy pakiet oferowany przez dowolnego dostawcę hostingu.
Proponowane rozwiązania hostingowe dla początkujących webmasterów i firm (jeżeli jesteś dostawcą usług hostingowych i chciałbyś znaleźć się na tej liście – skontaktuj się):
- lh.pl
- linuxpl.com
- smarthost.pl
- ovh.pl (VPS)
Podsumowanie i mój wybór
W dobie cyfryzacji i rosnącej obecności w sieci, wybór odpowiedniego hostingu staje się kluczowy dla funkcjonowania każdej strony internetowej. Moje doświadczenia i obserwacje prowadzą mnie do wniosku, że edukacja i kompetencje w zakresie IT odgrywają tu kluczową rolę. Jeżeli mamy w swoim otoczeniu kogoś, kto dysponuje odpowiednią wiedzą techniczną, warto zastanowić się nad inwestycją w hosting VPS.
Taki serwer u dostawcy OVH kosztuje około 30 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę cenę oraz oferowane możliwości, jest to atrakcyjna opcja dla wielu stron, a także dla startujących sklepów internetowych. Moc obliczeniowa i elastyczność VPS sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują czegoś więcej niż standardowy hosting współdzielony.
Jednak warto pamiętać o pewnych wyzwaniach związanymi z takim wyborem. Hosting VPS wymaga bowiem indywidualnej konfiguracji oraz regularnej konserwacji. Oznacza to, że potrzebujemy osoby kompetentnej, która będzie w stanie zarządzać serwerem, dbać o jego bezpieczeństwo oraz aktualizacje. Jeśli nie posiadamy takiej osoby w zespole lub nie jesteśmy gotowi zainwestować w zewnętrzną pomoc, warto zastanowić się nad innymi, bardziej „kluczowymi w rękę” opcjami hostingu.
W każdym przypadku, decyzja o wyborze odpowiedniego rozwiązania powinna być dokładnie przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości.