Time to first byte oznacza czas, w jakim nasza przeglądarka uzyskuje pierwsze dane z serwera witryny internetowej, na którą wchodzimy. Czas liczony jest pomiędzy zapytaniem do serwera a otrzymaniem pierwszych danych strony (bajtów).
Zazwyczaj szybszy czas pobrania oznacza zoptymalizowany i wydajny serwer oraz dobrze napisaną aplikacje internetową (stronę www).
W przypadku TTFB duże znaczenie ma to czy aplikacja, serwer posiada cache. Pliki statyczne (html) posiadają o wiele mniejszy czas pierwszego bajtu od aplikacji, która najpierw musi zostać wygenerowana poprzez pobranie informacji z bazy danych. Szczególnie wtedy, gdy zapytania do bazy danych najpierw filtrują bądź sortują treści.
TTFB jest parametrem startowym – jeżeli na tym etapie twoja witryna traci 1-3 sekundy to reszta elementów zostanie pobrana dopiero po tym czasie.
Jak sprawdzić time to first byte? – narzędzia
W zależności od języka w jakim posiadamy stronę internetową, aplikację możesz to sprawdzić przez wiele narzędzi:
Przeglądarka Google / Firefox
Przeglądarki umożliwiają sprawdzenie czasu TTFB, należy jednak pamiętać by wyłączyć opcje cache. Wszystkie elementy znajdują się w wybranych miejscach konsoli deweloperskiej.
Narzędzia zewnętrzne do sprawdzenia prędkości strony i TTFB
Narzędzia zewnętrzne pozwalają na sprawdzenie TTFB z różnych serwerów i zakątków świata. Jeżeli jesteś posiadaczem serwera za granicą – w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Australii, jest to najlepsza opcja. Dodatkowo wiele narzędzi pozwala na sprawdzenie od kilku, do kilkunastu lokalizacji z których zostanie pobrana twoja strona.
- GtMetrix.com
GTmetrix.com po zarejestrowaniu pozwala na sprawdzenie wczytywania się strony z 7 lokalizacji – Chin, Indii, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady. Poniższe zdjęcie pokazuje wartości dla lokalizacji Kanady.
- WebPageTest.org
Bardzo rozbudowane narzędzie do pomiaru prędkości z wielką ilością opcji,

Analiza prędkości wczytywania się strony z lokalizacji Dulles w Stanach Zjednoczonych na przeglądarce Google Chrome
- PageSpeed Google
Oficjalne narzędzie wyszukiwarki Google do testowania prędkości wczytywania się strony
- DotCom-Tools.com
Świetne narzędzie do sprawdzenia odpowiedzi serwerowej i wczytywania strony z każdego kontynentu.
- TTFB w poszczególnych elementach
- Lokalizacje i czas wczytania
- bytecheck.com
Najprostsze narzędzie do sprawdzenia czasu wczytania pierwszego bajtu.
W opcjach narzędzi należy wybrać odpowiednią lokalizację, ponieważ interesują Cie użytkownicy z konkretnego kontynentu bądź państwa to musimy “zasymulować” odwiedziny z takiej lokalizacji.
Zalecam do sprawdzenia danych wczytywania z różnych lokalizacji – szczególnie gdy domena jest nastawiona na cały świat i np. język angielski.
Co robić w przypadku uzyskania słabych wyników time to first byte?
Pierwszym krokiem musi być analiza twojej strony internetowej i serwera, dlatego musisz znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy masz możliwość zmian technicznych? Dostęp do serwera, domeny, bazy danych?
- Jaką masz wersje PHP?
- Ile stron znajduję się na twoim serwerze?
- W jaki sposób jest generowana strona? Czy następuje połączenie z bazą danych?
- Gdzie znajduje się serwer, a z jakiego państwa, regionu pozyskujesz klientów?
- Czy wiesz czym jest CDN?
Jak już odpowiesz na te pytania – można przejść do poprawy TTFB.
CDN (Content Delivery Network)
Najlepszym i najszybszym wyjściem jest wdrożenie CDN (content delivery network), jeżeli posiadasz specjalistę, masz umiejętności odpowiedniej konfiguracji CDN to twoja strona internetowa może wczytywać się do 1-3 sekund z całego świata.
W tym wypadku polecam artykuł na temat CloudFlare, jego opis i konfiguracje znajdziesz tutaj.
Sam posiadając serwer we Francji z wdrożonym cachem automatyczny w CDN mam wyniki na poziomie 0-2 sekundy dla lokalizacji z całego świata.
Cache witryny (wordpress, memcache)
Generowanie plików statycznych (cache) w WordPressie bądź za pośrednictwem memcache spowoduje poprawę odpowiedzi serwera – tym samym polepszymy wynik TTFB. Celem cache’a jest ominięcie bazy danych i wysłanie do przeglądarki internauty pliku statycznego HTML, który został wcześniej przygotowany.
Wyczyszczenie i optymalizacja bazy danych
Należy sprawdzić swoją bazę danych – za pośrednictwem np. skryptu phpMyAdmin. Celem jest zmniejszenie rozmiaru bazy danych. Duża baza powoduje ze serwer generuje ją dłużej i tym samym przedłuża odpowiedź serwera.
Należy unikać instalowania do jednej bazy danych kilku bądź kilkunastu stron internetowych (np. o unikalnych prefiksach), ponieważ powoduje to wydłużenie ładowania się danych i serwer musi “przeszukać” o wiele więcej danych.
W przypadku WordPress’a należy sprawdzić czy nie mamy dużej ilości wersji wpisów – tworząc artykuł, aktualizując go można wygenerować bardzo duża ilość takich wpisów rewizji – każda wersja dodatkowo obciąża bazę danych, która po napisaniu tekstu można usunąć za pomocą wtyczki WP-Optimize.
Zalecam też przejrzenie wtyczek zainstalowanych na stronie oraz ich wyłączenie i odinstalowanie. Większość z nich nie kasuje tabel z bazy danych oraz rekordów które wygenerowały.
Zmiany w aplikacji internetowej
Sam zaprojektowałeś i programowałeś swoją aplikacje www? To świetnie, ale czas ją przejrzeć – czy na pewno dobrze została napisana? A może udałoby się wykorzystać lepsze i wydajniejsze rozwiązania projektowe?
Kompresja GZIP
Kompresja gzip jest obusieczna – przyśpiesza ładowanie się strony internetowej, jednak wydłuża czas TTFB. Gdy serwer otrzymuje informacje od przeglądarki – rozpoczyna kompresję plików strony i gdy kompresja zostanie ukończona wysyła pierwszy bajt.
Oczywiście kompresja powoduje że strona będzie wczytywać się w następnych elementach szybciej. Tym samym należy zastanowić się nad sensem tego rozwiązania – szczególnie gdy wyżej jest podanych wiele przykładów, które można wykonać w pierwszej kolejności.
Optymalizacja serwerowa
Optymalizacje na serwerze możesz wykonać poprzez:
- Wyłączenie zbędnych programów, skryptów które mogą obciążać serwer – szczególnie w największy ruchu w serwisie,
- Aktualizacje oprogramowania (wersja PHP7 jest niekiedy trzykrotnie szybsza niż wersja PHP5),
- Instalacja modułu PageSpeed.
Time to first byte a wpływ na SEO
Czas pierwszego bajtu jest jednym z czynników prędkości strony i jest uwzględniany przez takie wyszukiwarki jak Google czy Yandex podczas budowy rankingów strony.
Szybciej odpowiadający serwer i dobrze napisana aplikacja internetowa pozwala na szybsze pobieranie stron. Wiele aplikacji wysyła na początku limitowane dane, tak by zredukować TTFB.
Długi TTFB nie wpływa tylko na SEO – potencjalny użytkownik wyjdzie ze strony za nim ona się załaduje!
TTFB jest tylko jednym z elementów prędkości strony – jeżeli jest “wolny ” a reszta strony wczytuje się szybciej to nie powinno stanowić to problemu dla robotów wyszukiwarek internetowych. Twoim celem powinna być optymalizacja ładowania się strony od A (TTFB) do pełnego renderingu i załadowania witryny.
Pamiętaj że kupno lepszego serwera nie oznacza poprawy TTFB – jeżeli aplikacja jest źle napisana to nawet dobry serwer nie wygeneruje TTFB w poprawnym czasie.