Szablony WWW – layouty

Layouty - szablony graficzne stron internetowych

Layout, czyli szablon graficzny, jest zasadniczym elementem decydującym o wizerunku naszej witryny. Choć za pomocą jakiejkolwiek wyszukiwarki znajdziemy gotowe szablony www, a ich pakiet otrzymamy także u niemalże każdego hostingowego usługodawcy, to jeśli tworząc stronę internetową mamy naprawdę wysokie ambicję, najlepiej zlecić przygotowanie layoutu doświadczonemu front-end developerowi o wysokich kwalifikacjach graficznych.

Do przygotowania layoutu służą programy graficzne, z których najpopularniejszym jest oczywiście Adobe Photoshop. Liczy się tu wiedza na temat rozmieszczenia tekstu, balansu kolorów, wizualizacji, cieniowania. Profesjonalna strona www jest dziś aplikacją internetową, czyli czymś więcej niż zbiorem hipertekstów. Używa animacji, skomplikowanych skryptów, formularzy, posiada w sobie sporo funkcji, których sposób użycia musi być jednocześnie atrakcyjny i przejrzysty.

Aby layout działał płynnie, musi być zoptymalizowany z systemem strony. Konieczna jest tu współpraca front-end developera z back-end developerem, czyli, krótko mówiąc, osoby od mechaniki z tą wyznaczoną do kreowania wizerunku. Back-end developer „tnie” szablon strony i wkomponowuje jego elementy w strukturę serwisu.

Nazywa się to implementacją w kod aplikacji, podczas której następuje wstawianie szablonu w interfejs. Tak zorganizowana współpraca poszczególnych pracowników technicznych jest warunkiem do zbudowania odpowiedniego serwisu www. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkich tych czynności nie może wykonywać jedna osoba.