Dane przechowywane w chmurze

Przechowywanie trwałych danych w chmurze

Ostatnio zaktualizowany:

Przechowywanie danych w chmurze w ostatnich latach znacząco ewoluowało. Początkowo swoje zastosowanie miało z reguły w przypadku indywidualnych użytkowników, ale wzrost zabezpieczeń i popularyzacja rozwiązania spowodowały, że opcja ta okazała się niezwykle atrakcyjna dla dużych firm.

Możliwości chmury

Magazyn jest miejscem, w którym, w zależności od jego powierzchni, możemy przechowywać mnóstwo przedmiotów. Analogiczna sytuacja dotyczy chmury. To przestrzeń, w której bez problemu można magazynować różnego rodzaju maszyny, aplikacje i wrażliwe dane, ale co najważniejsze, posiada ona mnóstwo innych korzyści i zalet. Z tego powodu proces ten w ostatnich latach tak bardzo zyskał na popularności, podobnie jak samo przetwarzanie danych w wirtualnej przestrzeni. Szereg funkcjonalności, jakie zapewnia platforma Chmura Krajowa (https://chmurakrajowa.pl/), znalazły swoje zastosowanie w wielu dużych przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych.

Kluczową różnicą, dzielącą standardowe przechowywanie przedmiotów i magazynowanie ich w chmurze, jest brak konieczności posiadania fizycznej infrastruktury, jak właśnie magazyn czy nawet zwykły przenośny dysk. Przesyłanie danych do wirtualnego miejsca pozwala uzyskać do nich dostęp tak naprawdę z każdego miejsca na świecie. A co więcej, opłaty związane z korzystaniem z tego typu usługi są nieporównywalnie mniejsze. W wielu przypadkach o stawkach decyduje to, na przesłanie jakiej pojemności plików się zdecydujemy.

Przyjęty standard

Podobnie jak w przypadku wielu wrażliwych operacji na tajnych i poufnych danych, przechowywanie w chmurze musiało zostać objęte stosownymi obwarowaniami i standardami. W tym celu stowarzyszenie Storage Networking Industry Association wcieliło w życie specjalną grupę roboczą, której zadaniem jest wypracowanie odpowiedniego standardu. Miało to jeszcze bardziej zwiększyć poziom bezpieczeństwa względem składowania danych w chmurze i zapewnić do nich dostęp z jeszcze większej liczby miejsc.

Efektem tego było powstanie interfejsu CDMI (Cloud Data Management Interface), gwarantującego uniwersalne i niezależne od środowiska zarządzanie danymi z każdego miejsca. Przekładając go na wyobraźnię, jest on pewnego rodzaju kontenerem, czyli widzianym przez interfejsy magazynem, który maksymalnie ułatwia manipulowanie wrażliwymi danymi i grupowanie ich według rodzaju, zastosowania czy wagi.

Stosowane rozwiązania programistyczne

Aby przechowywanie i przetwarzanie w chmurze mogły funkcjonować poprawnie, wykorzystywany do tego celu jest interfejs HTTP. Dzięki temu każdy użytkownik, który uzyskał wymagany dostęp może pobrać plik, używając do tego jedynie przeglądarki internetowej. Szereg funkcjonalności tej metody dodatkowo gwarantuje możliwość tworzenia, odczytywania, aktualizacji i usuwania poszczególnych obiektów danych. Tak naprawdę wszystko, co związane z chmurą może być związane z protokołem HTTP. A najważniejszą jego zaletą jest fakt, że użytkownik wcale nie musi posiadać wyspecjalizowanej wiedzy programistycznej, aby w pełni korzystać z przetwarzania i magazynowania w wirtualnej przestrzeni.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.