Osoby pracujące przed komputerem z dostępem do internetu są narażone na wiele pokus i rozpraszaczy. Człowiek nie jest w stanie utrzymać wysokiego tempa pracy przez 8 godzin, nie zmienia to faktu, że poprzez odpowiedni monitoring oraz zmianę nawyków i samodyscyplinę możesz zwiększyć swoją produktywność, oraz narzucić sobie odpowiednią „blokadę” na przeglądanie bezwartościowych stron internetowych. Bezwartościowych z punktu pracy czy samorozwoju.
Jeżeli prowadzisz działalność jednoosobową to rozwiązania możesz wykorzystać przy rozliczeniu z klientami – dokładnie śledzi ile czasu spędzasz na tworzeniu danej aplikacji czy wykonywaniu zlecenia dla klienta i na tej podstawie możesz wystawić odpowiednie faktury.
Wymienione programy przydadzą się również, gdy jesteś pracodawcą, który potrzebuje monitorować komputery pracowników. Pozwolą na określenie efektywności i to ile czasu twój podwładny spędza na Facebooku i czy rzetelnie wykonuje swoją pracę przed komputerem.
Poniższe aplikacje mogą się różnić od siebie diametralnie sposobem na monitorowanie danych, ich grupowaniem oraz przechowywaniem danych (chmura czy na dysku) oraz to czy są przeznaczone dla pojedynczego użytkownika, czy rozwiązań firmowych.
Większość programów jest darmowa dla pojedynczego użytkownika oraz umożliwia monitoring nie tylko komputerów, ale również telefonów komórkowych. W zestawieniu chce Ci pokazać jak najwięcej różnych programów i rozwiązań tego typu, tak byś mógł znaleźć odpowiednie sobie narzędzie.
Oferta darmowego oprogramowania często oznacza, że to nasze dane, które wygenerujemy i dostarczymy aplikacji są naszą płatnością. Firmy mogą dzielić się takimi informacjami i je sprzedawać. Dlatego warto przeczytać regulamin i politykę prywatności.
Aplikacje do monitorowania czasu pracy
Rescuetime
Rescuetime to najpopularniejsze rozszerzenie Google Chrome i przeglądarki Firefox, jeżeli chodzi o monitorowanie produktywność. Przesyła ona informacje do swojego serwisu internetowego, gdzie możemy sprawdzić informacje na temat naszej produktywności i tego ile czasu spędzamy na jakich stronach internetowych. Rescuetime jest stworzone do monitorowania własnej pracy a nie pracowników. Nie posiada funkcji rozliczeń finansowych z podwykonawcami czy freelancerami.
Sam przez kilka miesięcy korzystałem z tej aplikacji i jest ona świetnym rozwiązaniem, którą mogę polecić blogerom, czy osób aktywnie rozwijających się i uczących nowych rzeczy np. programowania.
Darmowa wersja pozwala na sprawdzenie naszej aktywności 3 miesiące wstecz. Konto premium dostępne jest za 9$ miesięcznie lub 72$ rocznie.
Rescuetime jest dostępne w formie programu na systemy Windows, Mac, Linux oraz wersje mobilne na Androida i iOS.

Podsumowanie pracy w Rescuetime
Przeznaczenie:
- Monitoring jednoosobowy własnej pracy, bez rozliczeń finansowych,
- Idealny dla osób uczących się lub na własnej działalności,
- Program nie zlicza kliknięć ani wciśnięć klawiatury, nie robi automatycznych zrzutów ekranu czy zdjęć z kamery (Orwell niegroźny).
Funkcje programu:
- Monitoring aktywnych aplikacji i zakładek w przeglądarce,
- Zliczanie czasu pracy oraz ich kategoryzacja,
- Możliwość dodawania nowych celi, kategorii,
- Cotygodniowe raporty w postaci wiadomości e-mail,
- Integracja pomiędzy aplikacjami mobilnymi i komputerem,
- Wtyczka Google Chrome & Firefox pozwala na monitoring pracy, nawet gdy nie mamy możliwości instalacji programu w systemie komputera,
- Przechowywane dane w chmurze.
Manictime
Manictime to program, z którego aktualnie korzystam jest to dobry soft dla użytkowników tworzących treść lub aplikacje internetowych, szczególnie gdy robimy to dla siebie i nie wystawiamy faktur za czas pracy. Stosunek jakości, funkcji do ceny jest ogromną zaletą ManicTime.
Program służy do monitorowania produktywności niż generowanie na jego podstawie faktur za pracę godzinową, w wersji bezpłatnej nie ma możliwosci monitorowania pracowników. Darmowa wersja monitoruje aktywność 1 użytkownika, umożliwia tagowanie poszczególnych czynności i umożliwia analizę statystyk oraz ich eksport do pliku Excel. Najważniejsza zaleta to brak wysyłania informacji do zewnętrznego serwisu (chmury) i nielimitowany czas statystyk.
Wersja płatna pozwala na tworzenie timerów, generowanie raportów oraz bogatsze funkcje statystyk i integracja z serwerem ManicTime, pozwala nawet ukryć ikonę w systemie Windows. Jest ona przeznaczona dla pracodawców i korporacji. Wersja premium kosztuje od 67$ do $25 w zależności od liczby licencji. Każda licencja to 1 komputer. Wielką zaletą programu jest, że licencja oznacza aktualizacje. Po zakończeniu rocznej licencji możesz ciągle korzystać z aplikacji jednak bez możliwości jej aktualizacji.
Manictime dostępny jest na Windows, Maca, Linuksa oraz Androida. Wersja płatna wymaga instalacji serwera, która będzie przechowywać aktywność pracowników w bazie danych.
Przeznaczenie:
- Wersja bezpłatna idealna dla studentów i osób samozatrudnionych, które budują coś własnego (blog, aplikacje, content), tak by zmaksymalizować wolny czas tylko do tej pracy.
- Wersja płatna umożliwia tworzenie zdjęć i monitoring pracowników oraz ukrycie ikony programu.
- Wersja płatna wymaga zainstalowania aplikacji serwerowej i jej konfiguracji, dzięki temu rozwiązaniu dane z programu nie trafiają na zewnętrzny serwer co oznacza że są w ekosystemie firmy i żaden inny podmiot nie ma dostępu do danych.
Funkcje programu:
- Darmowy program do monitorowania komputera – umożliwia kontrolę aktywność, grupowanie i statystyki.
- Łatwa filtracja danych po aplikacjach, tagowaniu, dokumentach czy użyciu komputera
- Przyjazny interfejs i nielimitowana ilość danych
- Dane nie są przechowywane w chmurze aplikacji, tylko na dysku / lub serwerze.
- Opcja premium umożliwia tworzenie automatycznych zrzutów ekranu i tworzenia alertów i timera czasu.
TimeCamp
TimeCamp to polska aplikacja pozwalającą na automatyzację zadań związanych z zarządzaniem projektami i taskami za pomocą automatycznego śledzenia. TimeCamp jest przeznaczony dla firmy i korporacji, jednak jest ona również dostępna dla pojedynczego użytkownika za darmo.
TimeCamp to cały ekosystem pozwalający zaplanować i monitorować działania związane z projektem od ustalenia godzin projektowych, przydziału pracowników i ich monitoringu np. możesz ustawić zadanie czy aplikacja była aktywna przez 5 godzin pracy dziennie. Po zakończonej pracy system umożliwia wygenerowanie faktury dla klienta za czas pracy nad projektem.
Jeżeli chodzi o pojedynczego użytkownika, darmowa wersja pozwala na nieograniczoną liczbę aktywności i projektów, dostęp do aplikacji mobilnej i desktopowej, oraz podstawowe funkcje monitoringu.
TimeCamp dostępny jest za darmo dla pojedynczego użytkownika (plan solo) oraz wariantach za $7 / 10$ miesięcznie za aktywnego użytkownika. Więcej informacji o funkcjach i cenniku znajdziesz na ich oficjalnej stronie dostępnej tutaj.
Przeznaczenie:
- Firmy i korporacje, zespoły projektowe
- Praca na samozatrudnieniu — nielimitowana liczba projektów i tasków
Funkcje:
- Idealny program do monitorowania komputera pracownika,
- Integracja z innymi programami (kalendarze, Jira itp.)
- Przyjazny interfejs użytkownika z kalendarzem oraz generowanie bogatych w dane raportów
- Łatwość rozliczenia dla klientów z opcją szybkiego fakturowania
- Dane przechowywane w chmurze, dostęp poprzez stronę internetową TimeCamp.com.
- Aplikacja na telefony i komputery.
Activitywatch
Activitywatch to darmowy program o licencji open-source. Twórcy chwalą się tym, że program jest nakierowany na ochronę prywatności. Jako że jest to projekt społeczności, każdy ma dostęp do kodu aplikacji i jej rozbudowę.
Activitywatch składa się na apkę monitorująca oraz serwer, który przedstawia dane w postaci graficznej i raportów. Serwer automatycznie uruchamia się na twoim komputerze i jest dostępny pod adresem localhost: 5600.
Interfejs nie jest tak dobry, jak w przypadku wyżej wymienionych aplikacji, jednak wszystkie dane są przechowywane na naszym komputerze, dlatego osoby, które są wrażliwe na kwestie prywatności i tzw. RODO powinny sprawdzić ten program.
Aplikacja działa na podstawie modułów, tzw. workerów, każdy z nich monitoruje odpowiednie sekcje aktywności (np. Bezczynności). Społeczność sama tworzy kolejne moduły, które pozwalają na rozbudowę aplikacji i monitorowania konkretnych programów, by monitorować pracę w konkretnego programu.
Activitywatch jest dostępna na systemy Windows, macOS, Linux i Android. Nie obsługuje ona synchronizacji między użytkownikami.
Przeznaczenie:
- Pojedynczy użytkownik, który chce monitorować co robił na komputerze,
- Osób lubiących opensource i bardzo przestrzegających ochrony prywatności danych.
Funkcje:
- Monitoring aktywności,
- Brak synchronizacji pomiędzy urządzeniami,
- Podstawowy interfejs w formie strony internetowej,
- Podstawowa forma raportowania, kalendarza i tagowania aktywności,
- Darmowość i ochrona prywatności,
- Brak limitu danych.
Desktime
Desktime to kolejna aplikacja do zarządzania czasem pracy przeznaczona dla korporacji i firm. Jest ona podobna w funkcjonalności do programu TimeCamp, czyli warto ją rozważyć, gdy zarządzamy zespołem czy jesteśmy właścicielem firmy, ponieważ w łatwy sposób pokazuje co robią nasi pracownicy przed komputerami.
Aplikacja jest darmowa dla 1 użytkownika, dlatego, jeżeli jesteś osobą pracująca na wlasny etat to możesz wypróbować aplikacje, jednak jej funkcjonalność jest ograniczona w tej wersji. Wersja płatna posiada rozbudowane funkcje, m.in. tworzenie automatycznych zrzutów ekranu. W zależności od ilości zespołu cena pełnej wersji waha się od 7$ do 4$ za pojedynczego użytkownika.
Przeznaczenie:
- Jednoosobowa działalność,
- Firmy i korporacje.
Funkcje:
- Dane przechowywane w chmurze,
- Monitorowanie komputera pracownika i jego aktywności, również na telefonie komórkowym! (aplikacje),
- Łatwe zarządzanie i analizę poprzez ogromną opcję raportów,
- Generowanie stawek rozliczeniowych za czas pracy.
Clockify
Clockify to kolejne rozwiązanie dla klientów biznesowych. Program ten nie monitoruje aktywności użytkowników w sposób automatyczny. Jego zadaniem jest monitorowanie pracy poprzez aplikacje gdzie użytkownik wybiera “task” i klika start lub stop, na podstawie tego wyliczane są raporty, czasochłonność projektu oraz jego koszty.
Clockify wyróżnia się tym, że jest to program darmowy i bez ograniczeń! Wystarczy stworzyć konto, podpiąć użytkowników i można rozpocząć monitorowanie pracy. Model biznesowy aplikacji to płatne dodatkowe rozszerzenia do systemu.
Aplikacja dostępna na systemy desktopowe: Windows, Linux, Mac. Obsługuje też smartfony, i przeglądarki internetowe Chrome oraz Firefox w formie wtyczki.
Przeznaczenie:
- Firmy, szczególnie mniejsze startupy z zaufaniem do pracowników,
Funkcje:
- Monitoring czasu pracy za pomocą kliknięcia. Clockify nie monitoruje zakładek, otwartych aplikacji itp.
- Możliwość dodania niezliczonej liczby użytkowników do projektu wraz z wynagrodzeniem za godzinę pracy
- Na podstawie czasu pracy generowanie kosztów projektowych
TopTracker
Toptracker to aplikacja, która pozwala na połączenie klientów z freelancerami, może ją wykorzystać np. pracodawca z pracownikami zdalnymi. Pozwala ona monitorować freelancerów w swoich projektach. Wystarczy utworzyć konto, utworzyć nowe zadanie, zaprosić użytkowników i monitorować ich pracę, by na koniec ich rozliczyć według aplikacji.
Autorzy stwierdzili, że aplikacja jest przeznaczona dla freelancerów, z uwzględnieniem ich potrzeb oraz ochrony prywatności, dlatego nie rejestruje danych o otwartych przez użytkownika okienek czy aplikacji. Zrzuty ekranu mogą zostać zamazane. Program umożliwia rejestrowanie kliknięć myszką i klawiatury, ale to, co zostało wpisane nie jest rejestrowane.
Etapy konfiguracji aplikacji są bardzo proste: podczas dodania użytkownika do projektu, możemy wybrać, co jaki czas aplikacja ma wykonywać zdjęcia, czy ma zliczać kliknięcia i ruch myszką, a nawet, czy ma wykonywać zdjęcie z kamery. Jeżeli zatrudniamy osoby zdalnie, takie podejście może pomóc nam w monitorowaniu pracownika i to czy faktycznie pracuje zdalnie.
Aplikacja jest darmowa i można ją pobrać na system Windows, OS X, Debian, RPM.
Przeznaczenie:
- Idealna soft dla freelancerów oraz osób, które zlecają im pracę,
- Idealne do umów o dzieło gdzie występuje stawka godzinowa.
Funkcje:
- Monitoring aktywności z zachowaniem prywatności pracownika,
- Łatwość tworzenia projektu,
- Automatyczne obliczanie czasu pracy, aktywności i kosztów do zapłaty przez interfejs www,
- Możliwość bezpośredniej zapłaty dla freelancera przez serwis – bez dodatkowych opłat!
Zakończenie i podsumowanie
Rozwiązania podane powyżej to tylko części aplikacji, które służą do monitorowania i produktywności swojej, swoich pracowników czy freelancerów. Uważam, że warto z nich korzystać, szczególnie gdy chodzi o rozwój osobisty i naukę oraz zmotywowanie się do pracy.
Pracodawcy powinni rozpatrzyć tę narzędzia do kontroli komputera pracownika, szczególnie gdy płacą dobre pieniądze w nadgodzinach! Może się wtedy okazać, że nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracy a tylko na zwiększenie budżetu. Czasem trzeba kontrolować swoich pracowników lub freelancerów, mimo tego pamiętaj że zaufanie powinno być najważniejsze!
Korzystam z narzędzia Manictime i dzięki niemu, dokładnie wiem ile czasu spędzam na jakiej stronie www, aplikacji czy też ogólnie przy komputerze. Często robię sobie przerwy od pracy przeglądając różne serwisy internetowe, jednak nie miałem pojęcia ile czasu łącznie takie rzeczy mi zajmują! Po zainstalowaniu aplikacji okazało się, że tygodniowo potrafię spędzić 4 godziny mojego prywatnego czasu na samym YouTube, nie wspominając już o innych serwisach komputerowych.