Narzędzia SEO, które nie są, a powinny być narzędziami specjalisty SEO.

 w Pozycjonowanie, SEO,

Niektóre z narzędzi, mimo że nie są dedykowane dla specjalistów SEO, to mogą bardzo pomóc w zrozumieniu zachowania i jakości przyciąganego ruchu oraz pracy przy pozycjonowaniu stron www. Wybrałem listę narzędzi czy aplikacji, z których korzystam bądź korzystałem 🙂 .

Jednym z błędów niedociągnięć firm pozycjonujących oraz specjalistów jest to, że wszyscy skupiają się na „dowożeniu” klientów do odpowiednich stron przeglądarki — jednak większość nie analizuje tego, co użytkownicy znajdują na stronie, ich zachowania i tego, czy podstrona serwisu udziela użytkownikowi odpowiedzi, na to, czego szuka. Dodatkowe narzędzia pozwalają, chociażby wyłapać błędy, które spotykają użytkowników na stronie klienta.

Na myśl przychodzi mi jedna, znana raczej wszystkim z branży maksyma „Wypozycjonował klienta, a klient uciekł”. A dlaczego uciekł? No właśnie — bo nie widział wyników? Bo nie miał klientów? A może miał 2 razy większą stawkę niż inni z branży 🙂 ?

Przejdźmy do meritum, bo artykuł nie jest o klientach, ale o narzędziach, które pozwolą nam zrozumieć użytkowników, a inne z nich poprawią prace przy pozycjonowaniu.

Google Analytics i dodatki!

Analityka to podstawa, wszyscy z nas wiedzą czym jest GA, ale czy zdajecie sobie sprawę z tego, że są gotowe skrypty, które rozszerzają zakres tego narzędzia?

Scrolldepth

scroll depth analitycs

Wtyczka Google Analytics, która pozwala określić, do jakiego poziomu strony przechodzi użytkownik. Pozwala na określenie procentowe „scrollowania” lub też pozwala mierzyć dokładnie, ile osób dojdzie do konkretnego elementu HTML. Wyobraźmy sobie CTA z najważniejszą informacją na samym dole strony, do której dociera tylko 10% użytkowników. Strony internetowe korzystające z tego narzędzia to między innymi: intel.com, spotify.com, samsung.com, asus.com i ingbank.pl (źródło danych).

ScrolldepthStrona WWW

Riveted

riveted javascript analitycs

Kolejny plugin, który pozwala mierzyć aktywny czas użytkownika, rozbudowuje on podstawowy element analityki (average time spent), o dokładne informacje ile czasu użytkownik spędza aktywnie na stronie (klikając, scrollując czy też pisząc na klawiaturze).

RivetedStrona WWW

Screentime

screentime analitycs

Kolejny plugin, który określa spędzony czas na dokładnej sekcji podstrony serwisu — sekcje tekstowe możemy podzielić według nagłówków czy elementów. Dzięki takiej informacji wiemy dokładnie, która sekcja czy treść z artykułu jest najcenniejsza dla użytkownika i tym samym ją bardziej rozbudować.

ScreentimeStrona WWW

 


Heat map (mapa ciepła)

Mapy ciepła są elementem kluczowym, z którego korzystają popularne strony www. Heat mapa pozwala na wizualne nagrywanie użytkownika i jego poruszanie się po stronie WWW. Sam doznaje szoku, kiedy podglądam użytkowników, jak „poruszają się” po moim blogu. Uważam, że każdy z branży e-commerce powinien monitorować ten aspekt — jak dana osoba przed zakupem porusza się po stronie i na co zwraca uwagę, ile czasu spędza na czytaniu opinii czy opisu produktu itp

Yandex Metrica

yandex analityka

Yandex jest świetnym narzędziem, nie tylko zawierającym heat mapę, ale również wiele ciekawych informacji, które są widoczne na zdjęciu poniżej. Narzędzie jest darmowe i bez limitów.

  • Przykładowe nagranie wizyty użytkownika mobilnego.

Yandex MetricaStrona WWW

Hotjar

Najlepsza dostępna mapa ciepła i „podglądacz”zachowań użytkowników, umożliwiająca również wyświetlanie ankiet i ocen dla użytkowników. Darmowy do 1000 wejść dziennie na stronę www.

  • Przykładowa heatmapa.

heatmap hotjar

  • Przykładowe nagranie.

HotjarStrona WWW

 


Oprogramowanie

Winmerge

winmerge

Aplikacja do porównywania dwóch, trzech plików tekstowych lub zdjęć. Pozwala w łatwy sposób określić zmiany w plikach np. z różnych wersji oprogramowania — dzięki czemu możemy wykryć ingerencje w konkretne pliki strony www.

WinmergeStrona WWW

Astrogrep / Searchmonkey

program astrogrep - searchmonkey

Programy te przeszukują pliki tekstowe znajdujące się w odpowiednim folderze. Obowiązkowe podczas poszukiwania elementów w kodzie strony. Ułatwi optymalizacje SEO.

AstrogrepStrona WWW SearchmonkeyStrona WWW

Fileoptimizer / Resizer

Fileoptimizer - optymalizacja plików graficznych i wideo

Program fileoptimizer

Dwie aplikacje — jedna z nich służy do kompresji bezstratnej zdjęć, druga do ich skalowania. Więcej o nich znajduje się tutaj.

FileoptimizerStrona WWW ResizerStrona WWW

 

Everything, ncdu

everything

Aplikacje, służące do grupowania i szybkiego wyszukiwania plików na dyskach twardych bądź folderach. NCDU to aplikacja CLI, dzięki której możemy określić największe pliki na serwerze.
ncdu

EverythingStrona WWW ncduStrona WWW

 

Zostaw komentarz