Mailgun to usługa internetowa, której celem jest przesyłanie maili, a raczej milionów maili. Jest szczególnie przydatny deweloperom stron internetowych. API pozwala na wysyłanie maili nawet jeżeli serwer nie posiada skonfigurowanego protokołu SMTP.
Mailgun jest przeznaczony dla deweloperów aplikacji, jednak nie musi służyć tylko dla nich. Nawet proste aplikacje, można połączyć z mailgunem, by korzystać z jego opcji. WordPress za jego pośrednictwem może wysyłać maile z formularzy kontaktowych. A ty możesz stworzyć za jej pośrednictwem aliasy mailowe w swojej domenie. Na oficjalnym blogu strony dowiesz się więcej o tej aplikacji.
Aplikacja posiada pakiet darmowy, jednak by dodać swoją domenę, wymagane są dane kredytowe. Zabezpieczenie to zostało wprowadzone niedawno, ze względu na nadużywanie Mailguna przez spamerów.
Poniżej przetłumaczone zdjęcie zasady działania aplikacji.

Jak działa mailgun – grafika oficjalna (przetłumaczona)
Do czego można wykorzystać mailguna?
- Filtracji maili – mailgun posiada filtr spamowy, który nie przesyła dalej maila,
- Wysyłanie maili z API lub Aplikacji np. z formularzy kontaktowych WordPressa,
- Tworzenie @aliasów domeny np. [email protected],
- Tworzenie list mailingowych np. unikalnym aliasem do wysyłania maili z domeny,
- Tworzenie gotowców do wysyłki.
Tworzenie aliasów mailowych jest ciekawym sposobem na rejestracje w serwisach – jeżeli rejestruje się gdzieś przez alias, to mailgun umożliwia ustawienie reguły, że każdy adres z @ trafia na konkretny mail – czyli rejestrując się w 1 sklepie – [email protected] a w 2 [email protected] dwa maile zostaną przekierowane na mój jeden prywatny adres mailowy. Tym samym jak otrzymam spam na jeden z podanych wyżej maili, to wiem, że dany sklep sprzedaje takie dane lub ktoś wykradł im dane ze sklepu i mogę zablokować korespondencję z tego aliasu.
Co oferuje darmowa wersja mailguna? (na dzień 18.01.2020)
- 10 tysięcy maili miesięcznie,
- 100 walidacji m.in. czy mail, do którego wysyłasz wiadomość, istnieje
- 5 dni logów,
- Analityka maili – ile z nich dojdzie, ile jest blokowane.
Jak wygląda panel mailguna?
- Panel zarządzania
- Filtr spamowy – przykład działania i wyłapania na aliasie stworzonym w aplikacji.
- Tworzenie routingów (aliasów mailowych)
Jak skonfigurować mailgun na domenie?
Po rejestracji należy dodać informacje o karcie kredytowej. Następnie możliwość dodania domeny zostanie odblokowana. Po dodaniu domeny musisz przejść do zakładki domain settings
i na podstawie tam znajdujących się danych, dodać do swojej domeny rekordy DNS.
Następnie wyświetlone wyżej informacje należy wprowadzić do stworzonych rekordów DNS (mx, txt, cname) domeny. Poniżej przykład z CloudFlare.
Po wdrożeniu nowych rekordów należy poczekać na propagacje, czyli aktualizacje DNS. Czas oczekiwania jest zależny od rejestratora domeny. W Mailgunie możesz sprawdzić aktualne wartości rekordów DNS za pomocą przycisku Check DNS Records Now
.
Gdy rekordy zostały wypełnione prawidłowo, to mailgun wyświetli informacje z zieloną fajką. Od tego momentu możesz rozpocząć korzystanie z aplikacji.
Jak stworzyć alias w swojej domenie, który obsłuży mailgun?
Jeżeli krok wyżej został wykonany. Możesz przejść do stworzenia swojego aliasu mailowego. Wykonuje się to w zakładce Receiving
i kliknąć przycisk Create new route
.
Przykład stworzenia aliasu mailowego z [email protected] na adres [email protected]? W mailgunie to moment – poniżej konfiguracja.
Po stworzeniu aliasu – możesz go przetestować. Wyślij sobie mail na podany adres i zobacz czy działa on prawidłowo. Pamiętaj, że możesz skonfigurować różne reguły np. wildcard na całą domenę! Otrzymałeś mail? To sprawdź logi w mailgun, wskazują one które maile przechodzą dalej, które zostały zablokowane np. przez filtr spamowy.
Jak skonfigurować mailguna na WordPressie?
Nie możesz wysłać ze strony WordPress wiadomości mail np. z formularza kontaktowego? Rozwiązać to możesz za pomocą mailguna, poniżej poradnik krok po kroku jak to zrobić.
W panelu należy stworzyć użytkownika o uprawnieniach SMTP do domeny Sending -> Domain Settings -> SMTP Credentials
Mailgun wygeneruje hasło i wyświetli je u góry ekranu.
Mając już login i hasło, musisz posiadać wtyczkę, która zarządza połączeniami mailowymi z WordPressa. Rekomenduje do tego wtyczkę Post SMTP
Przechodzisz do ustawień opcji Show all options
i wypełniasz pola danymi znajdującymi się w aplikacji.
Następnie testujemy połączenie, wysyłając wiadomość testową Send a test mail
, jeżeli wszystko jest skonfigurowane poprawnie, otrzymamy potwierdzenie sukcesu.
To już koniec – teraz każdy formularz wysyłający maile w WordPressie będzie korzystał z tych ustawień SMTP!
Spam – filtr w ustawieniach mailguna
Im dłużej będziesz korzystać z aliasów e-mail, tym więcej otrzymasz spamowych maili, dlatego rekomenduje ustawienie opcji filtru spamu. Opcja będzie wyłapywać spam trafiający do aplikacji przez ustawione wcześniej aliasy Domain Settings -> Inbound spam filter
.
Podsumowanie z informacją, dlaczego korzystam z tego rozwiązania
Korzystam z tego rozwiązania, bo wielu hostingodawców mailowych nie pozwala na spięcie konta pocztowego z WordPressem. Na swoim serwerze nie mam zainstalowanego klienta SMTP do wysyłania maili – więc muszę korzystać z API lub darmowego konta mailowego, które zazwyczaj wymaga polskiej lokalizacji użytkownika oraz ma ograniczenia w przesyłaniu wiadomości. Dlatego mailgun, wraz z możliwością tworzenia aliasów jest świetnym rozwiązaniem, bo nie wymaga żadnej ingerencji czy instalacji dodatków po stronie serwera, gdzie znajduję się strona internetowa.
Szczególnie dla deweloperów jest to rozwiązanie korzystne – bo korzystając z API, mają pewność, że maile wysyłane z mailguna zawsze będą obsługiwane nawet jeżeli aplikacja zostanie umieszczona na innym serwerze www.
Gdy przenosisz domenę / dnsy od jednego hostingodawcy do nowego – tracisz dostęp do poczty w domenie lub przestają do nich dochodzić maile. A to może powodować problemy jak np. strata klientów, którzy próbują się kontaktować poprzez nieaktywny mail. Wtedy tworząc alias, możesz przekierować adres tej skrzynki poprzez mailgun. Jest to szczególnie ważne gdy chcesz skorzystać z DNSów Cloudflare, a nie chcesz tracić maili adresach mailowych znajdujących się w twojej domenie.