Magento

 w Definicje, Opis,

Magento jest ogólnodostępnym CMS-em sprzedażowym opartym o PHP: Zend Framework. Został oryginalnie zaprojektowany przez firmę Varien Inc., do dystrybucji wprowadzony w 2007 roku. Wg brytyjskiej Wikipedii, z badań poczynionych przez AheadWorks wynika, że w 2015 roku Magento obsługiwało prawie jedną trzecią największych spółek o charakterze e-commerce.

Magento swoimi możliwościami znacznie przewyższa popularne systemy sprzedażowe. Zawiera w sobie bardzo rozbudowane struktury, służące do analizy produktu, zarządzania sprzedażą, raportowania i budowy statystyk. Za jego pomocą można prowadzić kilka sklepów na raz za pomocą jednego panelu administracyjnego.

Ponadto, ogromne są również możliwości estetyczne, jakich dostarczają skrypty Magento, choćby dlatego, że dla każdego z produktów można ustalić oddzielny szablon. Magento jest też oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że jego kod źródłowy może podlegać dowolnym modyfikacjom ze strony użytkownika.


Moja oferta dla sklepów Magento

Jako doświadczony webmaster i specjalista od e-commerce, oferuję szeroki pakiet usług związanych z programowaniem, konfiguracją sklepu internetowego, korzystającego z dowolnej wersji systemu Magento. W ramach swojej oferty mogę maksymalnie przyspieszyć działanie oprogramowania, które działa już na serwerze, uaktualnić je do najnowszej wersji, a także zlikwidować błędy i usterki w systemie, będące przyczyną różnorakich, często bardzo zawiłych problemów.

Ponieważ system Magento dostarcza bardzo szerokich możliwości pozycjonerom stron internetowych i zmian w funkcjonowaniu serwisu. Jeżeli państwo szukają firmy dysponujące szeroką wiedzą na temat e-marketingu oraz optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek, co może wiązać się z większą ilością wejść na stronę, efektywności sprzedaży, popularyzacji usług).

Oferuję również budowę sklepu internetowego na bazie Magento od podstaw. Wówczas to w całości dostosowuję serwis do potrzeb klienta. Mając spore doświadczenie w programowaniu PHP, potrafię wejść w kod źródłowy Magento i zmodyfikować go w taki sposób, by uczynić serwis narzędziem odpowiednio sprawnym i przyjaznym.

Klienci również często zgłaszają się do mnie z prośbą o naprawę sklepu internetowego lub bezpieczne przeniesienie go na inny serwer (z użyciem kopii bezpieczeństwa, która mogę uprzednio przygotować). Ten typ usług również nie stanowi dla mnie żadnego wyzwania, polecam swoją pomoc nawet w najbardziej beznadziejnych przypadkach.


Wymagania serwerowe platformy e-commerce Magento

Wraz z możliwościami technologii Magento idą oczywiście dosyć spore wymagania ze strony serwera. Sam skrypt wymaga przynajmniej 2 GB pamięci, najnowszą wersję Composera i preferowany system serwerowy Linux z Apache. Najnowsze wersje Magento (2.1.X) wymagają wsparcia PHP nie starszego niż w wersji 5.6.5., a najbardziej optymalną jest tu PHP 7.0.4. Magento 2.1.X. nie obsługuje popularnych na wielu hostach wersji PHP — 5.5. i 7.1. Ponadto, w specyfikacji Magendo wymagane są bazy danych takie jak MySQL 5.6. i 5.7. Do tego cała masa rozszerzeń, a także konieczna ingerencja w ustawieniach pliku php.ini.

Uwarunkowania te powodują, że wielu popularnych dostarczycieli hostów nie jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez Magento, a przynajmniej nie w podstawowym zestawie swoich usług. Sklep „postawiony” na tym systemie wymaga więc nieco większych nakładów finansowych, a tym samym o wiele większych nakładów pracy ze strony programisty (co oczywiście również wiąże się z kosztami). Należy również mieć na uwadze to, że obsługa panelu Magento jest o wiele trudniejsza niż obsługa sklepu np. w Prestashop, zatem, nie mając doświadczenia w budowaniu działalności opartej o tę platformę, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że opanowanie pracy z nią może być czasochłonne.


Zalety i wady Magento

Magento to skrypt oczarowujący przede wszystkim funkcjonalnością. Jego wysokie możliwości pozwalają w pełni przenieść własny biznes do internetu, tym samym maksymalnie zwiększając jego efektywność. E-handel staje się dzięki temu narzędziem do osiągania nawet najbardziej śmiałych ambicji biznesowych.

Niewątpliwą zaletą Magento jest też to, że jest on środowiskiem w pełni elastycznym. Dzięki swojej open source’owej postaci, zdolny programista może w różnoraki sposób wykorzystać wszystkie jego struktury, tak aby w pełni dostosować je do potrzeb użytkownika. Pojawia się dzięki temu wiele użytecznych modyfikacji skryptu, produkowanych przez szeroką społeczność Magento, która gromadzi się na wielu internetowych forach (dzięki czemu użytkownik Magento może liczyć również na spore wsparcie techniczne) oraz uzyskamy pełen dostęp do rozmaitych środowisk, z którymi możemy ją skonfigurować (media społecznościowe, aplikacje Google i inne).

Niestety, zalety Magento implikują jednocześnie wady systemu. Wraz z funkcjonalnością idą w parze zawiłości w obsłudze, przez co nie każdy użytkownik z Magento może sobie poradzić. Możliwość ingerencji w kod, elastyczność i szerokie wsparcie narażają osoby pracujące na tym systemie na szereg błędów, sytuacji ryzykownych, nieoczekiwanych. Nie jest tak łatwo samodzielnie naprawić funkcjonowanie sklepu w Magento, a wizyty u specjalistów wiążą się niestety z kosztami.

Co również zostało już wspomniane, Magento zajmuje na serwerze dosyć sporą przestrzeń, która wraz z użytkowaniem sklepu systematycznie rośnie. Wymaga to od użytkownika sporej roztropności i planowania w budowaniu kolejnych struktur, albowiem przeciążenia serwera zdecydowanie spowalniają działanie serwera i narażają nas na wiele różnych nieprzyjemności.

Dodatki do Magento


Tak jak większość dużych CMS-ów opartych na PHP, Magento zawiera całą gamę dodatków, które pozwalają na rozszerzenie bądź usprawnienie funkcjonalności naszego serwisu.

Moduły:

  1. Moduły płatności — pozwalają na udostępnienie klientom różnych form zapłaty, takich jak payu, paypal, przelewy24, allegro, ebay, ceneo. Są one dostępne zazwyczaj darmowo. Po zainstalowaniu, każdy z nich wymaga konfiguracji.
  2. Moduły wysyłki — analogicznie do modułów płatności, pozwalają na udostępnienie różnych form wysyłki, tj. paczkomaty, poczta polska, kurierzy.
  3. Moduły analityki internetowej — służą do optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek. Pozwalają na odczyt statystyk, raportowanie, analizy zysków i strat. Dodatki, takie jak rozbudowany moduł e-commerce do Google Analytics, dzieki któremu można monitorować utracone koszyki i konwersje.
  4. I wiele innych modułów poprawiających funkcjonowanie sklepu – dostępne w sklepie magento

Skórki (templatki) — płatne i darmowe, nadają atrakcyjności wizualnej naszemu serwisowi. Dostępne we wielu wariantach, użytkownik może do woli je modyfikować.


Opinie o Magento

Magento dysponuje dużymi możliwościami optymalizacji kodu pod kątem pozycjonowania (SEO). Trzeba przyznać, że jest to zaleta, którą Magento wyprzedza większość darmowych skryptów sklepu internetowego. Jest zaprogramowany w sposób przyjazny dla wyszukiwarek, ale też dla użytkowników, chcących zoptymalizować swój sklep.

http://abaren.pl Właściciel strony www.abaren.pl

Mając na uwadze wszystkie „za” i „przeciw”, można pokusić się o stwierdzenie, że Magento to świetne oprogramowanie dla osób mających już pewne doświadczenie w branży e-commerce. W przypadku początkujących sklepów może sprawiać wiele trudności. Oczywiście, jeśli od samego początku ktoś jest nastawiony na rozbudowę sklepu i gotów jest ponieść związane z tym wydatki, nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować Magento.

Robert Menkała – Właściciel strony www.sklepwinternecie.pl


Magento a inne systemu obsługi sklepów internetowych

Systemy obsługi sklepów internetowych stały się bardzo ważnym elementem rynku e-commerce. Pobieranie ich na serwery jest jednak o tyle ryzykowne, że każdy z nich ma swoje lepsze i gorsze aspekty. Dlatego też to bardzo ważne, by odpowiednio zapoznać się z możliwościami, które oferują.

Specyfika sklepów internetowych może być bardzo różnorodna. Ponieważ platformy sprzedażowe, takie jak OLX czy facebookowy Marketplace, często w zupełności wystarczają do prowadzenia elektronicznego handlu, należy dobrze się zastanowić, czy planowana przez nas działalność naprawdę potrzebuje swojego własnego „pasażu handlowego”.

Zakładając jednak, że tak jest, do wyboru mamy całkiem sporo rozwiązań. I tak, aby prowadzić mały sklepik z koszulkami, wystarczy nam doczepiony do naszej wordpressowej strony wtyczką WooCommerce. Prestashop i Magento rozwiązanie dedykowane osobom, które chcą rozwijać swoją działalność e-commerce na większą skalę.


Mój blog — informacje, porady i kursy o Magento

Zainteresowanych odsyłam do mojego bloga, na którym znaleźć można wiele ciekawych wskazówek dotyczących instalacji i użytkowania systemu Magento. Prowadzę również , dla osób chcących zgłębiać tajniki programowania, rozliczne kursy i szkolenia. Wszelkie informacje znaleźć można na mojej domowej stronie.

Zostaw komentarz