Kategoria wpisów:

Linux

Oprogramowanie Linux rozwijane jest na bieżąco. Oferuje ono dostęp do wielu ciekawych rozwiązań, których nie spotkamy w systemie MS Windows. W tej kategorii pojawią się wpisy traktujące o niezwykle rozbudowanej rodzinie systemów opartych właśnie na jądrze Linux.

Zajmiemy się między innymi analizą poszczególnych dystrybucji, dowiemy się, co to jest Shell, Bash i SSH, poznamy najpopularniejsze skrypty, a także zastanowimy się nad tym, jakie programy mogą zostać uruchomione w tym systemie.

Sporo uwagi poświęcę także wszelkim problemom, które wynikają ze specyfiki Linuxa. Na blogu znajdziecie ponadto przydatne poradniki i kursy, skupiające się między innymi na sposobach instalacji i konfiguracji poszczególnych środowisk czy dostosowywaniu działania najważniejszych funkcji. Mówiąc krótko, znajdziecie tu wszystko to, co związane jest z systemem Linux. Serdecznie zachęcam do regularnego odwiedzania bloga.

Page Speed

Przyśpieszenie strony www – opis modułu Apache / Nginx

Firma Google przygotowała i wspiera specjalny moduł do poprawienia szybkości witryny WWW – Page Speed. Celem modułu jest usprawnienie i optymalizacja w szybki, automatyczny sposób prędkości strony, sklepu internetowego. Wtyczka ta nie wymaga konfiguracji i działa automatycznie po uruchomieniu 1 komendy na serwerze dedykowanym bądź współdzielonym – VPS.

instalacja xaampa linux

Instalacja i konfiguracja środowiska Xaamp Linux

Środowisko Xaamp (bądź Lamp) to zintegrowany pakiet “serwerowy”, który pozwala uruchomić testowy serwer www (apache) na własnym komputerze, dzięki czemu możliwa jest nauka i tworzenie stron oraz aplikacji internetowych opartych na PHP, które później można wdrożyć na serwer i udostępnić całemu światu.