wizualizacja łaczenia stron plików PDF w jeden plik :)

Łączenie plików PDF – Jak je łatwo scalić? Poradnik i programy [2020]

Ostatnio zaktualizowany:

Scalanie plików PDF jest prostą czynnością, do której nie trzeba magicznych zdolności komputerowych czy wyszukanych płatnych aplikacji. Przedstawię dla ciebie kilka sposobów na to, jak połączyć pliki PDF. Wszystkie poniższe sposoby są bezpłatne i nie wymagają od ciebie żadnych płatności.

Polecam Ci również zapoznanie się z innymi moimi artykułami dotyczącymi operacji wykonywanych na plikach w rozszerzeniu PDF. Teksty są napisane w podobny sposób jak ten, który czytasz oraz są nakierowane na początkujących użytkowników, zawierają darmowe rozwiązania, ciekawostki oraz propozycje, dzięki którym usprawnisz swoją prace z dokumentami PDF i nie tylko 🙂

Kiedy warto łączyć PDF?

Zapewne, jeżeli trafiłeś na ten artykuł, miałeś swój powód, by skleić odpowiednie pliki PDF. Moim zdaniem posiadanie wiedzy nie tylko o łączeniu, ale również o wszystkich możliwych operacjach na pdfach, jest bardzo ważną umiejętnością, którą warto znać, szczególnie gdy pracujesz z dokumentami, które musisz edytować, obrobić, połączyć, zmienić. W mojej pracy najczęściej łącze pliki PDF w jeden, z codziennych raportów z narzędzi analitycznych, wyobraź sobie sytuacje, że twój klient dostaje 30 dokumentów PDF z raportem z każdego dnia. Jeżeli rekrutujesz pracownika i musisz przejrzeć 1000 plików CV, gdzie po 10 już nie pamiętasz pierwszego kandydata — lepiej mieć to w jednym pliku 🙂

Sposoby na połączenie plików PDF

Łączenie PDF poprzez program  PDFill Tools 14 (Windows)

Program do łączenia PDF PDFill Tools Free to scyzoryk, jeżeli chodzi o proste operacje na dokumentach w rozszerzeniu .pdf. Wystarczy, że go pobierzesz z oficjalnej strony. Aplikacja posiada prosty interfejs i oferuje 15 funkcji związanych z manipulacją na plikach tego rodzaju. Program w wersji darmowej możesz wykorzystać w zastosowaniach domowych oraz komercyjnych.

Program do scalania PDF - PDFill Tools
Darmowy program do scalania PDF – PDFill Tools 14.0 Free

Wystarczy ją zainstalować i uruchomić, następnie należy przejść do pierwszej opcji Merge PDF Files. Dodać odpowiednie pliki PDF. Dodane dokumenty można przesuwać i w takiej kolejności zostaną połączone w jeden plik PDF. Galeria oraz film z całego procesu łączenia poniżej.

Film — Proces łączenia plików PDF w jeden dokument.


Scalanie plików PDF za pomocą stron www (online)

Pliki PDF możesz połączyć również poprzez strony internetowe. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce łączenie plików PDF online | lub | merge PDF files online. A otrzymasz propozycje stron, które dokonają połączenia dokumentów automatycznie.

Rozwiązanie jest najszybsze i najmniej skomplikowane, ponieważ nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo za pomocą tego sposobu możesz dokonać połączenia plików PDF poprzez telefon komórkowy!

Scalanie plików przez stronę Combine PDF
Scalanie plików przez stronę Combine PDF

Mimo, że jest to rozwiązanie najprostsze, nie zalecam z niego korzystać, gdy masz dokumenty z danymi poufnymi. Strona Ci je połączy, jednak wysyłasz ja na serwer, gdzie ktoś może je przechowywać i sprawdzać co się w nim znajduję, a następnie sprzedać czy wykorzystać.

Przechodzimy na wybraną przez siebie stronę www, która połączy pliki. W tym przykładzie posłużę się losową stroną combine pdf – https://combinepdf.com/pl/.

Film — Proces scalania plików PDF w jeden plik za pomocą strony internetowej.


Sklejenie plików PDF poprzez komendy konsoli (Mac, Windows 10, Ubuntu)

Interfejs tekstowy pozwala na bardzo szybką manipulację plikami PDF poprzez wpisywanie odpowiednich komend. Nie wymaga on nakładki graficznej czy aplikacji. Wystarczy zainstalować odpowiednią bibliotekę do pracy z PDF. Terminal dostępny jest w każdym systemie komputerowym, w macOS i Ubuntu jest wbudowany, natomiast w Windows 10 należy go doinstalować.

Następnie poprzez wpisane odpowiedniej komendy można dokonać operacji na jednym lub wielu plikach PDF. Strony WWW, które oferują konwersje i łączenie dokumentów PDF korzystają właśnie z tego rodzaju komend, dlatego muszę przedstawić ten sposób, mimo że dla wielu osób jest on skomplikowany.

Połączenie plików PDF w systemie Windows 10

Jeżeli chcesz połączyć PDF za pomocą konsoli Ubuntu, musisz ją najpierw zainstalować, z tego artykułu dowiesz się jak skonfigurować konsole bash w systemie Windows 10. Następnie przechodzisz do odpowiedniego folderu na dysku, gdzie znajdują się pliki PDF i z menadżera plików wywołać konsole poprzez wpisanie w adresie folderów komendę bash. Kolejny krok to wpisanie odpowiednich komend.

Film — Otworzenie konsoli Ubuntu w Windows 10 i scalenie plików PDF komendą.

Połączenie dokumentów PDF w systemach UNIX m.in Ubuntu / MacOS

Proces łączenia wykonać można również w systemach Uniksowych np. Ubuntu. Wystarczy, że uruchomisz terminal skrótem klawiszowym CTRL+T. Następnie musisz wpisać komendę, która zainstaluje bibliotekę poppler-utils sudo apt-get install poppler-utils. Aplikacja instaluje 17 skryptów, które pozwalają na pracę z PDF. Interesuje cię komenda pdfunite, która łączy pliki PDF w jeden, poniżej przykład filmowy, jak połączyć wybrane pliki lub cały folder w jeden plik PDF oraz lista komend jak tego dokonać.

Film — Połączenie PDF poprzez komendę konsolową pdfunite.

# pdfunite

# Scalanie plików PDF (PDF merging utility)

# Połączenie dwóch plików PDF w jeden:

pdfunite path/to/fileA.pdf path/to/fileB.pdf path/to/merged_output.pdf

# Połączenie wszystkich plików z folderu do pojedynczego dokumentu PDF:

pdfunite sciezka/do/folderu/*.pdf sciezka/do/zapisu/merged_output.pdf

W MacOS komendy i proces są identyczne, skrót klawiszowy command+space otworzy terminal, następnie należy uruchomić komendę.

ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)" < /dev/null 2> /dev/null

Następnie możesz przejść do instalacji biblioteki komendą brew install poppler.

Podsumowanie

Przedstawione tu sposoby są rozwiązaniami najczęściej stosowanymi przez użytkowników, szukających łączenia i scalania plików PDF w internecie.

Najbezpieczniejszymi rozwiązaniem są aplikacje tekstowe, które wykonuję się za pomocą poleceń w terminalu. Są one bezpieczne, dlatego że są oparte o licencje open-source, w której autor udostępnia kod źródłowy. W aplikacji czy stronie www nie mamy pojęcia co jeszcze dzieje się za warstwą graficzną programu.

Podana przez mnie aplikacja do scalania plików PDF, PDFill Tools jest dostępna od 2002 roku i jest to najlepszy wybór pomiędzy bezpieczeństwem a interfejsem i łatwością korzystania.

Strony internetowe to najszybszy sposób na połączenie dokumentów pdf, jednak w Google następuje ich częsta zmiana pozycji, dlatego można trafić na stronę, która połączy pliki, a przy okazji wyciągnie z nich dane 🙂.

A może znasz inny sposób w jaki połączysz pdf? Jeżeli tak to zachęcam do przedstawienia sposobu w komentarzu 🙂

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.