Jak przesłać, zgrać zdjęcia i pliki z telefonu na komputer?

Różne metody przesyłania zdjęć z telefonu na komputer

Ostatnio zaktualizowany:

Przesyłanie zdjęć i plików pomiędzy telefonem a komputerem nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Poniżej krok po kroku omawiam sposoby, dzięki którym przeniesiesz zdjęcia z telefonu na komputer przez internet lub przez przewód USB.

Jak przenieść zdjęcia z telefonu na komputer?

Na początku musisz wybrać, który sposób przesyłania plików (zdjęć) Ci najbardziej odpowiada. Niektóre z nich wymagają dodatkowych urządzeń (kabel USB, czytnik pamięci) lub technologii (Bluetooth) natomiast opiszę również rozwiązania z wykorzystaniem WiFi i sieci lokalnej, które nie wymagają jakichkolwiek kabli.

💡 Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z telefonu Redmi Note 9 Pro oraz systemu Windows 10. W zależności od wersji Androida, poszczególne ustawienia mogą znajdować się w innych miejscach.

Oto moje sposoby na przesyłanie plików pomiędzy smartfonem dowolnej marki — Xiaomi, Samsung, LG, Apple, Huawei a komputerem, laptopem.

Wyszczególnione metody omówię dokładniej poniżej.

Przesyłanie plików, zdjęć przez kabel USB (offline)

Jest to najłatwiejsze rozwiązanie. Wystarczy, że podłączysz kabel USB pomiędzy telefonem a komputerem.
Kabel zazwyczaj otrzymuje się w zestawie wraz z telefonem, ewentualnie można go zakupić w niskiej cenie w serwisach aukcyjnych. Rekomenduję kupno kabla z wieloma wtyczkami, co pozwoli na pracę z kilkoma różnymi urządzeniami.

Instrukcja

Po podłączeniu do komputera, na ekranie telefonu pojawi się informacja, w jakim trybie ma pracować telefon.

Kabel USB przesyłanie plików
Opcje telefonu po podłączeniu przez kabel USB

Wybieramy transfer plików. Następnie pamięć telefonu zostanie udostępniona jako nowa partycja na dysku, z której możemy skopiować wszystkie dane.

podłączony telefon
Telefon po podłączeniu do komputera

Praktycznie w każdym telefonie zdjęcia i filmy wykonane aparatem znajdują się w folderze DCIM.

Folder DCIM
Folder DCIM zawiera zdjęcia i filmy wykonane za pomocą aparatu telefonu.

Dzięki wyszukiwarce Windows 10 lub programowi Everything, możesz wyfiltrować wszystkie zdjęcia znajdujące się w telefonie. Wystarczy wprowadzić w polu wyszukania odpowiednie rozszerzenie z gwiazdką. Ograniczy to wyniki tylko do konkretnych plików znajdujących się w pamięci telefonu np. *.jpg, *.png.

Kopiowanie zdjęć przez USB jest najszybszym sposobem na przeniesienie ich z telefonu na komputer stacjonarny lub laptopa.

Przesyłanie zdjęć z telefonu na komputer przez Bluetooth

Jeżeli twój laptop posiada Bluetooth, możesz przesyłać pliki za jego pomocą.
Komputery stacjonarne rzadko posiadają wbudowany moduł Bluetooth, dlatego warto zainwestować w adapter Bluetooth. Koszt w serwisie aukcyjnym wynosi około 20 zł. Adapter jest przydatny nie tylko do przesyłania plików, ale również do współpracy ze słuchawkami czy kontrolerami bezprzewodowymi, co czyni go opłacalną inwestycją.

Bluetooth nie jest tak szybkim sposobem na kopiowanie plików, jak kabel USB. Jego główną zaletą jest brak konieczności fizycznego podłączenia telefonu do komputera. Prędkość transferu zależy od wersji Bluetooth i odległości między urządzeniami, i waha się od 700 kbps do 25 Mbps. Dlatego przesyłanie dużej ilości zdjęć i plików może nie być efektywne.

Instrukcja

 • Otwierasz pasek startowy Windows i wpisujesz na klawiaturze „Bluetooth”. Następnie przechodzisz do sekcji z opcjami Bluetooth.

Ustawienia Bluetooth w Windows 10

 • Następnie sprawdzasz, czy Bluetooth jest uruchomione, przewijasz w dół do opcji „wysyłaj lub odbieraj pliki Bluetooth”. Po wybraniu opcji odbierania pliku, okna nie można zamknąć.
 • Uruchamiasz Bluetooth na smartfonie. Wybierasz zdjęcia, które chcesz wysłać przez BT oraz urządzenie, do którego ma zostać wysłany plik.
 • Po zakończonym transferze wybierasz folder do zapisu.

Zapis zdjęcia odebranego przez bluetooth

Przesyłanie zdjęć przez Internet

Przesyłanie plików przez Internet jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zgrywanie zdjęć bez użycia kabla USB. W zależności od konfiguracji telefonu i naszego wyboru, można to zrobić za pomocą następujących metod:

Przesyłanie zdjęć przez aplikację Anydesk

Aplikacja do zdalnego pulpitu Anydesk nie tylko umożliwia zarządzanie telefonem za pośrednictwem komputera. Zainstalowany menedżer plików pozwala na przesyłanie plików w obu kierunkach.
💡 Jeśli niepowołana osoba uzyska dostęp do twojego telefonu za pomocą takiej aplikacji, przejmie kontrolę nad telefonem. Jeżeli nie posiadasz wiedzy IT, skorzystaj z innego sposobu opisanego w tym artykule.

Instrukcja

 • Pobierasz aplikację Anydesk na komputer oraz telefon, a następnie ją uruchamiasz.

 • Po uruchomieniu wyświetli się informacja, czy chcesz uzyskać większe prawa dostępu. Jeśli tak, pobierasz dodatkową wtyczkę. Pozwoli to uzyskać dostęp do wszystkich plików znajdujących się na telefonie.
 • W uruchomionej aplikacji na telefonie wyświetli się numer ID urządzenia. Za jego pośrednictwem łączysz się z innym komputerem lub telefonem. Należy go wpisać w aplikacji na komputerze.

Anydesk pulpit zdalny android

 • Akceptujesz połączenie przychodzące na telefonie.

 • Następnie wybierasz opcję menadżera plików na górnym pasku aplikacji i przesyłasz lub zgrywasz pliki z telefonu.

Przesyłanie na dysk Google, Apple

Jest to kolejny prosty sposób na przesyłanie plików, jednak posiada on ograniczenia. Dyski w chmurze posiadają ograniczoną wielkość i limity maksymalnego rozmiaru pliku. Do tego, nie należy przesyłać plików przez dane mobilne, a WiFi.

Jeżeli posiadasz telefon z androidem lub iOS to:

 • Wybierasz zdjęcie, które chcesz przesłać i opcje zapisz na dysku

 • Następuje przesyłanie plików.

 • W komputerze przechodzisz do dysku, który po synchronizacji wyświetli zgrane zdjęcia.

Przesyłanie na serwer NAS (Network Attached Storage)

Jeżeli posiadasz własny serwer plików (NAS). Musisz go połączyć z telefonem. Następnie będziesz mógł przesyłać pliki bezpośrednio na ten dysk.

 • W opcjach telefonu wybierasz odpowiednie pliki.
 • Następnie opcja kopiuj > zdalny > FTP lub LAN.
 • W zależności od tego, jak działa dysk NAS, telefon powinien go znaleźć w sieci lokalnej i nawiązać połączenie.

Przesyłanie poprzez stworzenie serwera FTP

Telefony z androidem umożliwiają uruchomienie serwera FTP w sieci lokalnej. Taki serwer można podłączyć jako „dysk sieciowy” w menadżerze plików Windows 10.

Instrukcja

 • Przechodzisz do aplikacji menadżer plików w Androidzie.
 • Rozwijasz menu po lewej stronie i wybierasz opcję FTP.

Klient FTP w telefonie Xiaomi

 • Uruchamiasz serwer FTP. Na ekranie wyświetli się informacja o adresie IP i porcie.

Serwer FTP Xiaomi Redmi Note 9 PRO

 • W Windows 10 dodajesz lokalizację sieciową
Serwer FTP i dysk sieciowy w Windows 10
Podłączenie telefonu do Windows 10 przez FTP
 • Podajesz adres FTP – 192.168.x.x:xxxx.

 • Przechodzisz do lokacji sieciowej. W niej wyświetlają się wszystkie foldery i pliki dostępne na telefonie. Poziom dostępu jest identyczny jak w połączeniu przez kabel USB.

Przesyłanie zdjęć przez Wi-Fi Direct

Wi-Fi Direct to technologia, która umożliwia bezpośrednie połączenie pomiędzy dwoma urządzeniami Wi-Fi bez potrzeby punktu dostępu, takiego jak router. Aby wykorzystać Wi-Fi Direct do przesyłania zdjęć między smartfonem a komputerem, oba urządzenia muszą obsługiwać tę technologię.

Instrukcja

 • W smartfonie włączasz Wi-Fi Direct. Zwykle jest to opcja dostępna w ustawieniach Wi-Fi.
 • W komputerze również włączasz Wi-Fi Direct. W systemie Windows 10 jest to opcja „Projektuj na ten ekran”, dostępna w ustawieniach System -> Wyświetlacz.
 • Po nawiązaniu połączenia Wi-Fi Direct między smartfonem a komputerem, możesz przesyłać zdjęcia podobnie jak przy korzystaniu z Bluetooth, ale z większą prędkością.

Przesyłanie plików, zdjęć przez kartę pamięci SD

Jeżeli posiadasz laptopa lub czytnik pamięci w komputerze stacjonarnym, to możesz wyjąć kartę pamięci z telefonu i podłączyć ją do komputera. Karta pamięci pojawi się w menadżerze plików jako dodatkowa partycja dysku. Tym sposobem nie tylko możemy skopiować pliki, ale również je przenieść (wyciąć) z karty pamięci.

Instrukcja

 • W aplikacji do zarządzania plikami wybierasz zdjęcia, które chcesz skopiować i opcje „Kopiuj do…”.
 • Następnie wybierasz kartę SD i odpowiedni folder.
 • Wybierasz opcje „zapisz tutaj”.
 • Zdjęcia będą kopiowane na kartę SD.

Po wykonaniu kopiowania zdjęć na kartę SD można ją wyjąć z telefonu i podłączyć do czytnika w komputerze. Niektóre laptopy posiadają wbudowane czytniki kart SD, które umożliwiają bezpośrednie podłączenie.

Uwaga! Pamiętaj, aby przed wyjęciem karty SD z telefonu wyłączyć telefon, aby nie uszkodzić danych.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.