pdf to doc

Jak zamienić plik PDF na Word? Najlepsze sposoby konwersji

Ostatnio zaktualizowany:

Pliki PDF są plikami finalnymi, które nie powinny podlegać żadnej obróbce. Niestety zdarzają się sytuację, gdy będziesz zmuszony edytować taki dokument. Najlepszym rozwiązaniem jest jego konwersja do wordowskiego formatu DOC a następnie edycja poprzez różnego rodzaju aplikacje.

Istnieją też aplikacje do bezpośredniej edycji PDF, które równiez są sposobem na konwersje, jednak są one płatne, ale z moją pomocą możemy to przezwyciężyć.

W większości przypadków konwersja dokumentu PDF na WORD powoduje jego złe i nieprawidłowe wyświetlanie. Dużo zależy od aplikacji, z której wygenerowano plik PDF oraz to jak bardzo złożony jest sam dokument.

Proste dokumenty powinieneś edytować bez problemu, jednak z dużymi plikami może to być problematyczne. Szczególnie gdy dokument jest tylko kontenerem na zdjęcia zeskanowanej książki, takie pliki nie są możliwe do edycji, jednak możliwe jest pobranie tekstu za pomocą programów OCR.

W tekście przedstawię kilka sposobów i aplikacji do konwersji PDF na DOC. Każdy z nich może wygenerować inny dokument Word na podstawie tego samego pliku PDF. Zalecam sprawdzenie kilku sposobów i wybrał ten, który najbardziej odzwierciedla źródłowego pdfa.

1. Konwersja PDF na Word poprzez stronę internetową

Istnieją strony internetowe, które umożliwiają automatyczną konwersję takich plików. Wystarczy, że wgrasz plik w formacie PDF. Aplikacja www wygeneruje z niej plik .docx, który pobierzesz.

pdf do word online
Konwersja PDF do DOC za pomocą strony zamzar.com.

Takie działanie oznacza wysłanie pliku na serwer zewnętrzny. Dokument PDF może trafić w niepowołane ręce. Dlatego, jeżeli plik zawiera wrażliwe dane, to odradzam tego typu konwersję.

Serwisy pozwalają na całkiem dobrą konwersję PDF do WORD. Szczególnie gdy interesuje Cię, sam tekst z takiego dokumentu. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google PDF to Word Converter. Rekomenduje sprawdzenie poniższych konwerterów, wybrałem je, ponieważ nie wymagają rejestracji i mają spore limity rozmiaru konwertowanego pliku.

Przetestowałem powyższe strony na testowym dokumencie PDF w postaci CV. Jeżeli masz prosty dokument PDF to powyższe rozwiązania powinny sobie z nim poradzić

Rezultaty konwersji PDF do DOC są następujące:

Każde z narzędzi, bardzo dobrze poradziło sobie z tym konwersją PDF do Word. Rezultaty przeszły moje oczekiwania. Wygenerowane pliki otwierałem za pomocą programu biurowego Microsoft Word. Jeżeli używasz innej aplikacji biurowej, to możesz otrzymasz jeszcze inny wygląd tych plików.

2. Użycie pakietu biurowego (Microsoft Office, LibreOffice)

Dokument PDF należy uruchomić w aplikacji. Następnie pakiet biurowy otworzy go w edytowalnej wersji, która możesz następnie zapisać do pliku Word lub wyeksportować do PDF. W zależności od złożoności PDF-a operacja konwersji zajmuje sporą ilość czasu.

Dokumenty, które zawierają sporo grafik, mogą być niepoprawnie przekonwertowane. W przypadku prostego dokumentu CV, został on przekonwertowany i otworzony w identycznej formie jak w pliku PDF

PDF do Word w Microsoft Word
PDF do Word – Konwersja za pomocą Microsoft Word

Wniosek z rozwiązania jest następujący. Jeżeli konwertujesz prosty plik, bez zbędnych grafik to Microsoft Word poprawnie go przekonwertuje i umożliwi jego edycje.

3. Użycie płatnych rozwiązań WPS Office, Adobe Acrobat

Użycie płatnych rozwiązań daje najlepsze rezultaty edycji czy też konwersji do pliku Word. Oba narzędzia wymienione w nagłówku umożliwiają 7-dniowy bezpłatny okres testowy. W tej sekcji skupię się na WPS Office, ponieważ jego płatna wersja umożliwia pełną edycję plików PDF.

Wczytanie i edycja pliku PDF w WPS Office
Edycja pliku PDF w WPS Office

Bezpośrednia konwersja jest możliwa w pakiecie biurowym WPS i jego podprogramie WPS PDF, który można pobrać jako samodzielną aplikację. Edytor WPS PDF uruchamia plik w 100% odzwierciedleniu jego wyglądu i umożliwia edycję każdego akapitu czy też zdjęcia.

Testowałem to narzędzie i jestem pełny podziwu jego działania i kompatybilności z dokumentami. Poziom konwersji jest ogromny. Szczególnie gdy porównuje go do Worda. Niestety jest to narzędzie płatne, jednak pozwala najpierw uruchomić w programie dokument PDF, dokonać wstępnej edycji, a następnie wymaga wykupienia płatnego dostępu.

Bezpłatna wersja WPS PDF to Word umożliwia konwersję do 2 stron PDF do formatu, z której korzysta aplikacja Microsoft Word.

4. W jaki najlepszy bezpłatny sposób przekonwertować plik PDF na Word?

Jak wspomniałem wyżej, aplikacja WPS Office pozwala na wygenerowanie pliku DOC z PDF. Jest to narzędzie płatne, jednak autorzy pozwalają na bezpłatną zamianę dokumentu PDF do DOC, jeżeli zawiera nie więcej niż 2 strony. Jaki z tego płynie wniosek? Wystarczy podzielić plik PDF na wiele mniejszych dokumentów!

Zachęcam do spróbowania płatnej wersji pakietu biurowego WPS Office, ponieważ ma ogromne możliwości edycji dokumentów PDF.

Poniższe rozwiązanie wygeneruje kilkadziesiąt dokumentów Word. Mogą występować problemy z czcionkami, polskimi znakami oraz połaczeniem plików DOC w całość – przy zaawansowanych dokumentach rozyspuje to formatowanie dokumentu.

Poradnik krok po kroku

Użyje tego samego pliku dokumentu CV, tylko powiele go na 43 stronach. Poniższa metoda przekształci go do edytowalnych plików DOC. Nie jest to sposób perfekcyjny, ponieważ otrzymujesz kilkadziesiąt plików w formacie .DOCX.

1. Najpierw pobierasz dwie aplikacje. PDFill Free Tools oraz oprogramowanie WPS Office lub WPS PDF to Word.

Pobieramy PDfill Free Tools
Oficjalna strona aplikacji PDFill Free Tools

2. Następnie uruchamiasz program PDFill Free Tools. Wybierasz opcję Split or Reorder Pages (1) i wczytujesz dokument PDF (2) , który chcesz podzielić na mniejsze pliki. W oknie z ustawieniami podziału dokumentu na mniejsze wybierasz Extract pages as separate files (4) i ustawiasz wartość 2. W opcji Split Pages From (3) wybierasz od pierwszej strony do ostatniej dokumentu PDF. W przypadku pliku jest to 43 stron. Finalnie podajesz nazwę, pod jaką mają zapisać się pliki.

dzielenie pdf na mniejsze dokumenty
dzielenie pdf na mniejsze

3. Program zakończył prace i wygenerował 22 pliki PDF. Uruchamiasz WPS PDF to Word Converter i przeciągasz PDF-y do okna programu.

PDF do Word
Konwersja PDF do Word w WPS Office

4. Naciskasz Start i następuje konwersja PDF do DOC.

konwersja plików pdf do word
Konwertowanie wielu plików PDF do formatu Docx

5. Nastąpiła konwersja 22 plików PDF na DOC.

Wygenerowane pliki Word z PDF
Wygenerowane pliki Word z PDF

6. Na tym etapie pojawia się problem scalenia powyższych plików DOCX w jeden dokument. W przypadku tak prostego pliku nie stanowi to problemu, jednak połączenie bardziej skomplikowanych plików docx rozsypuje formatowanie w finalnym dokumencie.

Wniosek jest następujący, jest to proces czasochłonny, jednak daje najlepszy efekt konwersji z pdf do worda.

Podsumowanie i wnioski

Podane powyżej sposoby umożliwiają konwersję PDF do Word, jednak sama konwersja rzadko spowoduje wygenerowanie idealnego pliku, wszystko zależy od pliku PDF, który chcesz przekonwertować i edytować.

Wykorzystanie stron www jest najprostsze, nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania i otrzymuje się dobre wyniki. Jednak jak już wspomniałem, wysyłamy plik na zewnętrzny serwer.

Otworzenie pliku PDF w pakiecie biurowym jest możliwe tylko wtedy gdy plik PDF jest bardzo prosty, każdy bardziej rozbudowany rozsypie formatowanie dokumentu.

Sposób z dzieleniem stron i użyciem WPS Office jest najlepszym bezpłatnym pomysłem, jednak jest czasochłonnym i dzieli plik na wiele dokumentów, używałbym go tylko w drastycznych przypadkach.

Najlepszy sposób to kupno płatnej subskrypcji programu WPS Office lub Adobe Acrobat i bezpośrednia edycja PDF zamiast jej konwersji. Jest to jedyny sposób, by edytować PDF w identyczny sposób, w jaki został stworzony.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.