Tworzenie treści stało się źródłem utrzymania dla wielu z nas. Każdego dnia powstają teksty, artykuły, e-booki oraz poradniki. Często takie materiały są udostępniane lub sprzedawane w formacie PDF.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak skutecznie zabezpieczyć swój dokument PDF – przed kopiowaniem, edycją czy nawet wydrukiem – dobrze trafiłeś!
Nawet jeśli zdeterminowane osoby mogą próbować obejść takie zabezpieczenia, warto wiedzieć, że ich ustawienie jest proste i często nie wiąże się z żadnymi kosztami. Opiszę dla Ciebie trzy metody: jedną całkowicie darmową, drugą z pewnymi ograniczeniami, a trzecią płatną.
Jakie opcje masz do wyboru?
Do dyspozycji masz różne rodzaje zabezpieczeń, które możesz dodać do swojego pliku. Co ważne, nie musisz tego robić w trakcie tworzenia dokumentu – zabezpieczenie możesz dodać także do już istniejącego pliku PDF.
- Stworzenie szyfrowanego PDF-a zabezpieczonego hasłem,
- Ochrona przed edycją i wyodrębnianiem treści za pomocą hasła,
- Ograniczenie możliwości drukowania dokumentu,
- Blokada przed kopiowaniem tekstu,
- Zabezpieczenie przed dodawaniem notatek,
- Ochrona przed dodawaniem lub usuwaniem stron w dokumencie PDF,
- Zabezpieczenie przed wypełnianiem formularzy oraz dodawaniem komentarzy,
- Rasteryzacja tekstu, czyli przedstawienie treści PDF w postaci obrazów, co uniemożliwia zaznaczanie tekstu.
Metody zabezpieczania dokumentów PDF
Serwisy internetowe
Istnieją serwisy online, które oferują bezpłatne narzędzia do zabezpieczania plików PDF. Wystarczy przesłać plik na wybraną stronę, określić preferowane zabezpieczenia, a po krótkim czasie serwis dostarczy zabezpieczony dokument gotowy do pobrania.
Używanie tego narzędzia to jedno z najlepszych darmowych rozwiązań do zabezpieczania dokumentów. Umożliwia ono dodanie hasła chroniącego przed edycją dokumentu, a także zabezpiecza przed kopiowaniem tekstu, drukowaniem i innymi modyfikacjami. Dzięki rasteryzacji tekst staje się trudniejszy do skopiowania bez specjalistycznych programów OCR.
Darmowa aplikacja PDFill Free Tools
PDFill to bezpłatne narzędzie do pracy z dokumentami PDF, które, między innymi, umożliwia zabezpieczanie plików. Działa podobnie jak wspomniane wcześniej serwisy internetowe: wybierasz plik, ustalasz zabezpieczenia, a następnie program tworzy zabezpieczony dokument.
Jednakże, ważne jest, aby wiedzieć, że aplikacja nie pozwala na dodanie hasła blokującego edycję dokumentu. Możesz jedynie ustawić ogólne hasło do pliku z blokadą pewnych funkcji edycyjnych.
W programie wystarczy skorzystać z opcji nr 3
o nazwie Encrypt and Decrypt.
WPS PDF – narzędzie do tworzenia i edycji dokumentów PDF
Pakiet biurowy WPS oferuje dedykowane narzędzie do tworzenia oraz edycji dokumentów PDF. W celu pełnego dostępu do wszystkich funkcji programu, wymagane jest wykupienie subskrypcji.
Aby zabezpieczyć dokument, wystarczy przejść do zakładki „Zabezpieczenia” i nacisnąć opcję “Szyfruj”, po czym wybrać odpowiednie ustawienia dla swojego dokumentu.
WPS PDF umożliwia zastosowanie dwóch różnych haseł. Pierwsze hasło dotyczy ogólnego dostępu do dokumentu, podczas gdy drugie służy zabezpieczeniu przed edycją, drukowaniem lub kopiowaniem zawartości.
Założenie haseł na PDF
Założenie hasła i szyfrowania na dokument PDF opisałem w oddzielnym artykule dostępnym tutaj.
Pouczanie o bezpieczeństwie online: Ważne jest, aby podczas korzystania z bezpłatnych stron internetowych do zabezpieczania PDF być świadomym zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych. Nie wszystkie serwisy są bezpieczne, a niektóre mogą przechowywać skopiowane pliki na swoich serwerach. Warto wybierać te strony, które gwarantują, że nie przechowują przesyłanych plików na stałe.
Zabezpieczenie PDF przed kopiowaniem tekstu
Zabezpieczenie przed kopiowaniem tekstu możesz wykonać na dwa sposoby, pierwszy z nich to założenie blokady przez wyżej wymienione metody.
Drugi z nich to rasteryzacja tekstu, czyli wygenerowanie plików JPG z PDF a później ponowny ich eksport do PDF. Oznacza to, że treść PDF jest zamieniana na zdjęcia. Osoba czytająca taki tekst nie ma możliwości zaznaczenia czy skopiowania tekstu.
Wystarczy, że w programie PDFill Free Tools użyjesz najpierw opcji 10
Konwersja PDF do zdjęć JPG, PNG a następnie 9
Konwersji zdjęć do PDF.
Uwaga na jakość pliku: Podczas konwersji plików PDF na format graficzny ważne jest, aby zachować odpowiednią jakość obrazu. Niższa jakość może sprawić, że dokument stanie się nieczytelny, zwłaszcza przy małych rozmiarach czcionki. Dobrze jest zwracać uwagę na parametry konwersji i ewentualnie testować różne ustawienia, aby uzyskać najlepszy efekt.
Zabezpieczenie PDF przed drukowaniem
Tutaj jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie bezpłatnych stron internetowych (podanych powyżej) lub płatnych aplikacji, pakietu biurowego WPS PDF lub Adobe Acrobat PRO.
Działanie zabezpieczenia łatwo sprawdzić. Wystarczy uruchomić dokument i prawym przyciskiem myszy zbadać dostępność opcji wydruku.
Zabezpieczenie przy pomocy znaku wodnego: Kolejną warstwą zabezpieczenia może być dodanie znaku wodnego na stronach PDF. Może to być logo firmy, tekst „Kopia robocza” czy inne sformułowanie, które zniechęci do nieautoryzowanego drukowania czy dystrybucji dokumentu. Dodawanie znaku wodnego jest dostępne w wielu narzędziach edycji PDF, zarówno online, jak i offline.
Zabezpieczenie przed dodawaniem lub usuwaniem stron z PDF
Zabezpieczenie te możesz nałożyć poprzez darmowe aplikacje on-line. PDF, który posiada założone hasło edycji podczas próby usunięcia strony wyświetli odpowiedni komunikat z wymogiem podania hasła.
Scalanie plików PDF: Jeśli masz wiele dokumentów w formacie PDF i chcesz je połączyć w jeden plik, istnieją narzędzia umożliwiające takie scalanie. Pamiętaj jednak, że scalając pliki, ważne jest, aby zachować chronologiczną kolejność dokumentów lub upewnić się, że są one uporządkowane w sposób, który ma sens dla czytelnika.
Zabezpieczenie poprzez ograniczenie dostępu do pliku
Innym skutecznym sposobem zabezpieczania pliku PDF jest ograniczenie dostępu do niego. Możesz np. przechowywać ważne dokumenty w bezpiecznych chmurach lub na serwerach zabezpieczonych hasłem. Współczesne narzędzia do zarządzania dokumentami oferują też funkcje, które pozwalają monitorować, kto i kiedy miał dostęp do konkretnego pliku.
Przechowywanie w chmurze: Usługi takie jak Dropbox, Google Drive czy OneDrive umożliwiają nie tylko przechowywanie plików w chmurze, ale także zabezpieczanie ich poprzez udostępnianie wyłącznie wybranym osobom. Dzięki temu możesz mieć pewność, że tylko osoby upoważnione mają dostęp do Twojego dokumentu.
Zabezpieczenie pliku przed nieautoryzowanym dostępem
Jeśli zastanawiasz się nad dodatkowym zabezpieczeniem swojego pliku PDF przed nieautoryzowanym dostępem, warto zastanowić się nad technologią dwuetapowej weryfikacji. Wielu dostawców usług chmurowych oferuje tę funkcję jako dodatkowy poziom zabezpieczenia. Po pierwszym etapie logowania, użytkownik musi podać kod wysłany na jego telefon lub pocztę e-mail, co dodatkowo utrudnia dostęp do dokumentu osobom nieupoważnionym.
Porady dotyczące haseł: Gdy zabezpieczasz plik hasłem, warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, używaj silnych haseł – kombinacja liter, cyfr i znaków specjalnych. Po drugie, regularnie zmieniaj hasło. Po trzecie, nie udostępniaj hasła w łatwo dostępnych miejscach czy przez niezabezpieczone kanały komunikacji.
Podsumowanie
Zabezpieczanie dokumentów PDF jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy zawierają one poufne informacje. Dzięki powyższym wskazówkom i narzędziom możesz skutecznie chronić swoje pliki przed nieuprawnionym dostępem, edycją czy drukowaniem. Pamiętaj jednak, że żadne zabezpieczenie nie jest w 100% nie do złamania, dlatego zawsze warto być czujnym i regularnie aktualizować swoje metody zabezpieczania.