pojemnosc-baterii-laptop

Jak sprawdzić stan i pojemność baterii w laptopie i jej kondycje?

Najlepsze praktyki dla zarządzania i monitorowania baterii w laptopie

Ostatnio zaktualizowany:

Bateria w laptopie to element, który zużywa się najintensywniej podczas użytkowania urządzenia, zwłaszcza gdy często podróżujesz i laptop musi pracować na baterii.

Za każdym razem, gdy bateria jest używana, jej pojemność maleje, a czas pracy znacznie się skraca. Dlatego ważne jest, aby monitorować stan i pojemność baterii w laptopie.

Co więcej, jeżeli planujesz zakup używanego laptopa poleasingowego, warto zapytać sprzedawcę o stan baterii wewnętrznej lub zewnętrznej. Czasami nowa bateria do laptopa może kosztować więcej niż samo urządzenie.

Przejdziemy teraz do najważniejszej części tego wpisu – wyjaśnienia, jak sprawdzić stan baterii w laptopie, jej pojemność i liczbę cykli ładowania.

Jak sprawdzić pojemność baterii w laptopie?

Pojemność baterii w laptopie można sprawdzić na dwa sposoby:

  • Używając komendy powercfg /batteryreport w systemie Windows 10
  • Uruchamiając dedykowane narzędzia do diagnozowania stanu baterii, takie jak BatteryInfoView

Generowanie raportu o stanie baterii za pomocą powercfg

Generowanie raportu o stanie baterii za pomocą komendy powercfg w systemie Windows 10 odbywa się w następujących krokach:

  • Naciśnij skrót klawiszowy win+r
  • Wprowadź cmd i uruchom wiersz poleceń
  • W linii poleceń wprowadź komendę powercfg /batteryreport. Zobaczysz informację, że raport został wygenerowany
  • Przejdź do folderu C:\Users\ i otwórz plik battery-report.html

raportu o stanie baterii windows 10
Wygenerowany raport zawiera informacje o pojemności ogniw baterii, jej wartości początkowej i aktualnej oraz liczbie cykli ładowania. Jest on dostępny jako strona internetowa.

W moim przypadku, bateria w laptopie ma obecnie o 50% mniejszą pojemność, niż kiedy była używana po raz pierwszy. Z pierwotnej pojemności 48336 MWh zostało 23050 MWh.

💡 Warto pamiętać, że raport generuje dane od momentu instalacji systemu Windows 10. Jeżeli przeprowadziłeś formatowanie systemu, starsze dane zostaną utracone.

Pojemność baterii raport diagnostyki
Raport pokazuje nie tylko aktualny stan baterii, ale także historię jej zużycia, ładowania i rozładowywania, a także całkowity czas pracy na baterii od momentu instalacji systemu operacyjnego.

historia korzystania z baterii notebooka

Pojemnosć baterii laptopa - historia zuzycia

Używanie programu BatteryInfoView

BatteryInfoView to mała aplikacja, która pozwala sprawdzić stan baterii w starszych systemach Windows. Można ją pobrać z oficjalnej strony.

Po uruchomieniu programu wyświetli on dane diagnostyczne baterii.

aplikacja do sprawdzania pojemnosci baterii
BatteryInfoView

Rzeczywisty czas użytkowania baterii w porównaniu do wartości podanych w raporcie

Informacje udostępniane przez system nie muszą koniecznie oznaczać, że Twój laptop będzie dłużej pracować na baterii. Nawet jeśli masz nową baterię o większej pojemności, może się ona równie szybko rozładowywać.
Czas pracy laptopa na baterii zależy od wielu czynników, takich jak jasność ekranu, taktowanie procesora, aktywne moduły (np. WiFi) czy ilość podłączonych urządzeń USB.

Dlatego warto dbać o baterię, np. nauczyć się, jak prawidłowo ją formatować i ładować. Jeśli korzystasz z laptopa w domu, warto odłączyć baterię od komputera.

Podsumowując – im nowszy laptop, tym mniejsze zużycie energii przez urządzenie i dłuższy czas pracy na baterii.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.