Kiedyś, dawno temu, gdy następował problem z systemem Windows 98, XP to jedynym słusznym rozwiązaniem było wykonanie przysłowiowego formatu dysku. Każdy specjalista naprawiający komputery na pewno wypowiedział pamiętne zdanie o formatowaniu systemu.
Oczywiście, format jest bardzo dobrą rzeczą, jednak z systemem Windows 10 przywracanie ustawień fabrycznych (ang. windows 10 recovery) jest banalnie proste, co niweluje użycie formatowania, które jak wiesz, usuwa wszystkie dane z partycji systemu. Dodatkowo wydłuża czas reinstalacji i ponownej konfiguracji komputera z tym systemem. Wymogiem formatowania jest również posiadanie dysku lub pliku .ISO z systemem, natomiast przywrócenie nie wymaga posiadania płyty instalacyjnej.
W poradniku poniżej krok po kroku wyjaśnię, w jaki sposób wykonać przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych i to, z jakimi konsekwencjami to się wiąże.
Aktualnie są dostępne dwa sposoby na wykonanie zresetowanie systemu do ustawień fabrycznych — jeden z nich prowadzi przez panel ustawień systemu, drugi poprzez wywołanie konsoli odzyskiwania Windows 10 (WinRE). Oba pokaże poniżej.
Jeżeli partycja, na której znajduję się Windows 10, korzysta z szyfrowania dysku BitLocker to przed jego resetem, musisz mieć klucz dysku. Umożliwi to jego odblokowanie i tym samym reset ustawień.
Rodzaje resetu ustawień fabrycznych systemu Windows 10
W dwóch sposobach, które przedstawię, na pewnym etapie procesu reinstalacji ustawień systemu wyświetli się poniższa opcja wyboru. Są to dwie opcje z czterema wariantami, w jaki sposób system ma dokonać powrotu do stanu początkowego.
1) Zachowaj moje pliki.
- Wstępnie zainstalowane aplikacje włączone
Wybór tej opcji powoduje ponowną instalację Windowsa, z zachowaniem plików użytkownika. Nie zachowuję zainstalowanych w systemie aplikacji, sterowników czy zmian wprowadzonych w ustawieniach. Jeżeli posiadasz laptopa to również, przywróci aplikacje domyślne dodane przez producenta.
- Wstępnie zainstalowane aplikacje wyłączone
Wykonuje wszystko, co w powyższym akapicie, jednak nie instaluje fabrycznie dodanych aplikacji przez producentów laptopów.
Mimo, że opcja informuje o zachowaniu plików. Zalecam wykonanie kopii zapasowej najważniejszych danych czy plików ustawień. Przywracanie usuwa aplikacje z systemu, a niektóre z nich mogą posiadać spersonalizowane ustawienia. Takie dane aplikacji mogą zostać usunięte.
W moim przypadku ponowna instalacja aplikacji przywróciła poprzednią konfigurację, co oznacza, że system jej nie usunął wraz z przywracaniem. Nie wiem jak przywracanie, zachowa się to w przypadku twoich aplikacji.
2) Usuń wszystko.
- Wymazanie danych włączone
Jest to opcja pożądana w przypadku sprzedaży komputera wraz z dyskiem, nie tylko usuwa wszystkie pliki, ale również je nadpisuje. Co powoduje, że nowy użytkownik komputera nie będzie mógł z dysku odzyskać twoich danych. Zajmuje to więcej czasu w przypadku opcji poniżej.
- Wymazanie danych wyłączone
Dane są tylko kasowane i nienadpisywane. Zajmuje to mniej czasu, jednak powoduje, że usunięte dane można odzyskać programami do odzyskiwania danych.
Sposób nr 1. Resetowanie ustawień fabrycznych po zalogowaniu w systemie Windows 10
Otwierasz pasek startu systemu, następnie na klawiaturze wpisujesz Ustawienia
. Windows wyszuka tę opcję, a następnie ją otwierasz (2)
Po uruchomieniu ustawień klikasz na sekcje Aktualizacja i zabezpieczenia
.
Kolejnym krokiem jest przejście do sekcji Odzyskiwanie (1)
. Klikasz przycisk Rozpocznij (2)
. Uruchomi się niebieskie okno z wyborem opcji resetu systemu (3)
Jak już zdecydujesz się na wariant resetu to należy wybrać rodzaj reinstalacji ustawień fabrycznych. Masz do wyboru znowu dwie opcje. Pobranie najnowszego systemu Windows 10 z chmury lub lokalną reinstalację.
Lokalna reinstalacja jest szybsza, ponieważ system nie musi pobierać pliku ISO z najnowszym Windowsem, o rozmiarze 4+ GB.
Następnie aplikacja rozpoczyna analizę dysku, po krótkiej chwili komputer lub laptop jest gotowy do finalnego resetu. Dodatkowo otrzymujesz listę aplikacji zainstalowanych w systemie, która zostanie usunięta.
Rekomenduje spisanie tych aplikacji, z których najczęściej korzystasz, po odzyskaniu ustawień fabrycznych będziesz mógł zainstalować ponownie.
Następnie wyświetli się finalne potwierdzenie resetu i reinstalacji Windows 10 i komputer uruchomi się ponownie rozpoczynając proces przywracania ustawień fabrycznych.
Następnie, gdy system już przywróci Windowsa, zostanie on ponownie uruchomiony i skonfigurowany. To wyświetli na pulpicie plik z usuniętymi aplikacjami. Tapeta, konta użytkowników pliki osobiste powinny zostać zachowane, jednak zalecam wykonanie ich kopii.
Sposób nr 2. Przywrócenie ustawień fabrycznych poprzez aplikacje odzyskiwania Windows 10 (WinRe)
Podczas logowania do systemu należy przycisnąć przycisk Shift
oraz Uruchomić ponownie komputer. Opcja ta działa również, gdy jesteś zalogowany w Windows 10. Wystarczy, że wykonasz identyczną czynność w Windows 10.
Po uruchomieniu komputera wyświetli się niebieski ekran WinRe, w którym wybieramy Rozwiąż Problemy.
Następnie opcję „Reset ustawień do stanu początkowego”.
Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju przywrócenia. Różnice pomiędzy nimi opisałem na początku tekstu (tutaj).
Ostatnim krokiem wyboru jest to, czy pobieramy Windows 10 z chmury, czy dokonujemy instalacji lokalnej. W przypadku pobrania niezbędny jest dostęp do internetu. Pobieranie się około 4-5 GB.
Czas na finalną decyzję:
Po kliknięciu rozpocznie się proces przywracania systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych. Proces jest nieodwracalny (!)
Po jakimś czasie wyświetli się okno, że system ponownie jest instalowany.
Po przywróceniu ustawień fabrycznych system stworzy plik HTML z aplikacjami, które zostały usunięte.
A co po zakończeniu przywracania systemu Windows 10?
W przypadku resetu bez zachowania plików użytkownika wystarczy ponownie zainstalować odpowiednie aplikacje i można korzystać z nowego czystego systemu.
Natomiast, jeżeli użyłeś, opcji przywracania z zachowaniem plików użytkownika. Zostawia ona konta użytkowników i jego pliki, w moim przypadku nawet ustawienia systemu pozostały identyczne. Ta opcja systemu, również tworzy folder na dysku o nazwie Windows.old, który zawiera stare pliki systemu.
Folder ten może posiadać ogromną liczbę danych, w przypadku ponownego przywrócenia czystego Windowsa rozmiar wynosił 1,55 GB.
Folder ten możesz skasować w następujący sposób.
- Uruchamiasz pasek start i wpisujesz na klawiaturze
„Oczyszczanie”
(1). - Następnie otwierasz aplikacji Oczyszczenie dysku (2).
- Klikasz
„Oczyść pliki systemowe”
(3). - Zaznaczasz usunięcie poprzednich instalacji systemu Windows (4).
- Klikasz OK (5).
- Folder zostaje usunięty.