Przywrócenie kopii WordPressa nie jest trudnym zadaniem, o ile mamy wszystkie potrzebne elementy do tego działania. W poradniku dla początkujących dowiesz się w jaki sposób przywrócić, szybko WordPress oraz na co zwrócić uwagę przy przenoszeniu / przywracaniu WordPressa.
W przypadku wykonywania kopii zapasowych oraz przenoszenia wordpressa zapraszam do przeczytania następujących artykułów
- Jak wykonać kopię strony internetowej opartej o WordPress’a (backup)?
- Przenoszenie WordPressa – czyli omówienie wszystkich wariantów przenosin
Sposoby przywracania kopii zapasowej WordPressa
- Przywrócenie / przeniesienie ręczne poprzez wgranie bazy danych i wgranie plików z kopii zapasowej.
- Przywrócenie poprzez wtyczkę.
- Przywrócenie treści poprzez pliki .xml (menu boczne panelu administracyjnego wordpressa – narzędzia -> eksport).
Jeżeli zastanawiasz się który z wyżej wymienionych sposobów jest najlepszy – to jest to sposób numer 1, i to on zostanie omówiony.
Co potrzebujemy do przywrócenia backupu WordPressa?
- Zrzut bazy danych w pliku o formacie .sql bądź spakowanym zipem.
- Pliki i foldery WordPressa z kopii zapasowej – czyli foldery typu wp-content.
- Dostęp do FTP i bazy danych – np. poprzez phpMyAdmin.
Jeżeli mamy te pliki, możemy rozpocząć prace przy „przywracaniu” bądź przenoszeniu kopii zapasowej.
Jeżeli masz np. plik samej bazy to również możesz przywrócić stronę. Niestety będziesz musiał instalować wtyczki, skórki ręcznie. Wszystkie unikalne zmiany, których dokonywałeś w plikach – stracisz.
Dostęp FTP i wrzucenie plików.
Pierwszym etapem jest zdobycie dostępów i przegranie plików z kopii zapasowej na nowy serwer, ewentualnie na aktualny serwer. Dostępy FTP znajdziecie w panelu hostingowym swojego konta w zakładce FTP.
W przypadku kont na home.pl – należy stworzyć konto FTP i pozyskać dane – poradnik tworzenia konta FTP na hostingu home.pl znajdziesz tutaj
Zalecam dostęp ogólny do konta FTP, w którym poszczególne foldery oznaczają poszczególne strony / wordpressy, jak na poniższym zdjęciu.Takie rozwiązanie pozwala na łatwą edycje nazwy folderu – w przypadku przywrócenia strony możemy w łatwy sposób przeskakiwać pomiędzy stronami za pomocą tylko i wyłącznie zmiany nazwy folderu na koncie FTP.
Tworzymy folder o dowolnej nazwie, i przenosimy tam wszystkie pliki z kopii zapasowej, ewentualnie na nowym serwerze wgrywamy pliki do folderu, miejsca w którym się zalogowaliśmy po stworzeniu konta ftp – jak w gifie poniżej.
Baza danych
W przypadku bazy danych mamy dwie możliwości – wgranie kopii zapasowej do tej samej bazy danych bądź stworzenie nowej bazy danych. Analogicznie jak w przypadku konta FTP – musimy stworzyć nową bazę danych (przenoszenie), bądź skorzystać z aktualnej (przywracanie)
⚠️ Gdy używamy starej bazy danych⚠️ – dostępy do bazy są w pliku wp-config.php – login i hasło należy podać w phpMyAdmin.
Zalecam stworzenie nowej bazy danych w panelu hostingowym – wykonanie podpunktów i zmianę nazwy bazy danych w wp-config.php. Jeżeli nastąpi jakiś problem z przywróceniem bazy danych, to nic sie nie stanie!
W przypadku baz danych – w większości hostingów dostęp do phpMyAdmin znajduję się w panelu hostingowym – przykładowo na home.pl wygląda to następująco:

Źródło zdjęcia: home.pl – poradnik
Logowanie do phpMyAdmin wygląda następująco:
Po zalogowaniu otrzymujemy spis baz danych, bądź jedną bazę danych. Jak już wspomniałem w wpisie dotyczącym tworzenia kopii zapasowych wordpress.
W porządnych hostingach powinniście mieć dostęp tylko do jednej bazy danych (w zależności od tego jak ustawione jest konto użytkownika). Wybieramy bazę danych o nazwie, która występuje w wp-config.php (w tym wypadku DB_HOST).
Eksport aktualnej bazy (kwestia bezpieczeństwo) / gdy baza jest pusta to omijamy punkt.
Po kliknięciu, należy przejść do eksportu bazy danych (jeżeli przywracamy stronę do już wypełnionej bazy danych). Jeżeli baza danych jest pusta (nie zawiera tabel) to omijamy ten krok.
Eksport jest bardzo ważny, zawsze możemy pomylić bazę danych i „wysadzić” ważne informacje, bądź inna stronę!
Dodatkowo istnieje możliwość błędów importu bazy danych (złe kodowanie, inne błędy).
A przy kasacji już dostępnych danych nie będziemy mieli jak przywrócić „poprzednich danych”
Następnym elementem jest wybranie dostosuj i wygenerowanie pliku .zip z bazą danych.
Kasowanie poprzednich danych
Kolejny etapem jest wyczyszczenie bazy danych, a później przywrócenie bazy danych z pliku kopii zapasowej.
Jak widać na zdjęciu, czyścimy bazę danych poprzez zaznaczenie wszystkich tabel, i wybranie pola usuń.
Import danych
Gdy już baza danych jest pusta, należy wykonać import poprzez phpMyAdmin. Analogicznie wygląda to w przypadku przenoszenia bazy danych na inny serwer – importujemy bazę danych poprzez wybranie pliku .sql
Na tym etapie, dowiemy się czy import został przeprowadzony prawidłowo, czy też wystąpiły błędy w imporcie – dlatego tak ważne jest posiadanie kopii zapasowej, ewentualna praca na dodatkowej bazie danych. Jeżeli wystąpi błąd i mamy pustą bazę danych – to co zrobisz nie mając kopii wykonanej w Etapie 2?
Dlatego warto wyeksportować bazę z jednego hostingu w kilku wariantach, i sprawdzić czy działa prawidłowo w przypadku importu na nowy serwer
(opcja w phpMyAdmin: System bazy danych lub starszego serwera MySQL w celu maksymalizacji zgodności produkcji).
Podsumowanie
W zaleznosci od wybranego wariantu sprawdzamy:
- Nowa baza danych, nowy folder:
Wybranie tego wariantu oznacza przywrócenie kopii w najbezpieczniejszy sposób. Gdy już wykonamy wgranie folderu i nowej bazy danych należy zmienić dane w pliku wp-config.php (by plik kierował system WordPress do nowej bazy danych) oraz zamienić nazwe folderu na prawidłowo, do której kieruje domena (np. mamy WordPress i przywrócenie jak w zdjęciu powyżej – zamieniamy folder WordPress na WordPress_bp, a przywrócenie na WordPress). - Ten sam folder, ta sama baza danych:
W tym wypadku jeżeli wykonaliśmy wszystko prawidłowo (wgranie bazy danych bez błędu, plików) to powinniśmy przywrócić wersje WordPressa. - Nowy serwer
Tutaj musimy przepiąć DNSy domeny na nowy serwer – bez tego domena ciągle kieruje na stary serwer w wyniku czego nie wiemy czy zostało to wykonane prawidłowo czy nie.
Pytania zadawane przez internautów:
Jak przenieść WordPressa na inną domenę?
W przypadku innej domeny, kroki przenoszenia są podobne jak w przypadku przenoszenia na inny serwer. Należy ustawić w opcjach domeny DNSy na hosting ze stroną – wtedy wpisując nazwę nowej domeny powinniśmy być kierowani przez WordPressa na starą domenę (przekierowanie 301). Wystarczy zalogować się do WordPressa w starej domenie i w ustawieniach -> ogólne zmienić adres strony.
Najważniejszym jest wykonanie prawidłowe przekierowań podczas migracji domen – brak przekierowań, spowoduje spory spadek SEO.
Jak przenieść WordPressa z localhost na serwer?
Analogicznie jak w w/w przypadku – należy wgrać dane i bazę danych na nowy serwer. Jednak pamiętajmy o kilku zasadach – linki wewnętrzne muszą być bez nazwy domeny (zamiast linku localhost/adres-strony linki powinny mieć adres /adres-strony.
Podczas wgrywania bazy danych należy znaleźć tabele wp_options i w opcjach siteurl, home zmienić localhost na adres domeny.
Analogiczna zmiana dotyczy pliku wp-config.php – należy tam wprowadzić dane serwera
Jak przenieśc WordPressa na localhost?
Należy podjąć odwrotne działania jak w przypadku odpowiedzi wyżej. Największym problemem jest migracja prawidłowa struktury adresów URL – na localhoście musi być aktywny plik .htaccess by przyjazne linki działały prawidłowo.
Przenoszenie WordPressa do innego folderu
W tym wypadku – w zależności od panelu hostingowego możemy wykonać następujące rzeczy:
- Nakierowanie domeny w panelu hsotingowym na konkretny folder i przekopiować pliki.
- Wykonanie przekierowania .htaccess na inny folder co jest bez sensowne z punktu obciążenia serwera – ale istnieje taka możliwość
- W przypadku VPS i serwerów dedykowanych należy ustawić w VirtualHost w pliku apache prawidłowy – nowy folder do, którego serwer będzie kierował domenę.
Przenoszenie WordPressa na home.pl, lh.pl, nazwa.pl,
Działania nie zmieniają się i jak w/w artykule. Najważniejsze to posiadanie bazy danych, plików oraz dostępu do phpMyAdmin.
W panelu hostingowym należy utworzyć elementy jak konto FTP, bazę danych MYSQL i znaleźć url do phpMyadmin.