Baterie mają określoną żywotność działania. Wraz z korzystaniem z laptopa staje się ona coraz mniej wydajna. Po kilku miesiącach intensywnego działania jej pojemność potrafi spaść o kilkadziesiąt procent.
Istnieje wiele różnych technik i wskazówek o tym, jak dbać o baterię w laptopie, jak ładować laptopa, a nawet to, w jakim miejscu należy ją ładować, jednak jak wiesz doskonale — bateria i tak się zużyje, jedyne co możesz zrobić to zadbać, by służyła Ci jak najdłużej.
Wymienię kilka sposobów, które pozwolą na przedłużenie żywotności baterii w twoim notebooku. Wiele z nich jest dyskusyjnych, dlatego warto byś sam przetestował ich działanie oraz przeczytał instrukcje obsługi i FAQ oficjalnej stronie producenta twojego przenośnego komputera lub samej baterii.
Pierwsze ładowanie baterii jest najważniejsze?
Po kupnie laptopa. Pierwszym krokiem jest przeczytanie instrukcji obsługi i tego, w jaki sposób wykonać ładowanie. Jest to najpewniejsza informacja pochodząca od producenta, to samo należy wykonać, gdy kupujesz nową baterię.
Artykuły znajdujące się w internecie zawierają różne, sprzeczne informacje na ten temat. Wiele z nich jest historycznych, a technologia zmienia się z biegiem czasu, i to, co kiedyś działało, nie koniecznie dzisiaj da taki sam rezultat.
Według strony HP pierwsze ładowanie baterii powinno się wykonywać przez 24 godziny, tak by maksymalnie naładować baterie – 24 godziny, nawet jeżeli system pokazuje, że jest naładowana w 100% [4].
Temperatura laptopa, baterii oraz otoczenia
Sprawdź temperaturę swojego laptopa, jak szybko się nagrzewa oraz to czy bateria nie jest za ciepła. Nie tylko podzespoły komputera źle znoszą wysokie temperatury — bateria również traci żywotność, gdy musi pracować w wyższej temperaturze.
Warto sprawdzić, czy system chłodzenia działa prawidłowo oraz jeżeli laptop generuje sporo ciepła — zainteresować się podkładką chłodząca.
Ważna jest kwestia otoczenia, by nie zostawiać laptopa w miejscu nasłonecznionym czy blisko innych urządzeń generujących ciepło. Przecież nie zostawiłbyś psa lub dziecka w gorącym samochodzie w lecie.
Ogniwa znajdujące się w baterii pod wpływem temperatury nie tylko mogą stracić żywotność, a również „puchnąć” i eksplodować.
Temperature, prędkość chłodzenia możesz sprawdzić ręcznie, lub też przez aplikację komputerową, np. program AIDA64
Zasada ładowania 40%/80%
Ta zasada, podobno nie dotyczy nowych akumulatorów litowo-jonowych, jednak jest to ciągle świetna wskazówka, by nie naładowywać do pełna baterii oraz jej do pełna nie rozładowywać.
Odłączenie baterii zewnętrznej od notebooka? To zależy!
Ten punkt jest kontrowersyjny, ponieważ wielu producentów nie zaleca wyjmowania baterii zewnętrznej z laptopa.
Jeżeli bateria zostanie naładowana do 100%. To w zależności od zachowania laptopa należy ją odłączyć od źródła ładowania. Nowsza generacja notebooków jest tak zaprojektowana, że ciągle zasilanie AC nie powinno wpłynąć na żywotność baterii.
Warto jest sprawdzić temperaturę baterii, gdy jej poziom naładowania osiągnie 100%. Czy się przegrzewa? Czy jest na takim samym poziomie jak podczas ładowania? W przypadku starszych laptopów rekomenduje odłączenie baterii przy poziomie 80-85% naładowania.
Wiem to z doświadczenia, ponieważ mój starszy laptop Dell E6230 ładował baterie dalej, mimo że posiadała ona 100% naładowania. Powodowało to ogromny wzrost temperatury ogniw znajdujących się w baterii. Dotknięcie aż parzyło w dłonie! W dłuższej perspektywie skończyłoby się zapewne jak na filmie poniżej
Pozostawienie podłączonego laptopa z włożoną baterią na noc
W przypadku drugiego laptopa Lenovo T450s moje doświadczenie jest całkiem odmienne. Zawsze podłączony do AC z zamontowaną baterią i nigdy nie wystąpiły problemy związane z jej przegrzaniem czy przeładowaniem!
Wniosek: Jeżeli twój laptop nagrzewa baterie po naładowaniu. A jest głównie podłączony do zasilania i służy bardziej jako komputer stacjonarny niż przenośny. To rozważ jej całkowite odpięcie. Pamiętaj, jednak że nawet odłączona bateria z czasem będzie tracić energię, dlatego nie zostawiaj jej w odpięciu na dłużej.
Skończona liczba cykli i rozładowań.
Jest to powiązane z punktem powyżej i zasadą 40/80. Baterie mają skończoną liczbę cykli ładowań i rozładowań, dlatego umożliwienie jej całkowitego rozładowania skróci jej pierwotną żywotność. Akumulatory naładowane do 100% mają 400-800 (różne dane) cykli rozładowania. Dlatego, gdy ładujesz do 80 proc. Zwiększasz w teorii czterokrotnie liczbę cykli [3].
Monitoruj wydajność i stan baterii oraz sprawdź jej pojemność.
System Windows 10 posiada wbudowane narzędzie systemowe, które monitoruje działanie i pracę baterii, a za pomocą odpowiedniej komendy można wygenerować raport z całego okresu, od kiedy zainstalowałeś systemem Windows 10.
Warto jest je generować co jakiś czas, by zobaczyć, jak szybko bateria się zużywa, jaką ma pojemność maksymalną i jak ją traci. Raport generuje również liczbę cykli, jaką bateria posiada i czas działania w stosunku do proc. rozładowania.
Polecam też sprawdzić, czy aby na pewno kupiłeś nową baterię — sklepy mogą Ci sprzedać „nowy” produkt po zwrocie. Taki raport pozwala wygenerować informacje o pojemność docelowej maksymalnej i aktualnego maksa. W podsumowaniu mogą się one różnić, ale nie powinny się różnić o 20 czy 50%.
Więcej o raporcie w tym artykule Jak sprawdzić stan i pojemność baterii w laptopie i jej kondycje?
Nie korzystaj z tanich zamienników.
Jeżeli kupiłeś lub chcesz kupić nową baterię. Nie patrz tylko na cenę, a na producenta i opinie! Bateria od producenta twojego laptopa będzie droższa, jednak masz pewność, że będzie w 100% kompatybilna z urządzeniem.
Niższa cena musi z czegoś wynikać, dlatego wiele takich baterii od no-name producentów ma mniejszą żywotność niż zakładana i może stwarzać niebezpieczeństwo przeładowania.
Zoptymalizuj system operacyjny.
Odpowiednia praca systemu operacyjnego i używanych aplikacji wydłuży nie tylko żywotność baterii, ale również podzespołów. Wiele aplikacji bardzo mocno obciąża komponenty komputera, szczególnie procesor, co zwiększa temperaturę oraz zapotrzebowanie na energię z baterii. Tym samym szybsze jej rozładowywanie.
Przeanalizuj jakie programy działają w tle, jak mocno obciążają procesor i jak dużo wykorzystują pamięci RAM.
Dobierz odpowiedni plan baterii, jasność ekranu.
Większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale ma to również kluczowe znaczenie. W zależności od używanego laptopa system generuje plany zarządzania energią i baterią laptopa.
Wykorzystanie planu oszczędzania energii zmniejszy drastycznie taktowanie procesora, jego zapotrzebowanie na energię i wytwarzane ciepło. Nie tylko wydłuży to żywotność baterii ale również znacząco zwiększysz czas trzymania baterii w laptopie.
Według oficjalnej strony wsparcia Lenovo [1]. Korzystne jest włączenie trybu „Optymalizuj dla trybu żywotności baterii” lub „oszczędzania”. Tryby te ładują akumulator do 80% lub 60% pojemności projektowej.
W moim laptopie ASUS stworzyłem dedykowany plan zarządzania energią, który w wykorzystuję podczas oglądania filmu czy pisania artykułów. Plan zmniejsza taktowanie procesora o 80%.
Wyłącz tryb szybkiego uruchamiania fastboot i hibernację.
Wiele laptopów posiada opcję szybkiego wczytywania komputera (fast-boot) ma ona swoje zalety, ale również wady — może rozładowywać baterie wyłączonego laptopa.
Stan hibernacji również pobiera energię, dlatego lepiej jest wyłączyć komputer niż korzystać tej opcji, bo w dłuższym okresie bezczynności również ona rozładowuje baterie.
Przeczytaj artykuł o trybie szybkiego uruchamiania fastboot
Wyłącz zbędne komponenty laptopa i urządzenia podpięte pod USB.
Nowoczesne laptopy mogą mieć Bluetooth, czytnik linii papilarnych, podświetlenie klawiatury, światła LED. Jeżeli z nich nie korzystasz. Wyłącz je w BIOS-ie systemu.
Analogicznie wygląda to w przypadku urządzeń podłączonych do USB. Niektóre porty USB mogą wykorzystywać baterie, nawet gdy są wyłączone. Naładujesz za ich pomocą power bank czy smartfona, jednak jeżeli oprogramowanie komputera posiada błąd – jest to możliwe miejsce na wyciek energii i szybsze zużycie baterii
Oprogramowanie i wersje BIOS od producenta
Producenci laptopów dostarczają dodatkowe oprogramowanie do wydłużania żywotności baterii laptopa. M.in. Lenovo umożliwia instalację programu Lenovo Energy Management.
Warto też jest sprawdzić wersję BIOSU, a następnie na stronie producent sprawdzić, czy nie ma nowszej wersji i jeżeli jest to jakie usprawnienia wprowadza. Wielu producentów poprzez aktualizacje naprawia błędy zarządzaniem energia i ładowaniem baterii.
Źródła, które wykorzystałem
[2] https://www.pcmag.com/how-to/how-to-increase-your-laptop-battery-life
[3] https://www.alvareztg.com/laptop-battery-charging-tips-from-the-pros/
[4] https://www.hp.com/us-en/shop/tech-takes/how-long-should-i-charge-hp-laptop-battery