battery settings

Jak dbać o baterie w laptopie? Sposoby, żywotność, wskazówki

Optymalizacja i pielęgnacja baterii w laptopie

Ostatnio zaktualizowany:

Baterie w laptopach mają określoną żywotność. Podczas regularnego użytkowania laptopa, wydajność baterii może stopniowo maleć. Po kilku miesiącach intensywnego użytkowania, jej pojemność może spaść o kilkadziesiąt procent.

Istnieje wiele porad na temat konserwacji baterii w laptopie, na przykład jak poprawnie ładować laptop, czy gdzie najlepiej ładować baterię. Ważne jest jednak pamiętać, że bateria z czasem ulega zużyciu, a nasze działania mogą jedynie przedłużyć jej żywotność.

Podam kilka sposobów, które mogą pomóc w przedłużeniu żywotności baterii w twoim laptopie. Niektóre z nich mogą być kontrowersyjne, dlatego zachęcam do samodzielnej weryfikacji ich efektywności oraz konsultacji z instrukcją obsługi lub FAQ na oficjalnej stronie producenta twojego laptopa lub baterii.

Pierwsze ładowanie baterii – czy to najważniejsze?

Po zakupie laptopa pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z instrukcją obsługi i zaleceniami dotyczącymi ładowania baterii. Te informacje, dostarczane przez producenta, są najbardziej wiarygodne i powinniśmy się do nich stosować, zwłaszcza gdy kupujemy nową baterię.
W internecie można znaleźć wiele różnych i czasem sprzecznych informacji na ten temat. Pamiętaj, że technologia ewoluuje, a co kiedyś działało, dzisiaj może nie dawać takiego samego efektu.

Przykładowo, według strony HP, pierwsze ładowanie baterii powinno trwać 24 godziny, tak aby maksymalnie naładować baterię. To zalecenie obowiązuje nawet jeżeli system pokazuje, że bateria jest już naładowana w 100%.

Temperatura laptopa, baterii oraz otoczenia

Sprawdź temperaturę swojego laptopa, czy szybko się nagrzewa, a także czy bateria nie jest zbyt ciepła. Wysokie temperatury są niekorzystne nie tylko dla komponentów komputera, ale również dla baterii, która traci żywotność w wysokich temperaturach.
Ważne jest, aby sprawdzić, czy system chłodzenia działa prawidłowo i jeśli laptop generuje dużo ciepła, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą.

Pamiętaj również o odpowiednim otoczeniu dla laptopa. Nie zostawiaj go w miejscu nasłonecznionym lub blisko innych urządzeń generujących ciepło. Ogniwa baterii pod wpływem wysokiej temperatury mogą nie tylko stracić żywotność, ale również „puchnąć” i w skrajnych przypadkach nawet eksplodować.

Możesz sprawdzić temperaturę i prędkość chłodzenia ręcznie, lub za pomocą dedykowanego programu, na przykład AIDA64.

Zasada ładowania 40%/80%

Chociaż ta zasada niekoniecznie dotyczy nowych baterii litowo-jonowych, to jednak jest to dobry wskazówka, aby nie ładować baterii do pełna i nie rozładowywać jej całkowicie.

Odłączanie zewnętrznej baterii od laptopa – to zależy!

Ten punkt jest kontrowersyjny, ponieważ niektórzy producenci odradzają wyjmowanie zewnętrznej baterii z laptopa.

Jeśli bateria w twoim laptopie jest naładowana do 100%, warto rozważyć odłączenie jej od źródła zasilania. Nowoczesne laptopy są zaprojektowane w taki sposób, że ciągłe podłączenie do prądu nie powinno negatywnie wpływać na żywotność baterii.

Kiedy poziom naładowania baterii osiągnie 100%, sprawdź jej temperaturę. Czy jest przegrzewa się? Czy utrzymuje tę samą temperaturę, co podczas ładowania? Dla starszych modeli laptopów zaleca się odłączenie baterii, gdy naładuje się do 80-85%.

Moje doświadczenie z tym jest takie, że mój stary laptop Dell E6230 nadal ładował baterię nawet po osiągnięciu 100% naładowania. Powodowało to duży wzrost temperatury komórek baterii.Dotykanie jej było wręcz gorące! Na dłuższą metę mogłoby to skończyć się jak na filmie poniżej:

Pozostawienie laptopa podłączonego z baterią na noc

Natomiast moje doświadczenia z innym laptopem, Lenovo T450s, są zupełnie inne. Mimo stałego podłączenia do prądu z zamontowaną baterią, nigdy nie miałem problemów z przegrzewaniem czy przeładowaniem baterii!

Podsumowując: jeżeli bateria twojego laptopa się nagrzewa po naładowaniu, a laptop jest głównie podłączony do zasilania i służy bardziej jako komputer stacjonarny niż przenośny, warto rozważyć całkowite odpięcie baterii. Pamiętaj jednak, że nawet odłączona bateria z czasem będzie tracić energię, dlatego nie powinieneś zostawiać jej odłączonej na zbyt długi czas.

Ograniczona liczba cykli ładowania i rozładowywania

To jest związane z powyższym punktem i z zasadą 40/80. Baterie mają ograniczoną liczbę cykli ładowania i rozładowywania, dlatego pozwolenie na ich całkowite rozładowanie może skrócić ich żywotność. Baterie naładowane do 100% mają od 400 do 800 (różne źródła podają różne dane) cykli rozładowania. Dlatego, kiedy ładujesz baterię tylko do 80%, w teorii zwiększasz czterokrotnie liczbę cykli ładowania.

Monitoruj wydajność i stan baterii oraz sprawdź jej pojemność

System Windows 10 posiada wbudowane narzędzie systemowe, które monitoruje działanie i wydajność baterii. Za pomocą odpowiedniej komendy możesz wygenerować raport z całego okresu od momentu zainstalowania systemu Windows 10.
Warto generować taki raport co jakiś czas, aby zobaczyć, jak szybko bateria się zużywa, jaką ma maksymalną pojemność i jak szybko ją traci. Raport generuje również liczbę cykli, które bateria przeszła, oraz czas działania w zależności od procentowego poziomu rozładowania.

Polecam również sprawdzić, czy na pewno kupiłeś nową baterię – sklepy mogą sprzedać „nowy” produkt po zwrocie. Taki raport pozwoli wygenerować informacje o maksymalnej pojemności docelowej i aktualnej. Mogą one się różnić, ale różnica nie powinna wynosić 20 czy 50%.

Więcej o generowaniu raportu w tym artykule: Jak sprawdzić stan i pojemność baterii w laptopie i jej kondycję?

Zakup odpowiedniej baterii zamiennikowej

Jeśli jednak Twoja bateria jest już na tyle zużyta, że wymaga wymiany, upewnij się, że kupujesz odpowiedni zamiennik. Często najtańsze zamienniki nie oferują tego samego poziomu wydajności i żywotności, jak oryginalne baterie. Warto zapłacić nieco więcej za baterię od zaufanego producenta, który oferuje gwarancję na swoje produkty. Sprawdź również specyfikacje baterii, takie jak jej pojemność (mAh) i napięcie (V), aby upewnić się, że są one zgodne z Twoim laptopem.

Utrzymuj laptop w odpowiedniej temperaturze

Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, laptopy najlepiej działają w umiarkowanych temperaturach. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może skrócić żywotność baterii i wpływać na jej wydajność. Dlatego unikaj używania laptopa w ekstremalnych temperaturach. Jeśli musisz używać laptopa na zewnątrz w bardzo gorący dzień, stwórz cień dla swojego laptopa i unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa przy obsłudze baterii

Baterie laptopów mogą być niebezpieczne, jeśli nie są prawidłowo obsługiwane. Nigdy nie próbuj samodzielnie otwierać baterii, ponieważ może to prowadzić do przecieku lub eksplozji. Jeśli zauważysz, że bateria jest uszkodzona (na przykład jest pęknięta, ma wypukłości lub jest przeciekająca), natychmiast przestań jej używać i zastąp ją nową. Nigdy nie rzucaj baterii do normalnego kosza – zamiast tego upewnij się, że jest ona prawidłowo utylizowana.

Regularnie aktualizuj oprogramowanie systemowe

Producenci sprzętu często publikują aktualizacje oprogramowania, które mogą poprawić wydajność baterii. Te aktualizacje mogą zawierać nowe sterowniki dla Twojego sprzętu, które mogą pomóc zarządzać energią bardziej efektywnie. Regularne sprawdzanie i instalowanie tych aktualizacji może pomóc utrzymać baterię w jak najlepszym stanie.

Unikaj używania laptopa podczas ładowania

Chociaż to może być nie zawsze możliwe, unikaj używania laptopa, gdy jest on podłączony do ładowarki. Używanie laptopa podczas ładowania może zwiększyć temperaturę urządzenia i skrócić żywotność baterii. Jeśli musisz używać laptopa podczas ładowania, upewnij się, że jest on dobrze wentylowany i nie jest zbyt gorący.

Pamiętaj, że baterie w laptopach są zużywalnymi elementami i z czasem będą tracić na wydajności niezależnie od tego, jak bardzo będziemy o nie dbać. Jednak przestrzeganie powyższych wskazówek może znacząco wydłużyć żywotność Twojej baterii i zapewnić, że Twój laptop będzie działać tak efektywnie, jak to możliwe.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.