Historia i definicja sklepów internetowych

Historia, istota oraz definicja stron WWW

Ostatnio zaktualizowany:

O stronach www mówi się dziś praktycznie wszędzie, choć jeszcze 20 lat temu słowo to brzmiało dosyć efemerycznie i kojarzone było z prymitywnie skonstruowaną treścią o charakterze informacyjnym. Bo z definicji, ostatecznie, strona www jest jedynie dokumentem HTML udostępnionym w sieci przez serwer www.

Wynaleziony w latach 90-tych język HTML stał się bazą wyjściową do tych najważniejszych w przestrzeni Internetu konstrukcji, dzięki którym najsłynniejsza dziś międzynarodowa sieć komputerowa zyskała sobie tak wielką popularność.

Wprawdzie za większość środków, składających się na fenomen strony www, odpowiadają dziś zupełnie inne języki, jak choćby PHP czy bardzo popularny Java Script, a wiele stron komponowanych jest i zarządzanych za pomocą masowych systemów zarządzania treścią (CMS), takich jak WordPress, Joomla i Drupal, to umiejętność budowania witryn od podstaw wciąż jest niezwykle ceniona w środowisku webmasterów.

Dzięki niej tworzyć można konstrukcje absolutnie unikalne, które na pewno docenią nawet najbardziej wymagający klienci.

Jak zbudowane są strony internetowe?

Każda strona www zbudowana jest z hipertekstów. Hipertekst to po prostu łącze, przedstawione jako tekst, obraz, film, odsyłające do innego obiektu, będącego tekstem, obrazem, dźwiękiem, filmem czy inną stroną.

Wielu z nas pamięta czasy, kiedy Internet wypełniony był witrynami złożonymi z kilku: trzech, czasem czterech kolumn, z których środkowa była najszerszą i wyświetlała treści z tych bocznych, wypełnionych pionowo uszeregowanymi linkami.

Obecnie takie „tabelki” odchodzą do lamusa, choć naturalnie wciąż jeszcze możemy znaleźć je w licznych zakamarkach sieci. Ich miejsce zajęły strony designerskie, blogi, sklepy interaktywne, gustownie zaprojektowane i wręcz „oprowadzające” użytkownika po swojej treści.

Oprócz rozwoju technologicznego, do którego przyczyniły się rozwój wysokiej jakości łącz, zasyp rynku ogromną ilością urządzeń łączących się z internetem, moda, gusta i oczekiwania klientów, znacznie rozszerzył się również zakres funkcji, jakie spełnia internetowa witryna.

Może przechowywać informacje, ale też nie musi, bo istnieją strony projektowane jako sztuka dla sztuki, same w sobie będące jakąś wartością, wchodzącą w relację z użytkownikiem. Idąc tym tropem, powstały przeglądarkowe gry, labirynty hipertekstu, powieści.

Powstały portale społecznościowe, które do życia codziennego wkradły się tak mocno, że obecnie ich właściciele opływają w ogromne luksusy, choć ich wynalazki bywały dziełem niewinnej, studenckiej zabawy (jak w przypadku portalu Facebook).

Wielkim wynalazkiem okazały się również serwisy streamingowe, powodujące prawdziwą rewolucję w przemyśle kulturalnym i rozrywkowym. Są dziś one jednymi z głównych potentatów dystrybucji filmów, muzyki, gier video, a ich pozycja na rynku stale rośnie. Pamiętać należy, że choćby serwis Youtube to wciąż przede wszystkim rozbudowana strona internetowa.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.