O stronach www mówi się dziś praktycznie wszędzie, choć jeszcze 20 lat temu słowo to brzmiało dosyć efemerycznie i kojarzone było z prymitywnie skonstruowaną treścią o charakterze informacyjnym. Bo z definicji, ostatecznie, strona www jest jedynie dokumentem HTML udostępnionym w sieci przez serwer www.
Dzięki niej tworzyć można konstrukcje absolutnie unikalne, które na pewno docenią nawet najbardziej wymagający klienci.
Jak zbudowane są strony internetowe?
Każda strona www zbudowana jest z hipertekstów. Hipertekst to po prostu łącze, przedstawione jako tekst, obraz, film, odsyłające do innego obiektu, będącego tekstem, obrazem, dźwiękiem, filmem czy inną stroną.
Wielu z nas pamięta czasy, kiedy Internet wypełniony był witrynami złożonymi z kilku: trzech, czasem czterech kolumn, z których środkowa była najszerszą i wyświetlała treści z tych bocznych, wypełnionych pionowo uszeregowanymi linkami.
Obecnie takie „tabelki” odchodzą do lamusa, choć naturalnie wciąż jeszcze możemy znaleźć je w licznych zakamarkach sieci. Ich miejsce zajęły strony designerskie, blogi, sklepy interaktywne, gustownie zaprojektowane i wręcz „oprowadzające” użytkownika po swojej treści.
Oprócz rozwoju technologicznego, do którego przyczyniły się rozwój wysokiej jakości łącz, zasyp rynku ogromną ilością urządzeń łączących się z internetem, moda, gusta i oczekiwania klientów, znacznie rozszerzył się również zakres funkcji, jakie spełnia internetowa witryna.
Może przechowywać informacje, ale też nie musi, bo istnieją strony projektowane jako sztuka dla sztuki, same w sobie będące jakąś wartością, wchodzącą w relację z użytkownikiem. Idąc tym tropem, powstały przeglądarkowe gry, labirynty hipertekstu, powieści.
Powstały portale społecznościowe, które do życia codziennego wkradły się tak mocno, że obecnie ich właściciele opływają w ogromne luksusy, choć ich wynalazki bywały dziełem niewinnej, studenckiej zabawy (jak w przypadku portalu Facebook).
Wielkim wynalazkiem okazały się również serwisy streamingowe, powodujące prawdziwą rewolucję w przemyśle kulturalnym i rozrywkowym. Są dziś one jednymi z głównych potentatów dystrybucji filmów, muzyki, gier video, a ich pozycja na rynku stale rośnie. Pamiętać należy, że choćby serwis Youtube to wciąż przede wszystkim rozbudowana strona internetowa.