Sprzątanie komputera

7 Najlepszych darmowych programów do czyszczenia komputera i systemu Windows

Od prostego usuwania niepotrzebnych plików po zaawansowaną optymalizację

Ostatnio zaktualizowany:

Tworząc artykuł o przyśpieszeniu Windowsa 10, skupiłem się na regułach i wskazówkach jak utrzymać system w należytej czystości. Jednak wielu użytkowników, którzy korzystają z komputera, wcale nie potrzebują wskazówek a realnego i automatycznego czyszczenie Windowsa.

Dlatego przedstawiam Ci kilka aplikacji posiadających opcję usunięcia zbędnych plików i optymalizacje ustawień, które realnie przyśpieszą twój system operacyjny. Wystarczy, że ściągniesz jedną z nich, wybierzesz co chcesz zoptymalizować, odczekasz chwile. I tyle!

Rekomenduje przed skorzystaniem z wybranego przez ciebie programu, abyś najpierw przeskanował cały system programem antywirusowym lub anti-malware m.in możesz to wykonać programem Malwarebytes.

⚠️Programy do czyszczenia komputera optymalizują również przeglądarki internetowe, dlatego mogą wyczyścić przechowywane hasła, historię czy zapisane pliki cookies. Oznacza to, że po wykonanej pracy przez program, będziesz musiał zalogować się ponownie na swoje ulubione strony www. Dlatego dokładnie przeczytaj to, co chce dana aplikacja usunąć i zoptymalizować, ponieważ dane tę mogą już być do nieodzyskania!

Tyle tytułem wstępu, przechodząc do meritum poniżej najlepsze programy do czyszczenia systemów z rodziny Windows.

NazwaOpisWymagana
rejestracja
CCleanerJest to najbardziej znana aplikacja do czyszczenia komputera. Umożliwia w łatwy sposób wyczyszczenie systemu. Oferuje czyszczenie podstawowe, jednak bardziej zaawansowane opcje należy wykonać ręcznie w programie.Pobierz
Razer Cortex 🔥Program dedykowany dla graczy komputerowych. Analizuje automatycznie system i proponuje zmiany, nie tylko podstawowe ale również zaawansowane jak np. wyłączenie niepotrzebnych usługi systemu. Optymalizuje ustawienia sieci internetowe pod gry komputerowe, czyści dysk ze zbędnych plików.Pobierz
Ashampoo WinOptimizer 2020Ashampoo to kolejny optymalizator i czyściciel systemu Windows.
Aplikacja wymaga od nas rejestracji. Posiada dedykowaną zakładkę z opcjami przyśpieszającymi Windowsa. Program posiada sporo funkcji, z których np. to społeczność komentuje i ocenia czy dany proces jest wartościowy by uruchamiał się ze startem systemu
✔️Pobierz
Advanced SystemCare Free – IobitKolejny ciekawy program o przejrzystym interfejsie i mnogości funkcji. Posiada propozycje automatycznego przyśpieszenia komputera poprzez wyłączenie poszczególnych funkcji systemu. Bardzo rozbudowana liczba opcji prywatności np. wyłączenia funkcji telemetrii w systemie WindowsPobierz
AVG TuneUpAplikacja do kompleksowej optymalizacji systemu operacyjnego. Pozwala na przyspieszenie pracy komputera, zwiększenie przestrzeni dyskowej oraz poprawę stabilności systemu. Oferuje automatyczną konserwację oraz możliwość ręcznej kontroli ustawień zaawansowanych. Pobierz
BleachBitDarmowe narzędzie do czyszczenia komputera, które usuwa niepotrzebne pliki, aby zwolnić miejsce na dysku i chronić prywatność. Oferuje szybkie czyszczenie podstawowe oraz możliwość głębokiego czyszczenia z dodatkowymi ustawieniami. Pobierz
PrivaZerAplikacja służąca do ochrony prywatności poprzez czyszczenie śladów użytkowania komputera. Oferuje szczegółowe skanowanie i czyszczenie, które pomaga poprawić wydajność systemu. Dostępne są opcje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Pobierz

1. CCleaner

Najpopularniejszy obecnie program do czyszczenia Windowsa i tym samym jego przyspieszania. CCleaner posiada dużą liczbę funkcji. Program najpierw sprawdza stan komputera, a następnie proponuje optymalizację wybranych elementów m.in usunięcie zbędnych lub zduplikowanych plików.

CCleaner
CCleaner – Rezultat czyszczenia

Elementy te, możesz wybrać i dokonać optymalizacji tylko konkretnych opcji czyszczenia. CCleaner czyści m.in. przeglądarkę www, czyszczenie rejestru. Aplikacja posiada opcję wyszukiwania duplikatów plików znajdujących się na dysku.

Minusem jest próba zainstalowania dodatkowej aplikacji podczas instalacji.

Kluczowe cechy:

 • Czyszczenie rejestru systemu oraz przeglądarek internetowych.
 • Przystępny interfejs i wyczyszczenie za pomocą jednego przycisku.
 • Możliwość optymalizacji zaawansowanej Windows 10.
 • Narzędzie do automatycznej aktualizacji aplikacji zainstalowanych w systemie.

2. Razer Cortex

Aplikacja została stworzona przez firmę Razer, która tworzy sprzęt komputerowy dla graczy. Cortex jest dedykowany graczom komputerowym, jednak skorzystać z niej mogą wszyscy posiadacze Windows 7, 8 i 10 oraz użytkownicy mobilni, ponieważ dzieli się na 2 sekcje.

Razer Cortex
Razer Cortex – Znalezione elementy do usunięcia

Pierwsza sekcja to Game Booster, przeznaczona do optymalizacji gier komputerowych m.in. program umożliwia monitorowanie liczby klatek na sekundę w grach oraz automatyczne wyłączenie wybranych usług Windowsa podczas rozgrywki.

Druga natomiast to System Booster, czyli optymalizacja, która nie tylko czyści system, ale również proponuje zmianę jego opcji w celu przyśpieszenia pracy OSa.

Cortex nie jest tak popularnym programem, jak CCleaner, jednak wykonuje swoje zadanie perfekcyjnie. Naprawdę dobrze czyści system!

Minusem programu jest to, że waży ponad 200 MB, ale po wykonanej optymalizacji możesz go przecież skasować. Nie wymaga rejestracji, mimo że wyświetla informacje o możliwości rejestracji.

Kluczowe cechy

 • Automatycznie konfiguruje opcje graficzne w grach komputerowych znajdujących się na dysku.
 • Jedną kliknięcie wystarczy, by automatycznie zoptymalizować system.
 • Ogrom opcji, które pozwolą na czyszczenie i przyśpieszenie systemów Microsoftu.
 • Poprawia FPS-y w grach dzięki automatycznej optymalizacji ustawień gier zainstalowanych na komputerze.

3. Ashampoo WinOptimizer 2020

Ashampoo to niemiecka firma zajmująca się tworzeniem programów na systemy Windows, a większość, szczególnie starszych użytkowników kojarzy tę firmę za pośrednictwem programu do nagrywania płyt CD / DVD Ashampoo Burning Studio.

Ashampoo WinOptimizer 2020
Ashampoo WinOptimizer 2020 – Rezultat sprawdzania systemu

WinOptimizer to, jak sama nazwa wskazuje aplikacja do czyszczenia i tym samym przyspieszania Windowsa 7, 8 i 10.  Jest ona dostępna za darmo w pełnej wersji, do pobrania z oficjalnej strony internetowej.

⚠️Program wymaga rejestracji z podaniem adresu e-mail. Oznacza to, że będziemy otrzymywać informacje reklamowe od tej niemieckiej firmy

Po instalacji otwiera się estetyczny samouczek jak wykonać czyszczenie systemu. Aplikacja nie tylko poprawia wydajność systemu, a również pozwala na edycję elementów wizualnych Windowsa.

WinOptimizer posiada funkcje optymalizacji sieci internetowej i defragmentacji rejestru, co można ocenić na plus aplikacji.

Kluczowe cechy:

 • 23 różnych modułów czyszczących i manipulujących opcjami systemu.
 • Blokowanie opcji Windowsa dotyczących prywatności.
 • Opcja antispy.
 • By otrzymać pełna wersje, obligatoryjnym jest podanie adresu e-mail.

4. Advanced SystemCare 14 Free-Iobit

Producent Iobit jest firmą, którą skupia się na tworzeniu oprogramowania optymalizacyjnego do optymalizacji, czyszczenia i przyśpieszenia systemów Windows. SystemCare 14 jest darmową wersją ich płatnej wersji programu. W łatwy sposób pozwala na podstawową optymalizację systemu oraz monitoruje w czasie rzeczywistym kondycję systemu i naprawę wykrytych błędów.

Advanced SystemCare 14 Free-Iobit
Advanced SystemCare 14 Free-Iobit Interfejs programu

Po instalacji programu otwiera nam się samouczek jak z niego korzystać oraz interfejs, w którym za pomocą jednego kliknięcia przeskanujemy cały komputer. SystemCare wyszukuje niepotrzebne pliki, zepsute skróty do plików, rejestr systemu i ustawienia internetowe oraz optymalizacyjne systemu.

Analiza systemu trwa długo, jednak aplikacja wyszukuje dużo elementów do optymalizacji!

Kluczowe cechy:

 • Optymalizacja funkcji sieciowych Windowsa, tym samym przyspieszenie Internetu.
 • Automatyczne usunięcie i znalezienie śmieciowych plików (ang. Junk files)
 • Wsparcie dla systemu Windows XP.
 • Automatyczny tryb AI mode, który sprawdza system i proponuje zmianę konkretnych funkcji.

5. AVG TUNEUP

Tuneup to produkt czeskiej firmy AVG, którą w Polsce kojarzymy z oprogramowania antywirusowego AVG i Avast. Tuneup umożliwia konserwacje i optymalizacje systemu Windows. Program, mimo że jest płatny. To występuje w modelu trial i można go przetestować przez 3 dni bez podawania informacji płatniczych.

avg tuneup pc
AVG Tuneup PC – Interfejs i znalezione śmieci w systemie

Oprócz podstawowych funkcji czyszczenia. Dodatkowym atutem aplikacji jest automatyczna aktualizacja programów i wyszukiwanie uszkodzonych plików na dyskach twardych i przeniesieniem w uśpienie programów startujących z systemem Windows.

Aplikacja posiada bardzo prosty proces cofania zmian, dzięki czemu możemy cofnąć wszystkie elementy optymalizacyjne.

Kluczowe cechy:

 • Program płatny z 30-dniowym okresem próbnym
 • Możliwość monitoringu i automatycznego czyszczenia systemu
 • Automatyczna aktualizacja aplikacji zainstalowanych w systemie
 • Funkcja usypiania aplikacji uruchamiających się podczas startu systemu.

6. BleachBit

Jest to rodzynek w wymienionych tutaj aplikacjach, ponieważ jest całkowicie bezpłatny i stworzony przez społeczność open-source. Oznacza to, że pozwala na czyszczenie chociażby systemu Ubuntu.

Bleachbit
Bleachbit – Interfejs

Prosty interfejs oraz podstawowe funkcje czyszczenia powodują, że jest to kompaktowa aplikacja, którą możemy pobrać w wersji Portable, czyli bez konieczności instalacji.

⚠️Gdy korzystamy z programu, nie zalecam zaznaczenia opcji wyczyszczenia wolnej przestrzeni na dysku. Nadpisuje to przestrzeń dysku, która zawiera usunięte pliki, w wyniku czego nie jest możliwe ich odzyskanie, jednak powoduje to spore obciążenie na dyskach SSD.

Kluczowe cechy:

 • Dostępna wersja Portable oraz CLI.
 • Jest kompatybilny z systemem Windows i Linux m.in. Debian, CentOS.
 • Całkowicie darmowy

7. PrivaZer

Privazer to aplikacja głównie przeznaczona do ochrony prywatności, czyli czyszczenia plików cookies, historii przeglądarki. Nie jest to popularny program, jednak potrafi bardzo wiele, szczególnie jeżeli chodzi o usuwanie różnych śmieci z dysku.

PrivaZer
PrivaZer – Interfejs i znalezione zbędne elementy w Windows 10

Największa różnica, która zauważyłem pomiędzy tym a innymi programami, jest czas czyszczenia. W trybie dokładnego czyszczenia wyświetla się monit, że zajmie to od 1 do 2h godzin a po 6 minutach zakończył pracę i wyświetla podsumowanie.

Wynika to z faktu tego, że aplikacja czyści nie tylko elementy na dysku twardym, ale również w tabeli plików (ang. Master File Table) systemu Windows 10.

Kluczowe cechy:

 • Darmowy, jednak możliwe jest wykupienie płatnej wersji.
 • Prosty samouczek prowadzący krok po kroku.
 • Tłumaczenie na język polski z translatora 🙂
 • Długi okres pierwszego czyszczenia systemu.

Podsumowanie

Każdy z wyżej wymienionych programów wykonuję to samą pracę, a większość z nich różni się detalami i poszczególnymi funkcjonalnościami, dlatego nie mogę wyróżnić konkretnej aplikacji, ponieważ optymalizują one praktycznie te same funkcje w systemie Windows 10.

Dla wyżej wymienionych aplikacji nie ma znaczenia czy czyścisz komputer stacjonarny, czy laptopa. Jedynym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego systemu. Niektóre z nich obsługują również Windows XP.

Na plus zaliczam aplikacje od firmy Razer, która mimo sporego rozmiaru, bardzo przypadła mi do gustu, jeżeli chodzi o czyszczenie systemu i pomoc w optymalizacji gier by były wydajniejsze. Aplikacja

PrivaZer powinna zostać bardziej doceniona przez użytkowników, bo jej funkcje i działanie jest bardzo profesjonalne a darmowa wersja może konkurować z płatnymi odpowiednikami od innych producentów.

Na koniec mogę tylko wspomnieć o tym, że same programy, w wersji bezpłatnej lub płatnej nie rozwiążą problemu zapchanego systemu Windows i jego wolnej pracy. Uważam, że nie ma sensu kupować płatnego oprogramowania do czyszczenia Windowsa, a cykliczne pobranie raz na miesiąc lub pół roku aplikacji bezpłatnej jest wystarczające!

Przygotowałem poradnik z regułami i wskazówkami jak zachować Windows 10 w dobrej kondycji. Znajdziesz go tutaj.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.

7 Najlepszych programów do czyszczenia Windows
7 Najlepszych programów do czyszczenia Windows