Wiele osób zadaje sobie to pytanie:
Skąd mogę pobrać dobre i legalne grafiki wektorowe do użytku komercyjnego?
Postaram się wskazać kilka stron, z których można pobierać takie grafiki oraz wskazówki jak je wyszukiwać w internecie.
Grafiki wektorowe wykorzystywane są w filmach np. na YouTube, stronach internetowych, blogach oraz reklamach – dlatego warto znać najlepsze strony, z których można legalnie je pobrać i wykorzystać komercyjnie.
Pamiętajmy o tym że wykorzystanie nielegalne grafik może spowodować konsekwencje prawne oraz dyskredytacje twojego biznesu czy strony internetowej.
Dzisiejsze algorytmy wyszukiwarek internetowych pozwalają bardzo szybko zlokalizować wykorzystanie ukradzionej grafiki – czyli kwestią czasu jest gdy autor czy kancelaria prawna znajdzie grafikę, do której mają prawo.
Prawa autorskie w internecie są bardzo restrykcyjnie przestrzegane – a ściganie i pozywanie internautów stało się całkiem dochodowym zjawiskiem dla kancelarii prawniczych. Często same kancelarie i fotografowie wykorzystują nieznajomość prawa autorskiego – wrzucają zdjęcia na stronę internetową, a poprzez pozycjonowanie dociera ona do coraz szerszego grona odbiorców – i na tysiące użytkowników zawsze znajdzie się ktoś kto umieści takie zdjęcie na forum internetowym, Facebooku czy referacie szkolnym – pojęcie te nazywamy jako Copyright Trolling.
Pamiętajmy o tym że każdy autor ma prawo dochodzić swoich praw autorskich. Dlatego tak ważna jest wiedza by nie wykorzystywać “łatwo” znalezionych zdjęć w internecie – jeżeli macie dzieci to poinformujcie je o tym by takich zdjęć nie wykorzystywać!
Przykłady:
“Ofiar szuka wśród najsłabszych. Zobacz, kto wpadł w pułapkę krakowskiej fotografki”
Serwisy internetowe
Strony internetowe podane w tym zestawieniu zawierają darmowe grafiki – do wykorzystania komercyjnego i nie, ale w zależności od autora danego wektora – dany plik może różnić się.. licencją – dlatego zawsze należy czytać licencje poszczególnych plików znajdujących się w serwisach – nawet tych darmowych i pewnych.
Pixabay.com
Serwis internetowy zawierający tysiące zdjęć rastrowych oraz grafik wektorowych do wykorzystania komercyjnego – w pełni legalne – zdjęcia te nie wymagają podania źródła – ale zachęcam do podawania autora zdjęcia. Serwis umożliwia dofinansowanie filiżanki kawy dla autorów zdjęć – jeżeli spodobało wam się zdjęcie to warto zastanowić się nad wynagrodzeniem w ten sposób autora.
Freepik.com
Serwis oferujący tysiące grafik wektorowych, w wersji premium oraz darmowej. Większość autorów grafik wymaga podania źródła tzw. attribution. Jak wygląda “attribution”? Jeżeli pobieramy wektor – proszę czytać informacje na temat praw autorskich do zdjęcia przed pobraniem pliku.
Źródło / Source
Designed by Freepik
Vexels.com / QVectors
Kolejny serwis zawierający grafiki wektorowe do pobrania – z możliwością wykorzystania, lecz z wymaganym podpisem zdjęcia.
Iconfinder
Iconfinder to wyszukiwarka ikon i grafik wektorowych założona w 2007 roku. Umożliwia wyszukiwanie grafik wektorowych za darmo – o ile ustawi się ją w odpowiedni sposób.
Dodatkowo każde zdjęcie posiada informacje na temat licencji – dlatego tak ważne jest by sprawdzać ten element na stronie!
Kwestie licencyjne i informacyjne znajdują się tutaj: http://support.iconfinder.com/quick-guide-to-iconfinder/license-overview
Apemockups.com
Serwis z darmowymi makietami, które można wykorzystać przy projekcie własnego produktu – zawiera loga, grafiki, produkty a nawet animacje w formacie .PSD. Teoretycznie serwis nie zawiera grafik wektorowych – ale w podstronie Sketch jest możliwość pobrania profesjonalnie wykonanych icon czy szkiców. Informacje dotyczące pełnej licencji: https://www.apemockups.com/licensing/
Vecteezy.com
Kolejna strona internetowa zawierające darmowe grafiki wektorowej, z których jeżeli korzystamy to musimy podać źródło.
Znalazłeś fajną grafikę w Google? Spytaj autora!
W przypadku grafik znalezionych w Google Grafika – zawsze należy zapytać danego właściciela zdjęcia o pozwolenie na wykorzystanie. Pamiętajmy że wyszukiwarka “wchłonie” wszystkie zdjęcia, które robot indeksujący znajdzie w internecie. Wielu fotografów nie rozumie tego jak działa Google i że jedną dyrektywą w pliku robots.txt mogą zablokować indeksacje zdjęć przez robota Google.
Aga
15 października, 2018Bardzo pomocny artykuł , mam tylko jedno pytanie dotyczące podawania źródła grafiki. Jak to rozwiązać używając takich grafik do tworzenia koszulek z nadrukiem. Taka informacja ma sie znajdować na koszulce czy wystarczy ze taka informacja bedzie podana na stronie internetowej. Pozdrawiam
Wojtek
15 października, 2018Niestety nie mogę udzielić precyzyjnej odpowiedzi – nie jestem prawnikiem, dlatego proszę zasięgnąć opini eksperta.
Proszę pamiętać by przeczytać licencje załączona do danego obrazu oraz to że podanie źródła nie oznacza ze obraz można wykorzystać komercyjnie! (np. w sprzedaży na koszulkach). Zalecałbym zapytanie autora grafiki czy wyraża zgodę..
Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Licencje_Creative_Commons i tutaj: https://support.google.com/websearch/answer/29508?hl=pl
Aga
15 października, 2018Dziękuję za odpowiedź.
Asia
28 października, 2018A co w przypadku kiedy znaleźliśmy grafikę wektorową w internecie, i przerysowalismy ją, jest podobna ale nie została pobrana?
Wojtek
3 listopada, 2018Jest to temat dyskusyjny, wszystko zależy od podobieństwa grafik
Powinna pani się skonsultować z radcą prawnym
Jagoda
2 stycznia, 2020Mogę zapytać, co dokładnie rozumiemy pod terminem: do użytku komercyjnego?
Wojciech
2 stycznia, 2020Nie jestem prawnikiem by fachowo odpowiedzieć na to pytanie – grafiki na stronach podanych w zestawieniu na czas wpisu blogowego posiadały informacje o tym że można korzystać z nich komercyjnie np. wykorzystać podaną grafikę czy zdjęcie w reklamie swojego produktu, czy na swojej stronie internetowej na której zarabiamy. Oczywiście istnieją dodatkowe regulacje w zależności od stocka (przykład: https://pixabay.com/pl/service/license/).
Jeżeli masz wątpliwości to najlepiej skontaktować się z stroną internetowa i spytać o dokładne wyjaśnienie jak rozumieją te pojęcie.
PS. Zawsze należy sprawdzić licencje poszczególnej grafiki bo na tych serwisach każda grafika może mieć inną licencje