Audyt techniczny SEO

Co to jest Audyt SEO? Kompletny przewodnik

Kompletny przewodnik: Jak to działa i dlaczego jest tak ważny?

Ostatnio zaktualizowany:

Strona internetowa to podstawa prawie każdego biznesu i pozwala realizować wiele różnych celów marketingowych. Aby zapoznać się z ofertą Twojej firmy, klienci muszą trafić na Twoją stronę.

W większości przypadków Twoi klienci szukają Cię w Google. Dlatego musisz zadbać o to żeby tam się znaleźć. Audyt SEO może Ci w tym pomóc, dzięki dokładnej analizie dowiesz się, jak wygląda sytuacja Twojej strony w oczach Google oraz co należy zrobić, aby zmienić tą sytuację na lepszą.

Czym jest Audyt SEO?

Audyt SEO to usługa polegająca na sprawdzeniu stanu strony internetowej w wyszukiwarkach internetowych oraz na zaproponowaniu zmian, które przyczynią się do wzrostu ruchu pochodzącego z bezpłatnych wyników wyszukiwania w Google.

Wynikiem przeprowadzonego audytu SEO jest raport w formie dokumentu, który zawiera błędy optymalizacyjne, zalecenia oraz porady dla danego serwisu lub sklepu internetowego.

Co jest analizowane podczas audytu strony?

Głównym celem jest zaproponowanie odpowiednich zmian i działań, które przyczynią się do poprawienia sytuacji biznesowej. Otrzymasz szereg szczegółowych wskazówek, które pomogą Twojej firmie zdobyć większą ilość klientów poprzez Google. Podczas audytu analizowane jest wiele aspektów strony internetowej na przykład:

  • błędy, które uniemożliwiają prawidłową indeksację witryny,
  • sprawdzenie czy strona nie posiada kar i filtrów nałożonych przez Google,
  • na jakie frazy Twoja strona się pojawia w wynikach wyszukiwania,
  • ocena oraz wskazanie mocnych i słabych punktów optymalizacji,
  • czy struktura strony jest odpowiednia i zapewnia optymalne możliwości prowadzenia działań SEO,
  • sprawdzenie jakości treści na stronie i czy witryna ma możliwość pojawiać się na słowa kluczowe związane z konkretną branżą,
  • sprawdzenie szybkości ładowania się witryny,
  • sprawdzenie czy strona wyświetla się poprawnie na urządzeniach mobilnych,
  • ocena linkowania wewnętrznego serwisu i sprawdzenie czy sprzyja wzmocnieniu najważniejszych stron serwisu,
  • ocena linków zewnętrznych prowadzących do strony.

Kiedy wykonać audyt?

Audyt SEO Twojej strony możesz wykonać w dowolnym momencie, np. kiedy nie jesteś zadowolony z ilości oraz jakości ruchu pochodzącego z wyszukiwarek. Jednak jest kilka przyczyn, kiedy zdecydowanie należy skorzystać z usług specjalisty od audytów SEO. Poniżej postaram się opisać najważniejsze z nich.

Podczas tworzenia strony www

Zanim strona internetowa Twojej firmy zostanie opublikowana, warto aby specjalista SEO ocenił ją pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe. Wprawny specjalista może namierzyć w witrynie wiele problemów, które w znacznym stopniu mogą pogorszyć widoczność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Wart jest więc je wszystkie wyszukać zanim firma webmasterska odda Ci gotowy projekt – poprawki po zatwierdzeniu produktu będą dużo droższe.

Wykonanie audytu w tym momencie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Pomoże Ci to ustrzec się przed wieloma błędami na stronie. Dzięki temu w przyszłości zaoszczędzisz wiele nerwów i pieniędzy.

W czasie wprowadzania kluczowych zmian na stronie lub zmiany na nową

W przypadku istotnych zmian na stronie warto przeprowadzić audyt strony. Analiza na tym etapie wskaże Ci szanse oraz zagrożenie dla Twojej strony. Nierzadko są to bardzo niekorzystne zmiany, które mogą znacząco zagrozić widoczności Twojej witryny w wyszukiwarkach.

Właściciele stron często decydują się na audyt SEO również po zmianie wyglądu strony, która często wiąże się z całkowitą przebudową struktury witryny, a to niesie ze sobą duże straty w ruchu na stronie internetowej. Profesjonalnie przeprowadzony audyt sprawdzi czy nowa wersja strony jest zgodna z Wytycznymi Google dla Webmasterów oraz nie dopuści do problemów związanych z migracją witryny.

Po zaobserwowaniu zmian nagłych w ruchu organicznym

Zmiany w wyświetleniach oraz wejściach na stronę mogą mieć wiele przyczyn. Może być to nałożenie kary przez Google w wyniku stosowania zabronionych taktyk SEO. W wyniku nieprzemyślanych decyzji związanych ze zmianami w witrynie może nastąpić utrata pozycji ważnych słów kluczowych, które generowały na stronę większość ruchu z wyników organicznych. Audyt SEO pomoże zdefiniować błędy, które mogły wpłynąć na utratę widoczności i ruchu witryny.

Koszt audytu SEO

Koszt wykonania profesjonalnego audytu SEO zależy od wielkości, stopnia skomplikowania danego serwisu oraz czasu jaki specjalista musi spędzić na przeanalizowaniu sytuacji. Właściciele małych stron zapłacą za pełną analizę od 500 zł do 1000 zł. Audyt dużych serwisów i sklepów internetowych może wiązać się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych.

Dlaczego warto inwestować w audyt SEO?

Dobre pozycje w wynikach wyszukiwania przekładają się na większy ruch na stronie, co może prowadzić do zwiększenia sprzedaży lub pozyskania nowych klientów. Audyt SEO pozwala na identyfikację problemów, które mogą hamować rozwój strony, oraz na zaplanowanie skutecznych działań naprawczych.

Zakończenie

Audyt SEO jest kluczowym elementem strategii online każdej firmy. Dzięki niemu mamy możliwość dogłębnego zrozumienia obecnej sytuacji naszej strony internetowej oraz przygotowania skutecznych działań optymalizacyjnych. Pozwala to skoncentrować nasze działania na tych aspektach, które są najbardziej kluczowe dla poprawy widoczności w wyszukiwarce Google.

Jako specjalista SEO z 10-letnim doświadczeniem w branży, miałem przyjemność prowadzenia kilkuset takich audytów dla różnych firm i branż. Moja praktyka i wiedza w tej dziedzinie pozwoliły mi na identyfikację i rozwiązanie wielu problemów związanych z optymalizacją. Jeżeli szukasz eksperta, który pomoże Ci zwiększyć widoczność Twojej strony w Google, oferuję profesjonalne usługi audytu SEO. Moje doświadczenie gwarantuje skuteczność i precyzję w działaniu. Skontaktuj się ze mną, by dowiedzieć się więcej i rozpocząć współpracę.

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.