Jak szybka jest Twoja strona? 4 Narzędzia do testowania szybkości stron WWW.

Analiza wydajności: Narzędzia do mierzenia szybkości Twojej strony.

Ostatnio zaktualizowany:

Szybkość wczytywana stron internetowych i aplikacji jest niezwykle ważna: w pierwszym szeregu decyduje o tym, czy użytkownik pozostanie na twojej stronie, czy też ją opuści, pozbawiając cię tym samym szans na oczekiwane konwersje.

Szybkość strony wpływa jednak nie tylko na doświadczenia potencjalnego klienta, ale i pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Roboty Google indeksują tylko te zasoby strony, które są dla nich dostępne w czasie wizyty: nie będą wiecznie czekać, aż cała grafika i wszystkie pola tekstowe na stronie się załadują. Podobnie użytkownicy: jeżeli na stronie będzie długo kręcić się kółko oznaczające ładowanie, klient znudzi się i opuści stronę, wybierając witrynę konkurencji. Takie są brutalne prawa internetu!

Z wymienionych względów systematyczne testowanie prędkości stron www i jej bieżące poprawianie jest niezbędne, aby zyskiwać nowych klientów i utrzymywać obecnych. Jak sprawdzić szybkość witryny? Przedstawiam cztery darmowe narzędzia, które pozwolą ci szybko przetestować witrynę i zaproponują wskazówki dotyczące sposobu jej optymalizacji.

Autorem tego gościnnego tekstu jest Mateusz Mazurek. Przedsiębiorca internetowy. Były właściciel agencji SEO/SEM. Dziś prowadzi ranking najlepszych hostingów pod adresem JakWybracHosting.pl. W ramach projektu testuje, sprawdza i porównuje usługi hostingowe i edukuje w kwestii wyboru szybkich, wydajnych, bezpiecznych i niezawodnych usług hostingowych.

PageSpeed Insights

Narzędzie PageSpeed Insight od Google służy do testowania szybkości wczytywania zasobów strony. Po wpisaniu adresu strony internetowej i kliknięciu przycisku Analizuj otrzymujemy wyniki, które wyświetlane są oddzielnie dla stron przeglądanych na komputerze desktopowym i dla urządzeń mobilnych.

Obydwa wyniki przedstawione są za pomocą liczb w przedziale od 0 do 100 i odpowiedniego koloru: od czerwonego, poprzez żółty i pomarańczowy, aż do zielonego.

Pod wynikiem liczbowym prezentowane są szczegółowe informacje, obejmujące między innymi:

 • czas, jaki zajęło pierwsze wyrenderowanie treści,
 • indeks szybkości (mówiący, jak szybko strona zapełnia się widocznymi treściami),
 • czas wyrenderowania największej treści (tekstu lub obrazka),
 • czas do pełnej interaktywności (czyli informację, po jakim czasie strona jest w pełni aktywna).
Google Page Speed
Narzędzie Google PageSpeed Insights

W kontekście analizy szybkości strony dla celów poprawy jej responsywności najważniejszym parametrem jest indeks szybkości, wskaźniki Core Web Vitals i TTFB (time to first byte: czas wysyłania odpowiedzi przez serwer), który – jeśli nie jest zbyt duży – można znaleźć w sekcji Zaliczone audyty.

W dziale Możliwości narzędzie Page Speed Insights prezentuje sugestie, które mogą pomóc w poprawieniu prędkości wczytywania strony wraz z informacją o szacowanych oszczędnościach związanych z wprowadzeniem danej poprawki. Usługa jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Web Page Test

Narzędzie Web Page Test daje możliwość przetestowania prędkości wczytywania się strony w różnych przeglądarkach internetowych (wybierać można zarówno spośród przeglądarek desktopowych, jak i tych na smartfona: ilość opcji jest bardzo duża).

W ustawieniach zaawansowanych można też znaleźć opcję wyboru rodzaju i prędkości połączenia z internetem, dla którego chce się sprawdzić czas renderowania zasobów. Narzędzie domyślnie wykonuje od razu trzy testy prędkości strony i porównuje ich wyniki.

Analiza prędkości strony dokonana przez Web Page Test wyświetla się w tabeli i obejmuje między innymi:

 • first byte, czyli czas wysłania odpowiedzi przez serwer,
 • start render, wskaźnik będący miernikiem pierwszego wyrenderowania treści,
 • first contentful paint, czyli informacja o tym, ile czasu upływa do momentu, gdy użytkownik może zobaczyć pierwszy element strony,
 • speed index, informujący o średnim czasie wyświetlania widocznych części witryny.
webpagetest
Narzędzie Webpagetest.org

Narzędzie pokazuje w oddzielnych kolumnach wyniki dotyczące prędkości renderowania zasobów różnego typu oraz czas pełnego ładowania strony. Wyniki testów prezentowane są również graficznie: w formie wykresów.

Najważniejszymi elementami analizy, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas analizy szybkości hostingu, są parametry load time i first byte, zaś w trakcie testowania szybkości całej strony warto przeanalizować wszystkie parametry.

Pingdom Website Speed Test

Po wpisaniu adresu do testowania w narzędziu firmy Pingdom będziesz mieć do uzupełnienia jeszcze jedno pole: program umożliwia wybór lokalizacji serwera (należy wybrać ten najbliższy). Najważniejsze wyniki testu wyświetlane są w górnej wizytówce, która zawiera następujące dane:

 • performance grade, czyli ocena wydajności witryny,
 • load time, tzn. czas potrzebny do całkowitego załadowania zasobów strony,
 • rozmiar strony (page size)
 • liczba żądań (requests).
Pingdom Website Speed Test
Narzędzie Webpagetest.org

 

Poniżej tych skróconych danych można zobaczyć szczegółowe informacje i wskazówki optymalizacyjne.

Narzędzie Pingdom Website Speed Test udostępnia informacje o rodzaju treści, który ma największy rozmiar i generuje najwięcej żądań. Narzędzie pokazuje też ilość podstron, które dają poszczególne odpowiedzi z serwera (200, 301, 302 i 404) w celu wyeliminowania błędów i niepotrzebnych przekierowań.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, na który należy patrzeć, korzystając z usługi Pingdom, jest load time, czas ładowania strony. Inne wskaźniki mogą być pomocne w optymalizacji treści na stronie np. poprzez usuwanie stron zwracających kod 404 lub minifikację plików graficznych.

GTmetrix

Ostatnie, a zarazem najbardziej zaawansowane z prezentowanych w dzisiejszym artykule bezpłatnych narzędzi do testowania prędkości stron www to GTmetrix. Domyślnie usługa prezentuje wyniki dla serwera w Vancouver i przeglądarki Google Chrome na komputerze stacjonarnym, ale po zalogowaniu się istnieje możliwość zmiany tych wytycznych.

Analiza GTmetrix obejmuje:

 • wskazówki optymalizacyjne dostarczone przez Google i Core Web Vitals,
 • wskaźnik czasu ładowania witryny, wagę strony oraz listę błędów, które należy poprawić,
 • w zakładcePerformance narzędzie wyświetla kryteria optymalizacji wraz z ikonką informującą, czy na twojej witrynie jest to rozwiązanie wdrożone i w jakim stopniu (podane są wartości procentowe i ocena od A d F),
 • GTmetrics sugeruje też, jak duże znaczenie ma dany aspekt w poprawie prędkości działania strony (priority high/medium/low) – takie wskazówki optymalizacyjne mogą zasugerować kolejność działań
gtmetrix
Narzędzie GTmetrix

Najważniejszą wartością – obok wspomnianych wcześniej Core Web Vitals są oceny GTmetrix Grade.

Testowanie szybkości strony: o czym należy pamiętać?

Bez względu na to, które narzędzie wybierzesz do testowania prędkości swojej witryny, koniecznie pamiętaj o kilku zasadach.

Szybkość strony a szybki hosting

Hosting jest jednym z najważniejszych aspektów wpływających na szybkość strony. Jeżeli sprawdzasz prędkość działania strony testowej (tzn. utworzonej na potrzeby testów), pamiętaj o tym, aby strona poddawana badaniu była identyczna z właściwą, docelową stroną internetową na hostingu, który badasz, włączając w to wszystkie treści, wtyczki i motywy.

A jeśli strona została zbudowana na WordPressie, zadbaj o to, by strona testowa powstała w tej samej wersji: na stronie WordPressa można przeglądać i pobierać poprzednie wersje w celach testowych. To samo dotyczy języka PHP, którego wersja powinna być identyczna na stronie testowej i docelowej.

Tylko w ten sposób wdrożone rozwiązania będą miały sens i zapewnią oczekiwaną poprawę szybkości działania twojej witryny.

Testowanie szybkości strony

Prędkość strony sprawdzana jest w warunkach testowych na stronie internetowej usługi, którą wybierzesz (spośród czterech opisanych narzędzi lub innych: na rynku jest ich więcej).

Nie jest to mierzenie faktycznego czasu reakcji po stronie serwera. Z tego względu, aby mieć pełen ogląd sytuacji, koniecznie należy wykonać test kilka razy. Jedno z opisanych przeze mnie narzędzi (Web Page Test) automatycznie wykonuje test 3 razy, ale korzystając z innych programów, należy samodzielnie powtórzyć testowanie.

Warto też wykonać analizę prędkości strony w różnych programach: dzięki takiemu postępowaniu będziesz mieć szersze informacje i wykluczysz możliwość błędu lub przypadku.

Sprawdzanie szybkości stron WWW: podsumowanie

Wszystkie cztery przedstawione narzędzia do kontroli szybkości wczytywania mają podobne funkcje: różnią się tylko nieznacznie, jeśli chodzi o możliwość wyboru dodatkowych opcji czy sposób prezentowania danych oraz wskazówek optymalizacyjnych.

Część z zaleceń dotyczących sposobu poprawy prędkości wczytywania strony jest możliwa do szybkiego wykonania nawet przez osoby bez specjalistycznej wiedzy informatycznej: zainstalowanie dodatkowej wtyczki, zastosowanie podstawowych wytycznych dotyczących dostosowania strony do urządzeń mobilnych lub optymalizacja grafik nie zajmują wiele czasu i są łatwe. Inne działania będą już wymagały interwencji programisty i mogą wymagać więcej czasu i pieniędzy.

Pamiętaj jednak, że sprawnie i szybko działająca strona to jeden z czynników mogących pomóc ci dostać się do pierwszych pozycji w wynikach wyszukiwania i wizytówka twojej firmy.

Więcej testów wydajności i szybkości działania stron WWW i hostingów, znajdziesz w poradniku: Jak przetestować hosting? Sprawdź szybkość i wydajność hostingu

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.