Lista  została stworzona na podstawie moich doświadczeń z Ubuntu. Są to programy, których używam i świetnie sprawdzają się jako zamienniki do programów na Windows.

Jeżeli znacie jakieś fajne programy, napiszcie mi o tym w komentarzu!

WPS OFFICE

Kategoria: programy biurowe.

WPS OFFICE logo

Darmowy odpowiednik pakietu biurowego Microsoft Office.
Posiada lepszą integrację z dokumentami .docx i .xls od popularnego LibreOffice. Wielką zaletą jest interfejs, który jest bardzo podobny do interfejsu Microsoft Office.

Wadą programu jest to że nie czyta plików z rozszerzeniem .odt (pliki LibreOffice & Open Office)

Uwaga: Wersje Alpha nie posiadają innych języków niż angielski.

Galeria zdjęć: Interfejs WPS OFFICE

Pakiet PWS zawiera:

  • WPS Presentation
  • WPS SpreadSheets
  • WPS Writer

Strona domowa: https://www.wps.com/


SM Player

Kategoria: Odtwarzacze Video.

Odtwarzacz filmów oraz muzyki, który jest dostępny również na Windowsie.
SM Player jest odtwarzaczem, który posiada wbudowane kodeki. Program jest graficzną nakładką programu MPlayer. Posiada on możliwość pobierania napisów bezpośrednio oglądanego filmu oraz odtwarzacz filmów YouTube.

Zaletami programu są jego zaawansowane funkcje. SM player umożliwia edycje obrazu, jego proporcji i prędkości odtwarzania oraz posiada wiele filtrów do regulacji dźwięku, napisów i video.

Logo SM Player

W przypadku filmów warto też zastanowić się nad programem VLC Media Player. W moim przypadku program ten zacinał pliki wideo. Dlatego proponuje SM.

Wygląd SM PLAYER

Strona domowa http://smplayer.sourceforge.net/


 

QBitTorrent

Kategoria: Klient BitTorrent.

qbittorrent logo

QbitTorrent to program do ściągania plików z sieci BitTorrent. Charakteryzuję się nie rozbudowanym interfejsem, brakiem dodatkowych funkcji. Zawiera tylko podstawowe funkcje służące do ściągania plików. Program umożliwia stworzenie zarządzania nim poprzez stronę internetową (interfejs WWW).

Większość z was pamięta program qTorrent? Szczególnie jego wersje poniżej 2.1.7 – bez zbędnych reklam, dodatkowych funkcji czy spamu.

QbitTorrent jest własnie takim, linuksowym (ale też Windowsowym) odpowiednikiem dobrego, starego qTorrenta.

Wygląd i interfej programu qBitTorrent

Strona domowa: https://www.qbittorrent.org/


Foobnix

Kategoria: odtwarzacz plików muzycznych

Odtwarzaczy muzycznych jest bardzo dużo, wiec dlaczego Foobnix? Foobnix to odpowiednik programu Foobar2000 na Windows. Charakteryzuję się on małym rozmiarem, nie rozbudowanymi funkcjami i minimalistycznym interfejsem – przy okazji spełnia idealnie zadanie i odtwarza pliki oraz radia internetowe.
Foobnix-logo-program-do-muzyki

Wygląd i interfejs Foobnix

Strona domowa: http://foobnix.com/


GIMP

Kategoria: Grafika rastrowa.

Gimp logo

GIMP to rozbudowany, darmowy program graficzny, dzięki któremu możemy edytować pliki graficzne, dodawać do nich filtry czy efekty oraz zarządzać warstwami zdjęć czy tekstów.

Program idealnie nadaje się do zastosowań amatorskich. Niestety brak palety CMYK dyskwalifikuje go w przypadku profesjonalistów.

GIMP to również rozbudowa społeczność zawierające setki dodatków i wtyczek. Najbardziej rozbudowana jest wtyczka Q’MIC-GT, która zawiera ponad 100 efektów.

Wygląd programu GIMP

Strona domowa: http://gimp.org/


GUAKE

Kategoria: Terminal BASH.

Większość gier komputerowych zawierała w sobie konsole, dzięki której rozmawialiście, wpisywaliście komendy, które wpływały na opcje gry.

Guake to konsola wzorująca się na takich grach jak quake3 czy Half-Life. Skrótem klawiszowym wywołania jest przycisk F12 i z tego poziomu możemy zarządzać Bashem.


Interfejs programu GUAKE

Strona domowa: http://guake.org/


INKSCAPE

Kategoria: Grafika wektorowa.


Inkspace służy do tworzenia grafik wektorowych. Idealnie nada się do stworzenia prostego logo, tekstu. Jest to program darmowy, który jest dostępny również w systemie Windows.

Aplikacja posiada sporą funkcjonalność, dobry interfejs oraz wiele przydatnych funkcji czy efektów znanych z takiego programu jak Adobe Ilustrator

Program nie obsługuje CMYK.

Interfejs programu i zdjęcia

Strona domowa: https://inkscape.org/en/


LIGHTWORKS

Kategoria: Montaż wideo.

Jeden z najstarszych programów do edycji video, jego pierwsza wersja została wydana w 1989 roku. Jest to zaawansowany program, który posiada wersje darmową oraz rozszerzoną płatną oraz jest dostępny na systemy z rodziny Unixa.

W programie edytowane takie filmy jak: Pulp Fiction, Wilk z Wall Street czy 28 dni później.


Wygląd programu LightWorks

Strona domowa: https://www.lwks.com/


HEXCHAT

Kategoria: Klient IRC.


Program przeznaczony do obsługi rozmów w usłudze IRC (Internet Realy Chat). Jest programem bazującym na aplikacji XChat. Prosty interfejs, łatwość konfiguracji dołączenia do kanałów.
Program obsługuje DCC (Direct Client-to-Client) co powoduję ze wiele osób wykorzystuje HexChat do transferu plików.

Zdjęcia

Strona domowa: https://hexchat.github.io/


SHUTTER

Kategoria: zrzuty ekranu

Rozbudowany program, który ułatwia i automatyzuje wykonywanie zrzutów ekranu, czy tez konkretnych aplikacji na ekranie.

Umożliwia on zrzut jakiegokolwiek okna, procesu czy zawartość całego monitora do pliku graficznego. Umożliwia tez prostą edycje co powoduje że łatwo można pokazać danej osobie “o co nam chodzi”. Posiada integracje z zewnętrznymi hostingami zdjęć (imgur.com i inne).

Z tych aplikacji korzystam każdego dnia, dlatego uważam je za wartościowe jeżeli chodzi o środowisko open-source i UNIX.


Zdjęcia programu Shutter

Strona domowa: http://shutter-project.org/

Infografika

Popularne programy na linuxa

Udostępnij